Je li sunčanje još uvijek IN?
Aristokratski blijeda put dugo vremena je bila sinonim za ljepotu. Ona je bila nepobitan dokaz visokog staleža, znak da niste radili u polju na žegi, nego da ste imali priliku sačuvati svoju kožu. Rimljani su svoju kožu bijelili kredom, a nerijetko su kroz povijest korišteni i puderi na bazi olova kako bi se očuvala bjelina. Prevrat u poimanju lijepe kože napravila je Coco Chanel koja je jednom prilikom, boraveći na jahti – izgorjela. Umjesto da se skriva, nametnula je preplanulu put kao trend koji su prigrlile sve dame iz jet-seta. Preplanulost je postala dokaz da imate dovoljno novca da odete na godišnji odmor.
Sve do osamdesetih i pojave ozonskih rupa, preplanula koža bila je neizostavan ljetni detalj, a kreme za sunčanje su u većini slučajeva bile smatrane nepotrebnima te se mnogo češće posezalo pripravcima od maslinova ulja. Danas smo sve svjesniji negativnih posljedica koje sunčanje ima na našu kožu – osim njenog zdravlja, narušava i ljepotu.
Što je lijepo?
"Volim svoju tamniju put. Na suncu ljeti provodim po par sati uz često kupanje u moru. Izbjegavam sunčanje od 12 do 15 sati i koristim proizvode za zaštitu od sunca. Najčešće su to oni koji sadrže beta karoten za uspješnije tamnjenje sa prosječnim faktorom. Lijepa žena je lijepa žena bez obzira ima li preplanulu ili blijedu put. U prvom redu gledam da je njegovana. Sretna sam da sam tamnija, no i "aristokratska" put mi zna privući pažnju."
Sunčanje voli i glumica Petra Kurtela koja je poznata po platinasto plavoj kosi i blijedoj puti. Kaže kako se voli sunčati i nikada joj se ne dogodi da izgori.
"Iako sam blijeda, sunčam se. Majka mi je aristokratske puti, a otac izrazito tamnoput. Ja sam izgleda neka kombinacija. Ljeti fino potamnim, dok sam zimi "bijela kao sir". Vrijeme koje provodim sunčajući se ovisi o tome koliko vremena provodim na moru, ali zadnjih godina sve mi više godi hlad. Volim vidjeti i lijepo preplanule žene i one svjetlije puti. I jedno i drugo je prekrasno dokle god je koža zdrava i lijepa", objasnila je, a s njom se složila i dermatologinja dr. Maja Ceković.
Dobri i loši zvjezdani uzori
Preplanulom tenu je ponekad nemoguće odoljeti, a mnoge svjetske zvijezde ne uzimaju u obzir kako on nije nužno ukusan i lijep. Zbog pretjerivanja umjesto osunčanog dobivaju narančast ten koji izgleda umjetno i smiješno. Jedna od najpoznatijih predstavnica preplanulog tena je Donatella Versace, modna dizajnerica koja svoju ljepotu pokušava spasiti estetskim zahvatima. Njena koža je tanka, naborana, bez sjaja i viseća. U nešto boljem stanju je koža Christine Aguilere, pjevačice koja preferira spray tan tehniku koja u kombinaciji s njenom platinastom kosom ne bi bila naš omiljeni odabir.
S druge strane, dio zvijezda se u potpunosti kloni sunca. Među njima je Nicole Kidman, australska glumica koja navodno ne izlazi iz kuće bez najvišeg zaštitnog faktora. Pošto je Nicole u mladosti operirala melanom na nozi, štiti se zbog zdravlja, ali i zbog ljepote. Tako je jednom prilikom izjavila kako je njeno lice, njen alat kojim zarađuje i želi ga što dulje održati u dobrom stanju.
Evan Rachel Wood spada pak u kategoriju mlađih glumica koje blijed ten smatraju poželjnim. Zbog osjetljive kože izbjegava sunce i svoju bljedoću pretvorila je u zaštitni znak i dio svog pomalo darkerskog looka. Dita von Teese, Amanda Seyfried, Kristen Stewart, Emma Stone i mnoge druge vladarice crvenog tepiha solarij zamjenjuju bronzerom, a kremu za samotamnjenje visokim zaštitnim faktorom.
