I Hrvatska ima svoje Mrtvo more, skriveno na ovom čarobnom otoku
- Ovaj prekrasni prirodni dragulj skriven je na otoku Lokrumu ispred Dubrovnika
- Zapravo je riječ o slanom jezeru nastalom urušavanjem nekadašnje spilje u kojem možeš plivati, ali ne baš i plutati kao u pravom Mrtvom moru
- Dodatni plus: okolno stijenje i prolaz prema moru divna su scenografija za fotkanje
Možda je Mrtvo more malo pretenciozan naslov, ali za Hrvatsku ovo slano jezero svakako to jest. Uostalom, čemu uopće putovanja ako ne raspiruju našu maštu? Pronaći ga možemo na bajkovitom Lokrumu do kojeg se stiže desetominutnom vožnjom brodićem od Dubrovnika. Nalazi se na ističnoj strani otoka, no šteta je zaputiti se samo na kupanje u jezeru. Lokrum je rezervat šumske vegetacije pod zaštitom UNESCO-a i krije zapanjujuću prirodu kao i zanimljive životinjske vrste. Jedan od zaštitnih znakova su paunovi koji šeću po cijelom otoku, a na Lokrumu je i botanički vrt.
No, neosporna je atrakcija i tamošnje Mrtvo more...
Riječ je o slanom jezeru koje je uskim tjesnacem povezano s morem. U toj zatvorenoj prirodnoj uvali more je plitko i nikad nema valova, a kupanje je ustinu poseban doživljaj. Ono je svojevrsni geomorfološki fenomen, povezano je podzemnim kanalom s otvorenim morem. Speleološka istraživanja pokazala su da postoji djelomično poplavljena morska špilja, duljine 22 m i dubine 15 m.
Zapravo se nekadašnjoj špilji kroz koju se nazire prolaz prema moru u davnoj prošlosti urušio strop, a današnji prizor sam po sebi očarava. Urušena špilja sjajna je kulisa za instagramske fotke...
Moda je na našem Mrtvom moru uvijek mirna i bez valova, a jezero je i toplije od vanjskog mora te je stoga mnogima draga destinacija za kupanje. Ipak, njegov salinitet nije takav kao u pravom Mrtvom moru (32%) da čovjek u njemu ne može ni potonuti. U lokrumskom jezeru ipak moramo zamahnuti rukama i nogama, ali okruženje i doživljaj stvarno su posebni.