Figaro, pegla, fen – utječu li na našu kosu?
Aparati koji kosu oblikuju toplinom postali su neizostavan dio svake bolje opremljene kozmetičke torbice baš kao i puder, maskara ili ruž za usne. Nerijetko pristupačna cijena, tjera nas da isprobamo svaki novitet u tehnologiji oblikovanja kose, ali isto tako zaboravimo pročitati uputstva koja dođu uz proizvod te tako od aparata koji bi nas trebali uljepšati imamo više štete nego koristi.
Sušilo koje isušuje
U posljednjih pola stoljeća sušilo za kosu je postalo sastavni dio svakog kućanstva, a obzirom na sve ubrzaniji stil života, koristimo ga sve češće. Sušila za kosu dijele se na dvije kategorije: profesionalna, namijenjena korištenju u frizerskom salonu te sušila za osobnu uporabu, koja se koriste kod kuće.
Glavna razlika je uglavnom u broju postavki, ali i snazi, pa tako profesionalni fenovi imaju jaču snagu i veći broj razina topline. Upravo zato se mnoge žene odlučuju za kupovinu profesionalnog fena – jer s njime mnogo brže osuše kosu. No, je li to preporučljivo? Iako takav fen ima mnogo prednosti (brže suši kosu, ima više nastavaka), on je uglavnom i teži od običnog fena te nudi mogućnost da mnogo brže oštetite svoju kosu koristite li previsoku temperaturu i prejak mlaz zraka na svojoj kosi.
Drugi problem se javlja kod feniranja kose na četku koje zahtijeva usmjeravanje mlaza zraka direktno na pramen. Osim što se taj način kosa isušuje i dodatno oštećuje, navlačenje preko četke uzrokuje kidanje dlaka direktno iz korijena i čini kosu sve rjeđom. Ako niste vješti u baratanju četkom, može se dogoditi da se kosa zapetlja, stoga je neminovno pucanje i čupanje, stoga to radije prepustite profesionalcu.
Ravnanje i kovrčanje = stres za kosu
Pegle za kosu su postale hit zadnjih 15-ak godina, no svaki frizer će vam jasno dati do znanja kako se radi o aparatu koji nije namijenjen svakodnevnoj upotrebi. U većini slučajeva, prije ravnanja potrebno je kosu izvući na četku što je dodatni stres i za kosu i za vlasište, a tek nakon toga ravnati peglom. Potez peglom po pramenu mora biti brz i ravnomjeran kako se ne bi oštetio određeni dio kose, a površina pegle čista kako se kosa ne bi lijepila. Posebnu pažnju treba posvetiti području oko vlasišta te kosu nipošto ne čupati na tom dijelu.
Figaro, koji služi kovrčanju kose, može biti bez klapne (tzv. 'wand') ili s klapnom. Uloga klapne je da drži kosu uvijenu oko figara, ali nerijetko dolazi do petljanja, čupanja što može biti opasno pošto se radi o aparatu koji može spaliti kosu ako se predugo drži. Ako imate tanku i rijetku kosu sklonu ispadanju, svakako iskušajte novu generaciju figara, gdje umjesto klapnom kosu držite prstima, pa je kosa djelomice zaštićena od petljanja.
Kada koristite aparate za oblikovanje, potrebno je kosu njegovati iznutra i izvana, korištenjem prikladnih šampona koji jačaju kosu (npr. Priorin® Extra) te sprejeva koji stvaraju zaštitni sloj i na taj način sprječavaju pretjerano isušivanje kose, a samim time i njeno pucanje. Rijetku i tanku kosu izbjegavajte izvlačiti na četku, ravnati i kovrčati tik uz tjeme, jer je tada rizik od pucanja veći, nego, ako već morate, radite to barem nekoliko centimetara od korijena.
Više o tome kako do snažne i zdrave kose pročitajte u našem specijalu.