Zašto obojenu kosu treba smočiti prije ulaska u more i bazen? 5 savjeta kako očuvati boju ljeti

Unsplash/freestocks
Vidi originalni članak
  • Svaka žena koja ima obojenu kosu zna da ona itekako reagira na sunce, morsku sol, klor iz bazena...
  • I vrlo je vjerojatno da se s mora nećemo vratiti s istom bojom kose s kojom smo na njega otišli
  • Kako spriječiti da obojena kosa ljeti promijeni boju, izbije nam žuti pigment ili dobijemo zelene pramenove od bazena

Svejedno je imamo li pramenove, balayage ili kosu obojenu od korijena do vrhova, jesmo li je obojile samea ili se prepustile rukama frizera, jedno pravilo vrijedi za sve slučajeve: obojena kosa ljeti zahtijeva posebno pozornu njegu. Osim ako si se odrekla boravka na otvorenom, sunčanja na plaži, plivanja u moru ili bazenu, čak i dugih kava vani. U što čisto sumnjamo.

Nitko ne želi onu 'klor zelenu' boju na glavi (što se zna dogoditi plavušama nakon puno kupanja u bazenu), ali i manje užasni rezultati nas ne vesele - izblijedjela boja, izbijanje žutog pigmenta, isušivanje obojenih vrhova i slično. A malotko s obojenom kosom to nije iskusio ljeti. Kako se dobro zabaviti na suncu i u moru, a pritom izbjeći da dehidraciju i promjenu boje? Sakupili smo nekoliko korisnih savjeta, točnije 5...

1. Smoči se!

Prije nego što uroniš u bazen ili more, dobro istuširaj kosu! Možda ti redoslijed zvuči naopako, ali činjenica je da će mokra vlas upiti manje klora i slane vode nego suae pa je to način da smanjiš štetu.

2. Neka kosa bude hidrirana

Regenerator koji se ne ispire i inače bi trebao biti dio dobre njege kose, no posebno ga je važno koristiti u ovim danima kad smo puno vani, na suncu. Rasporedi ga po kosi prije izlaganja sunčevim zrakama i/ili prije kupanja, stvorit će zaštitni sloj koji je lako isprati. Na kosu možeš nanijeti i ono kokosovo ulje koje ti se mota po kući i s kojim ne znaš što bi. 

 3. Naulji je

Nauljiti kosu nam ne bi trebla biti tako strana ideja, pa razna ulja sa zaštitnim faktorom, za samotamnjenje, poslije sunčanja su nam cijelo ljeto najbolji prijatelji pa tako može biti i u slučaju održavanja zdravlja kose, ali i njezine lijepe boje. Nanošenjem ulja na kosu se vlasi učinkovito oblažu tako da stvari poput klora ne mogu tako lako doći u kontakt. Plus, ulja pomažu i kod hidratacije kose. Na kosu možeš nanijeti i ono kokosovo ulje koje ti se mota po kući i s kojim ne znaš što bi. Dapače, sve kombinacije s kokosovim uljem su izvrsne jer ono jako pomaže zadržavanju vlage. 

4. Zaštitni faktor - i za kosu

Već znamo da kožu treba štititi od sunca SPF proizvodima, nanoseći ih u više slojeva, više puta tijekom dana, no zaštita od UVA i UVB zraka trebala bi se proširiti i na kosu. Izlaganje obojene kose suncu može biti štetno. Čak i ako ti kosa nije kemijski tretirana, predlaže se zaštititi je proizvodima za kosu koji u sebi sadrže SPF tvari. Provjeri pružaju li proizvodi koje koristiš UV zaštitu. 

5. Uvijek dobro isperi!

Koliko god ti dragi bili ti valovi koji su u kosi nastali pod utjecajem slane vode, ako nije iz boce, zaboravi. Kosu je nakon kupanja u moru, ali i u bazenu bolje što prije isprati, za dobrobit boje koju si tajo skupo platila. Čim se gotova s plažom za taj dan priušti svojoj kosi, dugo, dugo tuširanje s puno češljanja i regeneratora, da ukloniš s nje sve što joj ne godi. Tvoja blistava, neizblijedjela boja bit će ti nagrada. 

BEAUTY Poznati frizeri odgovaraju na 5 pitanja o njezi kose ljeti

Posjeti Miss7.24sata.hr