Evo kako pravilno prozračivati prostorije u kojima živiš - samo slijedi ovih devet pravila
- Zadnjih nekoliko dana možemo vidjeti na televiziji savjet da moramo svakodnevno po nekoliko puta prozračivati prostorije
- Naime, svježi zrak itekako utječe na naše zdravlje, ali i sprječava nakupljanje vlage i plijesni u stanu
- Stoga je izuzetno važno, a osobito u zimskim mjesecima – te u izvanrednim situacijama poput aktualne – redovito i nadasve pravilno prozračiti prostorije
Vlaga se u prostorijama stvara od disanja, znojenja, kuhanja, glačanja, kupanja, tuširanja, sušenja rublja… I kućni ljubimci te velik broj sobnog bilja također mogu stvoriti prekomjernu vlagu u kućanstvu. Primjerice, četveročlana obitelj proizvede 10-12 litara vode u obliku vodene pare. Dakle, pravilnim prozračivanjem prostorija rješavamo se viška vlage (što je važno da ne nastane plijesan) te ujedno dobijemo i potrebnu količinu svježeg zraka potrebnog za zdrav i kvalitetan život.
Kako pravilno i učinkovito prozračiti prostorije
1. Potrebno je više puta dnevno dobro prozračiti prostorije – preporuka je najmanje tri puta dnevno (pokušaj barem ujutro i navečer ako ne ide drugačije).
2. Ako je hladnije vrijeme prozore uvijek širom otvori (najbolje bi bilo da su nasuprot otvorena i vrata), a ne „na kip“ – jedino tako će se dobro izmijeniti unutarnji i vanjski zrak, a nećeš previše rashladiti zidove pored prozora te će stan ostati ugodno topao.
3. Ako želiš prozračiti cijeli stan, otvori širom sve prozore na tri minute. U suprotnom otvaraj samo prostorije u kojima najčešće boraviš te ih provjetravaj od četiri do sedam minuta.
4. Trajanje prozračivanja prilagodi vremenskim uvjetima: što je temperatura vani niža, prozračivanje neka traje kraće.
5. Nemoj otvarati prozore za vrijeme kuhanja, tuširanja, glačanja ili sušenja kose – radije netom nakon što to obaviš.
6. Spavaću sobu prozrači odmah nakon ustajanja kako se vlaga ne bi upila u namještaj ili zidove – a i tada je „najteži“ zrak u prostoriji.
7. Provjetravaj i kad je kišno i maglovito vrijeme – zrak će svejedno izići iz prostora.
8. Veći namještaj (ili debele zavjese) nemoj stavljati tik uza zid – kako se tamo ne bi kondenzirala vlaga.
9. Nemoj zimi sušiti rublje u stanu.