Najbolje što možeš doživjeti u Šibeniku za jedan vikend
Šibenik posjećujem već godinama i naprosto ga se ne mogu zasititi. Iako je čak i tijekom sezone pomalo bez sadržaja (čast iznimkama!), u njega se vrlo lako zaljubiti. Pitoreskan, brdovit i prepun romantičnih uličica, Šibenik je idealna destinacija za par koji se želi odmoriti ili prijateljice koje preferiraju pomalo hedonistički pristup odmoru, a evo i zašto… 48 sati (okej, i malo duže računaš li petak navečer) dovoljno je vremena za istražiti najljepše kutke grada i degustirati rastuću gastronomsku ponudu. Zato, predlažemo ti da jedan ljetni vikend provedeš upravo ovdje!
Kako godišnji odmor vrlo lako povezujemo s morem, morat ću te razočarati pa reći kako Šibenik ima samo jednu plažu, nastalu tek u posljednjih nekoliko godina. Banj je postao svojevrstan centar za rekreaciju na otvorenom, kupanje pa i večernje izlaske, do kojega vodi prekrasna šetnica s potencijalno najljepšim pogledom na Šibenik – idealan spot za slikanje.
Uživaš li u arhitekturalnim ljepotama, Šibenik ih nudi pregršt, najviše iz perioda 15., 16. i 17. stoljeća kada su nastali jedni od najljepših kulturoloških spomenika u Hrvatskoj, nedvojbeno i šibenska katedrala. O povijesti grada (koja je doista impresivna!) više možeš saznati u Muzeju grada Šibenika (ulaz je 30 kuna) koji kroz interaktivni način priča sve o dalekoj povijesti do perioda kada grad skoro u potpunosti “nestaje” za vrijeme velikih epidemija kuge. Već spomenuta katedrala Sv. Jakova, zaštićena je UNESCO-om, a smatra se najznačajnijim graditeljskim ostvarenjem u Hrvatskoj za vrijeme 15. i 16. stoljeća. Ulazak za “domaće” je besplatan i definitivan “must have”, jer koliko je impresivna izvana, toliko je i iznutra. Poslije nje zaputi se u samostanski vrt Sv. Lovre koji je jedini srednjovjekovni mediteranski vrt u Hrvatskoj, ali i jedan od rijetkih u Europi. Tamo možeš uživati u idili van gradske gužve, a kako ima restoran možeš i ručati. Bez konzumacije, ulaznica je 7 kuna.
Nakon toga ne smijemo zaboraviti šibenske tvrđave – razlog zašto Turci nikad nisu osvojili grad! Najpoznatija je i prva obnovljena, tvrđava Sv. Mihovila u kojoj se nalaze kafić/slastičarna i amfiteatarska pozornica na kojoj se održavaju koncerti, plesne priredbe i filmske projekcije. Sljedeća je tvrđava Barone koja ima interaktivne mape grada (i genijalan pogled!), nudi 3D povijesnu turu grada, ima simpatičan bistro koji nudi OPG proizvode i gift shop s domaćim dizajnerima. Praktički ured šibenskog kanala nalazi se tvrđava Sv. Nikole do koje te vodi 45-minutna šetnica, a s nje oni hrabriji obožavaju skakati u more. Osim toga, šetnjom gradom vidjet ćeš još palača, vrtova, crkvi i sličnih spomenika (primjerice, onaj Draženu Petroviću pored prefora košarkaškog igrališta ograđenom žičanom ogradom), pa tako i akvarij/terarij, ali vidiš li navedene – već možeš reći da si osjetila duh grada.
