Kako se riješiti crvenila i oticanja nakon uboda komaraca
Izbjeći ubod komarca u ljetnoj sezoni vrlo je teško. Od poznatih 3000 vrsta komaraca 80 vrsta napada ljude. Znanstvenici ih smatraju čudom evolucije jer su 50 puta lakši od kapljice kiše, a bez problema lete kada kiša pada... Od bebe do odrasloga komarca narastu za samo pet dana, a dio kojim nas ujedaju smatra se jednim od najsofisticiranijih dijelova tijela u životinjskom carstvu. Ubada nas samo ženka komarca koja gurne nos kroz ljudsku kožu kako bi se mogla napiti krvi, potom ispusti slinu u tijelo. Sastav sline im pomaže da piju krv brže jer sadrži koktel antikoagulansa - supstancije koje sprečavaju grušanje krvi.
Nakon uboda naš imuni sustav počinje reagirati na ovu stranu supstanciju. Vrlo brzo počinje proizvodnja raznih antitijela koja se vežu za slinu komarca, a histamin se aktivira kako bi povećavao propusnost kapilara za leukocite i druge proteine koji se priključuju borbi protiv stranih tijela. Histamin u našem tijelu izaziva upalne reakcije. Zbog njega krvne žile u blizini ujeda nateknu i stvore ružičasto ispupčenje koje nas jako zasvrbi. Ako se počešete, stvorit ćete samo još gori efekt jer tijelo ovaj potez smatra dodatnim napadajem zbog čega će imuni sustav stvoriti još više antitijela kako bi uništio uljeze. Što se više češete, to će ispupčenje na koži biti sve veće, a svrbež će biti sve jači i trajati dulje. Ako ste osjetljivi, mjesto iritacije može biti puno veće. Moguće su i alergijske reakcije na ubod koje rezultiraju osipom i osjećajem gušenja, pa u tim slučajevima treba posjetiti liječnika. Komarci nisu sasvim bezazleni jer mogu prenijeti razne bolesti kao što su, npr., malarija, denga groznica...
Te su bolesti karakteristične za tropske dijelove svijeta, a simptomi koji se pojavljuju su groznica, bolovi u tijelu, nadimanje, povraćanje, mučnina, osjetljivost na svjetlo... Hlađenjem ubodenog područja, uzimanjem antihistaminika i nanošenjem krema koje možete kupiti u ljekarni po preporuci farmaceuta ublažit ćete alergijsku reakciju. Nipošto nije preporučljivo trljati mjesto uboda jer će to pojačati svrbež i otežati oporavak. U smirivanju vam mogu pomoći hladni oblozi. Prislonite na ubod kockice leda te ćete u nekoliko minuta prestati osjećati svrbež i bol.