Ove hrvatske zvijezde pisale su knjige, evo kako je završilo
S pojavom interneta postalo je mnogo lakše biti pisac! Dva statusa na fejsu, Instagram objava začinjena zdravom dozom patetike i, eto, već si kandidat za Nobela. Ili barem za Kiklopa? Uglavnom, nekoliko naših dama zvjezdanog statusa okušalo se u ulozi spisateljice, evo kako je završilo!
1. NIVES CELZIJUS, GOLA ISTINA
Nives Celzijus jedna je od prvih zvijezda koja je 2008. godine javnost počastila svojom autobiografskom knjigom Gola istina. I odmah je ispisala povijest, a epizoda koju je doživjela zacijelo se neće tako skoro ponoviti u ovoj škrtoj povijesti hrvatske književnosti dvadesetprvog stoljeća. Prilično uzbudljivo štivo u kojem su se našle i očekivane erotske epizode izazvalo je brdo reakcija publike koja je ovu knjigu učinila najprodavanijom knjigom 2008. godine. Knjiga je oborila rekorde prodaje te godine i Nives je tada osvojila prestižnu literarnu nagradu Kiklop za najprodavanije izdanje godine. Ipak, nagradu su joj odbili uručiti, a njenu su knjigu proglasili nedovoljno dobrom za takvu nagradu. Mišljenje ih nitko nije tražio, a Nives je nagradu uistinu pošteno zaslužila pa je podignula tužbu. Nakon dugog suđenja unutar kojeg je zasigurno pretrpjela i brojne osude te uvrede, Nives je svog Kikopa primila 2013. godine. Čestitamo! Knjiga je naposljetku dobila i svoj nastavak Gola istina 2 koji je podignuo znatno manje prašine.
2. AVA KARABATIĆ, JA NOMAD
Profesorica Ava Karabatić u pisanju se okušala tek 2017. godine, kada je svoje studentske obaveze privela kraju. Svoju knjigu nazvala je ''Ja Nomad'', a mi se neprestano pitamo je li tu nedostaje zarez. Jezikoslovci, upomoć! Znamo, i Ivan Slamnig igrao se gramatikom u svojim pjesmama, ali Ava, uz dužno poštovanje, ipak nije Ivan Slamnig. Uglavnom, Avina autobiografija prati njezin život u rodnom Splitu, ali i njen estradni uspon. Na promociji knjige u zagrebačkom kafiću podržao ju je i njen prijatelj, novo lice političke scene - Ivan Pernar. Ovih dana, godinu dana nakon hrvatskog izdanja, Ava se pohvalila kako njena knjiga seli na internacionalno tržište. Ni manje ni više, stručnjaci je već prevode na njemački jezik. Naime, Avu je na taj korak ponukala uspješna prodaja knjige na sajmu u Frankfurtu. ''Nijemci su ludi za mojom knjigom. Iako ne razumiju tekst, gledaju fotografije'' - izjavila je Ava za 24 sata. Moramo ti priznati da ovu autobiografiju još nismo pročitale, ali to definitivno ulazi na našu to-do listu.
3. VLATKA POKOS, ŽIVOT U RAJU
Ako je itko živio život vrijedan pisanja, onda je to Vlatka Pokos. Život i karijeru pratile su joj burne epizode, a svoj je mir nedavno pronašla u dalekoj Kanadi. Ipak, prije odlaska publici je poklonila Život u raju, autentičnu autobiografiju prepunu zvučnih prezimena i ideje života u lažnom sjaju. Nakon prvih najava, neki su pokušali zaustaviti objavu knjige, a tjedan dana prije objave stigla je i prva tužba. Prilično teške riječi za neka zvučna imena koštala su ju medijskih natpisa i sudskih spisa, ali Život u raju te davne 2010. godine nosio se na plažu. Tolika se prašina podigla i cijela je priča izgledala prilično bolno, ali sve je bilo - apsolutno bez cenzure!
4. SIMONA GOTOVAC, ANĐEO
I Simona Gotovac javnost je počastila svojom autobiografskom knjigom Anđeo. Ona je svjetlo dana ugledala 2009. godine, ipak nešto prije Simoninog naglog preobraćenja. U tim trenucima prolazila je prilično dramatičan razvod od Ante Gotovca pa je i promocija u jednoj zagrebačkoj knjižnici prošla u sjeni njegovih prijetećih poruka. Iako su brojni sumnjali u sadržaj knjige, Simona je svojedobno izjavila da je on prikladan za djecu. Pitamo se bi li se s tom izjavom složila i danas.
5. TEREZA KESOVIJA, TO SAM JA
Velika glazbena diva, Tereza Kesovija, svoju knjigu To sam ja objavila je 2014. godine. Autobiografija prati njen studentski život, a potom i razvojni put jedne od najspektakularnijih glazbenih karijera na ovim prostorima. U knjizi se navodno spominje više od 750 imena. Brojna od onih od velikog su značaja za povijest hrvatske glazbe, a unutra se krije i posebno emotivna priča o početku karijere koji je dijelila s velikim Arsenom Dedićem. Oboje su, piše Večernji, potjecali iz siromašnijih obitelji, a roditelji su, da bi im omogućili školovanje, morali prodavati svinje. Priče koje krije ova knjiga uistinu su inspirativne te se brojni čitatelji i kritika slažu da je riječ o jednom od najljepših primjeraka domaćeg autobiografskog pisma.
6. JADRANKA KOSOR, DAN NAKON JUČER
U proljeće 2017. godine svjetlo dana ugledala je i prva knjiga naše političarke Jadranke Kosor. Ipak, njena se knjiga ne može nazvati autobiografijom. Jadranka Kosor, za razliku od brojnih drugih, ne bavi se samo sobom. Riječ je, naime, o svojevrsnoj zbirki kolumni i članaka u kojima komentira brojne društvene i političke pojavnosti. Knjiga je zanimljiv spoj publicističkog diskursa i ženskog pisma. Bivša premijerka pokazala se kao izuzetno oštroumna spisateljica koja snažno i odvažno pristupa brojnim temama. Ne čudi nas da je bivša novinarka vrlo upućena u tehnike pisanja, ali ipak ostaje vjerna svom stilu.