I dok se o ukusima ponekad uistinu ne raspravlja, ostaje činjenica kako uz sunčanje naša koža neće ostati nepromijenjena.
Fotostarenje – najveći neprijatelj ljepote
"Znanstveno je dokazano da sunčanje uistinu utječe na starenje kože. Postoje dvije vrste starenja: biološko, koje nastaje kao posljedica vremena koje prolazi i fotostarenje koje je uzrokovano izlaganjem sunčevim zrakama. UV zrake uzrokuju da slobodni radikali narušavaju izgled naše kože i ne biste vjerovali kolika razlika se vidi između kože lica i tijela kada se osoba pogleda pod posebnim dermatološkim uređajima", objasnila je dr. Maja Ceković iz DermAngija dodavši kako su bore na zreloj koži vidljivije ako je ona preplanula.
Čak 90% starenja naše kože uzrokovano je izloženosti suncu. Upravo zato se promjene pigmenta najprije javljaju na rukama i licu, a mnogo rjeđe na nogama ili trbuhu. Kako lice i ruke najčešće pokazujemo, tako nam i sitni nedostaci na njima najviše smetaju. Dr. Ceković je objasnila kako se posljedice sunčanja nikada ne vide u kratkom roku, nego mnogo kasnije:
"Fotostarenje se, baš kao i biološko starenje, najviše manifestira oko 45. godine, a može i ranije, ovisno o tome kako se brinete za svoju kožu i koliko ste se izlagali suncu. Najčešće se vidi upravo na licu koje ima pjege, popucale kapilare, duboke bore, smanjenu elastičnost i cjelokupan lošiji izgled kože."
Kako ga spriječiti?
Iako je fotostarenje jedan od najvećih neprijatelja ženske ljepote, teško ga je spriječiti. Naime, naše lice je izloženo zračenju 365 dana u godini i nemoguće ga je dovoljno pokriti.
"Najbolja stvar koju možete učiniti svojoj koži je ne izlagati je suncu, ali s kožom lica to zna biti nemoguće. Izbjegavajte jako sunce, nosite kremu sa zaštitnim faktorom tijekom cijele godine, čak i kad je oblačno i najvažnije – nemojte ići u solarij! Starenje na koži koje izaziva solarij je jače od onog koje izaziva sunce i svakako trebate to imati na umu prije nego napravite termin", upozorava dr. Ceković, a u skladu s njenim savjetima ponašaju se Nera i Petra koje solarij biraju samo u iznimnim prigodama:
"Nisam veliki ljubitelj solarija, no, smatram da su učinkoviti za dobivanje podloge prije odlaska na more. Zimi ne bih išla, a i ne volim vidjeti "umjetno" preplanule djevojke u zimsko doba", istaknula je Petra.
A upravo je solarij jedan od najpopularnijih načina postizanja preplanulosti, na koji se odlučuju i mnoge mlade djevojke. Lampe kojima je istekao rok trajanja, loši uvjeti i predug boravak u svrhu profita mogli bi ostaviti dugotrajan trag na vašoj koži.
Za kraj je dr. Ceković razotkrila i još jednu zabludu:
"Mnoge žene žive u uvjerenju da se SPF faktori zbrajaju, dakle, ako stave kremu s faktorom i 15 te puder s faktorom 20, da nose zaštitni faktor 35! To je velika zabluda, jer uvijek se uzima u obzir samo najjači faktor koji ste stavili, a u navedenom slučaju to je 20. Svako zbrajanje faktora dovest će vas u zabludu i uzrokovati oštećenje kože lica!"
Iako svjetski trendovi nalažu drugačije, Hrvatice očito teško odustaju od izgleda kakav su promovirali top modeli osamdesetih. Uz visoki zaštitni faktor i dobru njegu, sunčanje ne mora biti nužno loše, ali u svakom slučaju ne bi trebalo biti pretjerano, jer je tanka granica između lijepe preplanulosti i one koja će izazvati podsmjeh.
Više slika pogledajte u galeriji...
Ostale ljetne fashion&beauty trendove i savjete, pročitajte ovdje.
Koje opasnosti krije sunčanje u solariju pročitajte na portalu Zdrava Krava.