Hijaluronska kiselina i laser za trajnija rješenja
Ne tako davno estetski zahvati su bili tabu tema, uglavnom zbog često pretjeranih zahvata koji nisu nužno uvijek bili u službi klasične ljepote. Inovacije na području estetskih zahvata koji uključuju široki spektar filera i metoda za uklanjanje bora, na neki su način bacile klasične operacije faceliftinga u drugi plan. Međutim, kada imamo širok izbor, teško možemo sami odabrati ono što nam odgovara.
"Konzervativna rješenja nisu dovoljna"
"U četrdesetim godinama počinju se uviđati elementi starenja kožu smislu gubitka volumena lica, atrofičnosti kože te gubitka elastičnosti i sjaja. Na postojanje bora ne utječe samo stanje kože nego i stanje (aktivnost) podležućih mišića lica koji se starenjem izdužuju te ih je potrebno zategnuti kirurškim liftingom. Gravitacija također ima svoj utjecaj jer kada ležite nećete zamijetiti toliko bora kao kad ste u vertikalnoj poziciji. Kada se primjećuje ogromna razlika u ta dva položaja, sasvim je sigurno da konzervativna rješenja neće biti dovoljna", objašnjava doc. dr. sc. Zoran Žgaljardić iz Centra estetske kirurgije.
Napominje kako je važno razlikovati statičke i mimičke bore, jer se tretiraju na potpuno drugačije načine. Dr. Žgaljardić preporučuje da se mimičke bore čela i oko očiju tretiraju botoks injekcijskom terapijom koja blokira aktivnost mišića koja dovodi do stvaranja bora. S druge strane, labiomentalne bore (oko usana), kao i vertikalne bore iznad usana se vrlo kvalitetno rješavaju kratkotrajnim filerima kao što je hijaluron ili nešto dugotrajnijim kao što su Radiesse ili Artefill.
Ipak, kao i u svakom vidu medicine, ni u estetskim zahvatima ne postoji univerzalno rješenje koje će odgovarati svima. Zahvat koji će vam liječnik preporučiti najviše ovisi o vašem trenutnom stanju kože, količini bora, ali i o željenom učinku.
"Osobno dajem prednost kvalitetnijim i dugotrajnijim rješenjima. Npr. kada je riječ o spuštenoj koži gornjih očnih kapaka rješenje je jedino kirurški zahvat. Kada govorimo o kondicioniranju dijela lica lagano opuštene kože, gdje kirurški zahvat može čekati, preporučujem kvalitetne radiofrekventne uređaje koji potiču stvaranje vlastitog kolagena i time učvršćuju kožu lica. Ako je pad lica vezan uz opuštenost muskulature, to je indikacija za lifting", kaže dr. Žgaljardić i dodaje kako liječnici koje se bave estetskom kirurgijom u odnosu na ostale vidove terapija u smislu estetske medicine imaju prednost kvalitetnijeg rješenja za klijenta. Ako se pacijent boji 'odlaska pod nož' postoji niz filera i laserskih tretmana, ali oni daju ograničene rezultate.
Kombinacije hijaluronske kiseline s radiofrekventnim laserom za najbolje rezultate
Dr. Žgaljardić kaže kako se i sve više muškaraca odlučuje na neki zahvat. Ističe kako se danas granica dobi pacijenta pomaknula prema četrdesetima, jer se želi zamrznuti slika u srednjim godinama, a što je opuštenost lica i vrata manja, zahvat je manje ekstenzivan.
"Danas su veoma kvalitetne kombinacije hijaluronske kiseline s radiofrekventnim laserom, što produžuje vijek postojanosti hijalurona", objašnjava dr. Žgaljardić i dodaje, "To znači da je preporučljivo prije samog injektiranja filera zonu stimulirati laserom na stvaranje kolagena koji kasnije prožme hijaluron i na taj način se on sporije 'topi'. Ako želite neku metodu koja nije kirurški zahvat možete odabrati i frakcionirani RF i CO2 lasere za pomlađivanje lica", za kraj nam je otkrio dr. Žgaljardić.
Više slika pogledajte u galeriji...
Sve ostale tajne uspješnog anti-aginga, pročitajte ovdje...