Želiš li popiti kakvo piće, predlažemo kafić “Bono”, kao najstariji kafić u gradu, a ako si željna slastica uz kavu uputi se u "Yum Pastries", najinovativniju šibensku slastičarnicu koja je totalno Insta-friendly i ima odličnu ponudu kava, pa i alkoholnih pića (dobar džin tonik!). Još jedna hvalevrijedna slastičarnica je novija "Noemi", koja se nalazi malo izvan centra grada, ali se svakako isplati posjetiti je. Nažalost, zasad nemaju mjesto za sjesti. Jede li ti se pizza, Šibenčani su podijeljena ukusa. Neki će te uputiti kod “Kike” ili u “Forum”, stare pizzerije u centru grada, a drugi u primjerice “Fontanu” ili kod “Tonija” koji je ujedno i vrlo popularna pivnica. Čisto da znaš – pizze su svuda provjereno dobre, iako nijedno mjesto nije pretjerano uređeno. Hamburgere odnedavno možeš probati u pub&wine baru hostela “Scala”, novotvorenom hostelu uređenomu modernom, minimalističkom ali mediteranskom stilu.
Za ručak ili večeru uputi se u "She", vegetarijanski i veganski bistro i rooftop bar koji radi isključivo s organskom hranom iz Dalmacije, a prostor u kojem se nalaze je nevjerojatno sladak i ugodan. Navečer ih posjeti u rooftop baru ukrašenom lampicama i s ponudom najboljih koktela ikad. Cijene su nešto više od prosjeka, ali se isplati. Konoba “Nostalgija” već je dvije godine najpopularniji šibenski restoran u kojem se, doslovno, uvijek traži stol. S obzirom na popularnost, nema rezervacija, već možeš doći i pričekati nadajući se da ćeš uloviti mjesto. Ako si voljna, toplo preporučujemo. Cijene su u rangu svih ribljih restorana u Šibeniku, no ponuda je kvalitetnija. Imaju miksani mesni i riblji meni, nude domaća vina i rakije, a iskustvo uljepšavaju i veseli i iznimno ljubazni konobari. Želiš li apsolutno fancy iskustvo ne zaboravi "Pelegrini", uzastopni nositelj titule najboljeg restorana u Hrvatskoj koji sada ima i Michelinovu zvjezdicu. Njegova lokacije je čarobna, s pogledom na katedralu ili terasom s četiri bunara, no cijene su zato opravdano paprene: meniji od pet sljedova kreću od 550 kuna, a za mjesto ćeš se trebati najaviti otprilike dva tjedna prije. Ovdje češ se osjećati kao zvijezda, a pritom ćeš i jedva pojesti sve što stiže. Meni se mijenja po godišnjim dobima, ali tek da dobiješ ideju što te čeka: kamenice, dagnje na bijelo sa Somersbyjem, hladna juha od trešanja, file gofa, rižoto od šparoga… Za kraj, za brzinski morski fast food, ne propusti "Šešulu" u kojoj je uvijek gužva.
Večernji izlasci u Šibeniku nisu ludilo s obzirom na to da nemaju nijedan klub dostojan većeg grada, a napustili su ga i vrlo potentni festivali. Šibenik živi samo kroz mnogobrojne koncerte koji se održavaju na tvrđavama, iako su oni učestaliji upravo za vrijeme proljeća i ljeta. Ipak, šetnjom kroz grad možeš uloviti live svirke ili DJ nastupe i to najčešće na ove dvije lokacije. Prva je Na.Ma.Lo. (možda znaš kao bivše Vino i Ino), a riječ je o baru s odličnom ponudom domaćih boutique vinarija i stranih alkoholnih pića. Imaju malo stolova pa je često zauzeto, ali isplati se čekati. Drugi je Azimut, već legendarni kafić pod stepenicama katedrale (nerijetko su njegovi gosti i na rivi i drugim stepenicama koliko je posjećen!) koji održava alternativne boje grada živima. Definitivno je mjesto gdje možete popiti dobru craft pivu ili koktel, pritom upoznati puno domaćih i stranih mladih ljudi i uživati u glazbi.
Kao što vidiš – opcija je pregršt i zaista ih sve možeš ugurati u samo jedan vikend. Ipak, moja topla preporuka je da se ovom gradu vračaš češće, tek onda ćeš zaista otkriti njegove čari.