- Jesi li znala da obavljanje kućnih poslova zapravo pomaže u održavanju zdravlja tvoga mozga?
- Istraživači bolnice Baycrest također su rekli da čišćenje kao neka vrsta aerobne vježbe niskog intenziteta pomaže srcu
- Pranje posuđa, sadnja biljaka u vrtu, usisavanje pomaže očuvati urednost tvog doma, ali ima i drugih dobrobiti za tvoje zdravlje
Znaš li da i tako nezanimljive, obične, svakodnevne aktivnosti poput kućanskih poslova utječu na tvoje zdravlje? Iako su pranje posuđa, sadnja biljaka u vrtu, šetnja psa i razvrstavanje rublja tipovi zadataka koji održavaju kućanstvo, ove vrste poslova izvrsne su i za tvoju dobrobit. Prema novoj studiji objavljenoj u časopisu BMC Geriatrics, čišćenje, organiziranje i drugi poslovi oko tvog doma zapravo poboljšavaju zdravlje tvog mozga.
Evo kako ćeš od kore od samo jedne naranče napraviti super učinkovito sredstvo za čišćenje
"Znanstvenici već znaju da vježbanje ima pozitivan utjecaj na mozak, ali naša je studija prva koja je pokazala da isto vrijedi i za kućanske poslove", rekao je Noah Koblinsky, vodeći autor studije i fiziolog vježbanja. "Razumijevanje načina na koji različiti oblici tjelesne aktivnosti pridonose zdravlju mozga presudno je za razvijanje strategija smanjenja rizika od kognitivnog pada i demencije u starijih odraslih osoba", pojašnjava.
Znanost kaže da dovoljno spavanja i obavljanje kućanskih poslova mogu poboljšati raspoloženje čak i tijekom društvenog udaljavanja u ovim vremenima.
Istraživački tim iz bolnice Baycrest testirao je 66 starijih sudionika prema tri parametra: zdravstvenu procjenu, snimanje mozga i kognitivni test za testiranje njihovih mentalnih sposobnosti. Zakljčci su da odrasli koji su sudjelovali u poslovima kod kuće - poput čišćenja, kuhanja i rada u svom dvorištu - imaju veći volumen mozga. Istraživači su primijetili da kućanski poslovi utječu na naše zdravlje poput bavljenja lakšim sportom i aerobikom niskog intenziteta, koji također pomažu srcu i krvnim žilama.
Kućanski poslovi također su korisni jer omogućavaju ljudima da se nastave kretati i u starijoj dobi, a također koriste svoj um za planiranje i organiziranje. Osim što kućanski poslovi pomažu aktivirati psihičku aktivnost kod starijih, ova otkrića mogu nas sve motivirati i na veću općenitu aktivnost, jer su kućanski poslovi prirodan i često potreban aspekt svakodnevnog života mnogih ljudi, pa se stoga čine dostupnijima nego primjerice, bavljenje sportom.
Maja Šuput u svom prvom javnom nastupu nakon poroda za novi broj miss7 magazina otkriva otkud je došla ideja da se sin zove Bloom
Komentiraj, znaš da želiš!
Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.