Osim makeup kistova, ponekad moramo očistiti i šminku? Kako očistiti ruž, rumenilo...?
- Kada je riječ o čišćenju i dezinficiranju u makeup svijetu, svi odmah pomislimo na održavanje čistoće kistova
- No, zapravo bismo, s vremena na vrijeme, trebali očistiti i samu šminku
- Ako te zanima kako očistiti, odnosno dezinficirati ruž, bronzer, olovku za oči i drugi makeup, nastavi čitati
- Pročitaj također: Koju šminku možemo koristiti nakon isteka roka trajanja, a koju ne? Evo kakva su pravila
S obzirom na to da šminka svakodnevno dolazi u doticaj s nježnom i, nerijetko, osjetljivom kožom lica te da isti proizvod uglavnom koristimo godinama, niti najmanje nas ne iznenađuje činjenica da se na njoj nakuplja mnoštvo bakterija i drugih nečistoća. Upravo te bakterije i nečistoće, kada ih iznova nanosimo na lice, uzrokuju pojavu prištića, mitesera i drugih nepravilnosti koje baš i ne želimo imati. Kako bismo to izbjegli, nije dovoljno samo očistiti pribor za šminkanje (iako i to igra veliku ulogu) već i očistiti, odnosno dezinficirati, same makeup proizvode. S obzirom na to da makeup proizvodi dolaze u različitim oblicima i teksturama, donosimo ti savjete kako očistiti i dezinficirati svaki od njih.
Kako dezinficirati ruž
Ruž je makeup proizvod koji je vrlo jednostavno dezinficirati, a to možeš napraviti tako što ćeš na njega poprskati malo alkohola i potom obrisati papirnatom maramicom. Ovo čak možeš napraviti i prije svakog nanošenja. No, ako za dezinfekciju ne želiš koristiti alkohol, onda jednostavno, s metalnim predmetom poput, na primjer, špatulice, odstrani jedan sloj ruža.
Kako očistiti olovke za oči i usne
Olovke za oči i usne često dezinficiramo bez da smo toga uopće svjesni. Naime, za uklanjanje bakterija i drugih mikroba s površine naših olovaka, dovoljno ih je jednostavno - naoštriti. Ako želiš biti u potpunosti sigurna da se na tvojim olovkama ne nalazi ništa štetno, možeš ih dodatno pošpricati alkoholom i obrisati papirnatom maramicom. Baš kao i kod dezinfekcije ruža.
Kako dezinficirati sjenilo, rumenilo i bronzer
S obzirom na to da proizvode u kamenu poput rumenila, pudera, sjenila i drugih koristimo i po nekoliko godina te nanosimo na velike površine lica i u blizini očiju, njima je dezinfekcija najpotrebnija. Proizvode u kamenu najbolje ćemo dezinficirati tako što ćemo po njima poprskati malu količinu alkohola i odmah, preko poprskane površine, staviti papirnatu maramicu kako bi upila višak alkohola. Potom ćemo sve ostaviti da se osuši i metalnom špatulicom ili papirnatom maramicom omotanom oko prsta blago sastrugati gornji sloj proizvoda da se na njemu, zbog alkohola, ne bi napravio zaštitni film koji utječe na pigmentiranost.
Kako očistiti kremaste proizvode
Iako se kremasti proizvodi, sami po sebi, ne mogu očistiti, ipak njihovo pakiranje možemo održati čistim. Stoga je, s vremena na vrijeme, potrebno alkoholom dezinficirati njihova pakiranja, poklopce i slično, a kako bismo spriječili brzo širenje bakterija, možemo koristiti i jednokratne aplikatore.