Uvijek nam se sviđa „krivi“ partner
Većinom znamo koji tip osoba nam se sviđa i što tražimo od partnera.
Također, znamo i koji tip osobe nas najčešće privlači i čak ako znamo da možda ta osoba nije dobra za nas, ne možemo si pomoći. I svaki puta ispočetka upoznamo osobu koja ima baš te karakteristike koje nas privlače i na kraju ostanemo u najbolju ruku razočarani. Stvar je u tome što postoji neki „razlog“ zašto nam se sviđaju takve osobe i nije lako taj razlog, odnosno naš uzorak biranja promijeniti preko noći. Uzorak prema kojemu nam se netko sviđa i privlači nas ovisi o mnogo raznih čimbenika, a jedan od njih je stil privrženosti koji smo razvili kao djeca u odnosu sa svojim roditeljima.
Tako, ako nemamo siguran stil privrženosti, postoji velika vjerojatnost da ćemo pronalaziti partnere koji su poput naših roditelja, odnosno koji nam ne daju baš to što nama treba, već nešto drugo, što oni misle da nama treba ili još gore, samo uzimaju i ne daju ništa. Također, utječe i kultura u kojoj živimo, odnosno neki trendovi. Tako se često događa da se ženama sviđaju muškarci koji ih više nikada ne nazovu. Takav stil nepredvidljivog i neobuzdanog ponašanja u našoj se kulturi percipira kao uzbudljivo i romantično – takve muškarce je izazov „uloviti i pripitomiti“. No, u biti se radi o muškarcima koji imaju izbjegavajući stil privrženosti i odnos s takvim osobama često narušava naše psihičko i fizičko zdravlje.
Podloga privlačnosti
Važno je pogledati u sebe i otkriti koji su naši razlozi da nam se sviđaju baš te osobe koje na kraju ispadnu „krive“ za nas. Prekinuti taj niz krivih izbora na temelju privlačnosti koju prema nekome osjećamo nije lak posao, no dobra je vijest da se u podlozi privlačnosti nalazi više različitih emocija. Možemo doživjeti privlačnost kroz osjećaj žudnje za osobom koja ne pokazuje nikakav interes za nas jer ju doživljavamo misterioznom, zanimljivom i seksi upravo iz razloga nezainteresiranosti.
No, možemo privlačnost osjetiti kroz emociju generalne ugode i topline prema osobi koja pokazuje interes za sve što mi imamo za reći. Žudnja djeluje snažnije u odnosu na ugodnost i toplinu, no emocije se kroz vrijeme mogu promijeniti i do žudnje može doći naknadno. Također, može nam manje teško biti pomiriti se s toplinom, nego sa žudnjom nakon koje slijedi slomljeno srce. Ionako prvi dojam često vara i pomuti nam um, a osobi uvijek treba dati više šansi kako bismo ju zaista mogli upoznati.
Promijenite ploču
Pokušajte razmisliti koji je razlog da ste odbili izaći s nekom osobom. Je li vam se činila dosadnom i bezveznom? Moguće je da ste osobu koja je pouzdana i odgovorna doživjeli kao dosadnu i bezveznu jer vam se nije činila kao izazov, nije bilo sakrivenih značenja i igrica. Kako biste isprobali kako vama odgovaraju neke nove osobine i kako se osjećate s drugačijim partnerima od onih na koje ste navikli, promijenite ploču i pristanite na izlazak s nekim s kime do sada možda ne biste. Moguće je da ostanete ugodno iznenađeni, za promjenu.
U galeriji detaljnije pogledajte fotografije...
Sunčana Rokvić, psihologinja
InsideOut, portal za primijenjenu psihologiju