Jesen želimo provesti na radionicama u Joir Atelieru, izraditi svoj nakit, ukrase za kosu...
- Joir Atelier oduševio nas je bogatom ponudom radionica i tečajeva, ali i kompletnim konceptom, pristupom i svime što nudi
- Iza njega stoje Josipa Ščapec, magistrica modnog dizajna, i Irena Vučinić Ševarika, dipl. ing. tekstilne tehnologije i poznata dizajnerica nakita
- Udružile su snage i vrata svojih radionica odškrinule svima onima koji žele ne samo doživjeti čaroliju koja nastaje kada se prime perlica, porculanskih cvjetova, finih tkanina i šivaćih mašina, već i sami postati dio iste
Da sam dobila samo novčić za svaku minutu koju sam provela razmišljajući kako uopće započeti priču o Joir Atelieru, bila bih veoma bogata žena. Ima tih nekih priča koje su toliko čarobne i koje te toliko osvoje svakim svojim djelićem da ti se, kad ih poželiš prenijeti, sve riječi koje poznaješ odjednom čine nedovoljno dobre, a ona o spomenutom atelieru sreće smještenome u Ilici na broju 139 A jedna je baš takva.
Na nju sam, kao što to sa svim najboljim pričama najčešće biva, naletjela potpuno slučajno, ili možda nimalo slučajno, ako se pita one što u slučajnosti ne vjeruju, kada sam se proljetos poželjela okušati u izradi fascinatora i ukrasa za kosu, nakon što sam na Instagramu vidjela da se nudi upravo takva radionica. Dok sam s bajkovitim radovima Irene Vučinić Ševarike već otprije bila upoznata, radionice koje je pokrenula prije otprilike godine dana nekako su mi uspjele proći ispod radara.
Ona na kojoj se izrađuju fascinatori i ukrasi za kosu još uvijek mi je na listi želja, budući da mi je život već nekoliko puta uspio nakalemiti hrpu obaveza baš u vrijeme kada su se održavale, ali sam zato imala zadovoljstvo prisustvovati jednoj od radionica izrade nakita na kojoj sam, kao i ostale polaznice, izrađivala ogrlice od perlica, a koja je, kako sam si obećala, bila tek prva u nizu mnogih koje sam poželjela posjetiti.
Dugogodišnje kolegice Josipa i Irena odlučile su odškrinuti vrata Joir Ateliera svima onima koji žele ne samo doživjeti čaroliju koja nastaje kada se prime perlica, porculanskih cvjetova, finih tkanina i šivaćih mašina, već i sami postati dio iste. Divna je i savršeno primjerena slučajnost da prva slova njihovih imena tvore francuski izraz za užitak, radost života i prepuštanje lijepom, budući da ova kreativna oaza uistinu funkcionira kao perpetuum mobile sreće u kojem se ista rađa, množi i nesebično dijeli.
Otkako su razne radionice postale mnogima omiljeni način provođenja slobodnog vremena i opuštanja, a nakon što sam i sama sudjelovala na mnogima, iskreno mogu reći da je malo onih koje kompletnim konceptom, pristupom i svime što nude oduševljavaju polaznike u tolikoj mjeri kao što to za rukom polazi onima koje se ovdje održavaju.
U Joir Atelieru vrijeme kao da staje, nitko ne broji koliko ga je još do kraja radionice ostalo, niti te požuruje da ubrzaš, kao što se polaznike ne ograničava ni u tome što sve žele izraditi. A da su one koje Irena i Josipa redovito održavaju uistinu nešto posebno, možda najbolje potvrđuje to što nije rijetkost da žene putuju čak i iz Dalmacije ili Slavonije, uzimajući dane godišnjeg, samo kako bi i same mogle biti dio ove priče.
Kakve god netko afinitete imao, ovdje će definitivno naći radionicu po svom guštu jer ih se malo gdje nudi toliko različitih. Pop up radionice najčešće traju oko 3 sata, a na njima se izrađuju macrame narukvice, cvjetni vjenčići, sezonski blagdanski ukrasi (uskrsni i božićni), statement rajfovi za kosu, tunike, pencil suknje i majice, remeni, ogrlice i dodaci za kosu, ili se pak crta ili oslikava jastučnice i keramičke predmete.
Uz njih, postoje i radionice i tečajevi koji su podijeljeni u četiri termina te koji sveukupno traju i do 16 sati i među njima se nude početni i napredni tečaj krojenja i šivanja, radionice izrade nakita i ukrasa za kosu, tečaj stilističkog crtanja i modne ilustracije, radionica izrade dekorativnih predmeta za dom te edukacijska radionica odijevanja, a tu je i opcija individualnih radionica, kao stvorena za sve one koji žele usavršiti svoju vještinu šivanja, trebaju pomoć i savjete pri krojenju ili modeliranju određenog komada, upisuju umjetničku školu ili fakultet i trebaju poduku iz crtanja, slikanja ili modne ilustracije, ili samo žele znati nešto više o određenoj tehnici izrade nakita.
Josipa Ščapec kao magistrica modnog dizajna i Irena Vučinić Ševarika kao dipl. ing. tekstilne tehnologije oduševljavaju ne samo svojom stručnošću te bogatim znanjem i iskustvom koje nesebično dijele, već i simpatičnošću te spremnošću da, kako i koliko god je to u njihovoj moći, svaku posjetu Joir Atelieru učine nezaboravnim iskustvom iza kojeg ostaje neutaživa želja za još. Ili, kako to one same kažu, žele svim svojim polaznicima pružiti pravi joie de vivre i istinsko uživanje u životu!