Slatki svijet malina

Thinkstock / Spencer Davies
Voće specifične intenzivne arome riznica je antioksidansa i savršen sastojak različitih deserata.
Vidi originalni članak

Malina je pripadnica porodice ruža, a ističe se intenzivnim okusom i finom slatkoćom. Kod uzgoja, malina traži svježu klimu s dovoljno oborina. Svježi plodovi dostupni su od kraja lipnja sve do ranog rujna. Kod kupovine malina treba gledati da su plodovi krupni i sjajni. Izbjegavajte kupovati plodove koji imaju peteljku i lišće jer to može ukazivati da su plodovi brani prije pune zrelosti i da su kiselog okusa.

Općenito, bobičasto voće ima kratki rok trajanja i vrhunac njihovog okusa i teksture traje samo dva do tri dana. Kako bi maline dulje ostale svježe, iz posude je potrebno ukloniti pljesnive ili prezrele plodove. Preostale plodove bi trebalo neoprane staviti u posudu prethodno obloženu kuhinjskim papirom koji će upiti sok koji curi iz plodova i tako usporiti "kvarenje". Maline valja držati u hladnjaku, a oprati ih hladnom vodom netom prije konzumacije. Bobičasto voće je vrlo pogodno za zamrzavanje. Oprane i osušene plodove valja poredati na papir u jednom sloju i staviti u zamrzivač. Smrznute maline staviti u vrećicu za zamrzavanje i tako spremljene mogu trajati čak godinu dana.

Maline je moguće koristiti u pripremi raznih deserata poput kolača, sladoleda i pekmeza ili se jednostavno mogu servirati svježe pomiješane s jogurtom ili kao dodatak žitaricama za doručak. Odlično se slažu s alkoholnim pićima pa se koriste za aromatiziranje šampanjca, bijelog vina pa čak i octa. Kao osnova za pripremu deserata poput pudinga, krema ili sorbeta koristi se coulis od malina ili gusti umak.

Više o korištenju malina u kuhinji saznajte na portalu Gastro.hr.

Posjeti Miss7.24sata.hr