7 najljepših robnih kuća na svijetu, u njima je šoping samo dio iskustva
- U trgovačkim centrima i pješačkim zonama ponuda je često vrlo slična, ali luksuzne robne kuće čine kupovinu pravim doživljajem
- Stoga su i takve šoping Meke obavezna atrakcija kad kao turisti obilazimo gradove diljem Europe i svijeta
- Ovih 7 robnih kuća toliko su impresivne da ih vrijedi posjetiti čak i bez dugog popisa za kupovinu
Ako se nađeš u blizini jedne od najljepših robnih kuća na svijetu, vrijeme je da ne pogledaš samo izloge, nego napraviš korak više i doista uđeš unutra. Naime, baš kao i razgledavanje izloga, zabava nije nužno u kupovini, nego jednostavnom činu gledanja, vizualnom doživljaju, uživanju u mirisu... U ovim zadivljujućim trgovinama su arhitektura i dizajn konkurenti samim proizvodima. Sedam trgovina sa ovog popisa zaslužilo je svoja mjesta zahvaljujući nevjerojatnim dizajnerskim elementima kao što su ekspanzivni stropovi od obojenog stakla, velebna stubišta koja oduzimaju dah, briljantni lusteri, pa čak i replicirana statua sfinge. Vodimo te na putovanje do najljepših robnih kuća diljem svijeta.
Galleria Vittorio Emmanuele II (Milano, Italija)
Smještena između dva milanska spomenika – Milanske katedrale i La Scale - Galleria Vittorio Emmanuele jednako je zapanjujuća kao i njeni slavni susjedi. S bačvastim svodom od stakla i željeza, ovaj trgovački centar ima oblik križa. Izgrađena između 1865. i 1877., Galleria je najstariji trgovački centar u Italiji, a dizajnirao ju je Giuseppe Mengoni.
Galeries Lafayette (Pariz, Francuska)
Luksuzni lanac robnih kuća Galleries Lafayette možeš pronaći diljem Europe. Ipak, najpoznatija je na Boulevard Haussmann u Parizu. Mnogi poznati umjetnici i dizajneri radili su na zgradi, uključujući Ferdinanda Chanuta, koji je nadgledao veći dio dizajna, a koji je poznat po kupolastom stropu od stakla i čelika te secesijskom stubištu. Prostirući se na 70.000 kvadratnih metara, ova je trgovina drugi najposjećeniji spomenik u Parizu, odmah iza Eiffelovog tornja.
Le Bon Marché (Pariz, Francuska)
Le Bon Marché osnovan je 1838. godine, premda su ga redizajnirali francuski poduzetnik Aristide Boucicaut i njegova supruga Marguerite 1852. godine. Dizajnirana od arhitekta Louis-Charlesa Boileaua i inženjera Gustavea Eiffela, smatra se prvom robnom kućom na svijetu. Prema LVMH-u, matičnoj organizaciji trgovine, Boucicauti su željeli stvoriti 'novu vrstu trgovine koja će oduševiti sva osjetila'.
Harrods (London, Engleska)
Premda je danas jedna od najpoznatijih robnih kuća na svijetu, Harrods je zapravo započeo kao trgovina mješovitom robom 1849. godine. Smještena južno od Hyde Parka, robna kuća danas sadrži 300 odjela, 20 restorana, kozmetički salon i banku. Prve pokretne stepenice u Londonu otvorene su u Harrodsu, što je navodno toliko traumatiziralo posjetitelje da su muškarcima koji su došli na vrh ponuđene čašice brendija. Žene su pak dobivale mirisnu sol za smirivanje živaca.
El Palacio de Hierro (Mexico City, Meksiko)
El Palacio de Hierro bila je prva zgrada u Mexico Cityju izgrađena od željeza i čelika. Naime, trgovina je dobila ime po ovom jedinstvenom elementu dizajna (Palacio de Hierro u prijevodu znači 'Željezna palača'). Međutim, izvorna je zgrada izgorjela u požaru 1914. i na kraju je zamijenjena 1921. godine nakon meksičke revolucije. Novu strukturu dizajnirao je u secesijskom stilu francuski arhitekt Paul Dubois i ima strop od obojenog stakla koji je izradio Jacques Gruber, umjetnik odgovoran za staklenu kupolu u Galleries Lafayette.
Saks Fifth Avenue (New York, New York)
Premda Saks Fifth Avenue doista ima prekrasan interijer, njegov blagdanski eksterijer također zaslužuje pohvale. Tradicija je to stara gotovo 20 godina, a svjetlosna predstava prikazuje se svakih 10 minuta tijekom blagdana. Prikaz je drugačiji svake godine, a iteracija iz 2023. opisana je kao 'kolo sreće', sa znakovima zodijaka i drugim slikama. Vrijedni su pažnje i svečani izlozi, idealni za ljubitelje dizajna.
El Corte Inglés (Madrid, Španjolska)
Izvorno skromna krojačka radnja, El Corte Inglés izrastao je u vrhunski lanac robnih kuća u Španjolskoj. Datira iz 1935. godine, a trgovina se proširila iz Madrida u druge španjolske gradove, uključujući Barcelonu, Sevillu i Bilbao, kao i Lisabon u Portugalu. Trgovina Castellana jedna je od najvećih u lancu i definirana je velikim atrijem s vijugavim balkonima, zlatnim pokretnim stepenicama i velikim zrcalom u obliku kupole.