Nezaboravno iskustvo: boravak na ginekološkom odjelu u Petrovoj
Postoji jedna 'atraktivna' nelogičnost u trudu države da zadrži aktivno, radno sposobno stanovništvo. Mjesto radnje je Petrova. Ali, ne ona lijeva, lijepa Petrova, sva bijela i mirišljava (kamo sam prvo ja otišla - jasno), nego zgrada odmah desno. Ginekološka onkologija. Dvije riječi koje u meni izazivaju mali do veliki napadaj panike. Vjerujem, i vama ostalim, dragim čitateljicama. Mjesto koje nijedna žena ne bi trebala za života posjetiti. Za ovu priču potrebni su detalji. Izgleda kao ružna Pepeljugina sestra u crtiću. I k tome, em što izgleda bolesno izvana, takva je i unutra. Je to čisto, valjda, ali ne miriše tako. Ništa u tom mjestu ne ulijeva povjerenje. Sestre su tamo dobre, pažljive i toplih očiju. Kakve i trebaju biti, stroge, ali brižne. Naša soba je imala klimu. To me dakle, šokiralo. Ali nismo imale telku. I imale smo neku stalažicu za stvari. Krevet iz doba Austro-Ugarske. Sve vrlo 'JNA vojnički minimalizam' stil. No, to zanemariš kad dođeš tamo.
Bitnije stvari su ti na pameti. A i kada vidiš susjede po drugim sobama, kada čuješ dijagnoze, samo želiš pobjeći od tamo.
Na čitav taj red soba, bila su dva WC-a. I 2 tuša. Odvojeni, hvalatibože. Svaki kafić u kojem sam bila, u bilo kojem dijelu grada, imao je ljepši wc od ovoga. Ne može ta čistačica sirota toliko čistiti, kolika je količina korisnika te prostorije. Strašno. Mrzim se podsjećati na taj period. Nije dovoljna dijagnoza s kojom sam došla u tu ustanovu, još neka pipam na prstima po pločicama kupaonice i dižem spavaćice i trenirke da ne taknu slučajno pod u wc-u. A tuširam se tako da ne dotičem nijednu plohu ničega, osim poda, u japankama. Hrana nam je bila okej, neću reći. Nije bio saborski restoran, ali jestivo. Ako i nije bio prilog dobar, bio je komad nečeg drugog. I imale smo svoje izvore preživljavanja jasno.
Ma to sada zvuči kao polusan, vidim ja kuda to ide, kada pročitam sve na jednom mjestu. Ali jok bato. Nas dvije smo se smijale trećoj jer ju je tableta pošteno ošinula, a nas dvije, jedna iz svijeta banaka, druga iz svijeta medija, smo još uvijek svoje – potreban je ipak malo veći komad tablete da nas smiri. Nakon hodnika, ide nekakva pred-prostorija, i sestre i doktori koje tu sretneš čine sve da te oraspolože kako umiju i znaju. Kada razmišljam o tome, razmišljam i o tome, koliko su se ti ljudi školovali, ulagali, nespavali, da bi danas spašavali tuđe živote u uvjetima koji ih nisu dostojni. Nije da nemamo vrhunske stručnjake, pa da ne mogu biti još bolji? Nemojte da sada tražim statistike koliko je produktivnost zaposlenih bolja kada rade u ugodnim okruženjima... Pa koliko su naši političari uložili samo para u inspiracijske urede na Gornjem gradu? Produktivnost je najbitnija!
Ma samo da su ti hodnici lijepi, bijeli. Čisti, ofarbani i apoteka-bijeli. Pa je li to tako puno za tražiti? Ili da ne smrdi vlaga? Ili da postoji kupaonica s više tuševa i wc-a, u kojoj se bolesni čovjek ne osjeća još jadnije nego što jest sa svojom dijagnozom? Pa i jedan WC na 3 kreveta u sobi je puno premalo, kada se bolesnici pripremaju za operaciju i piju klistir.
Evo vam šoka. Jedan. Susjedica naša, starija gospođa iz nekog sela iz Istre, oko 70-ak, ali kao trudna. I nije mi jasno - to je trudnički trbuh, kako? Vidim na licu da nije u godinama za rađanje. Ali, to nije trudnički trbuh - to je tumor od 35 kila. Vjerojatno je završila i u nekom medicinskom časopisu. Jedan od mnogih šokova tamo. A svi do jednog - živa bića. Ne zaslužuju li ta živa bića, od svih poreza koja su platila ovoj zemlji, od svih dopunskih i svih svega puta sto što plaćaju da kada obole, od nekakvog sranja od 35 kila, jedan čisti wc i čisti tuš i vožnju bijelim hodnicima?
Ptičice na grani znaju koliko plaćaju saborski zastupnici svoja prehranjivanja i punjenje svojih trbuščića. Prijateljici koja je otišla na jedan sastanak/ručak u saborski restoran prisjelo kada je vidjela cijene. Jasno, to za one koji tamo jedu… koliki je tek broj pravih političkih njuška koji šalju tjelohranitelje po dostavu iz skupih zagrebačkih restorana, i ne plaćaju to novcem s vlastitog tekućeg računa. Odvojeni životi političara koštaju nas puste pare, a odvojeni životi sirotih obitelji, posjetitelja iz Klaićeve ne koštaju nas ništa – jer novaca za njih nema. Ako za njih vrijedi pravilo 'svatko ima nekoga u Zagrebu pa neka se snađe', zašto to ne vrijedi za one koji imaju 15.000 kuna + plaću ili da nedobog sami plate najam stana u Zagrebu? Mi ostali to moramo raditi, a mi ostali puno više činimo za ovu zemlju nego vi na vrhu.