Kako održati biznis stabilnim i ulagati u budućnost
- Konferencija Poduzetnice 3.0 u organizaciji miss7 okupila je uspješne poduzetnice i stručnjake za biznis
- Pričale smo o realizaciji i održavanju biznisa stabilnim
- Bitno je ulagati u poslovne, ali i u osobne financije
Na panelu "Na putu prema vrhu: Kako održati biznis stabilnim i ulagati u budućnost" pričali smo o tome kako nakon realizacije biznisa ostati uvijek prisutan i aktualan, te kako planirati budućnost, i poslovnu i osobnu.
Hajdi Ćenan, suosnivačica i CEO tech startupa airt, izjavila kako poduzetnici često u planiranju poslovnih financija zaborave na osobne. "Rado bih da nas je netko puno ranije učio o štednjama i investicijama jer ako se dovoljno rano krene, dođe se do dobrih iznosa."
Kristina Androlić (Androlić konzalting) koja je već deset godina u poduzetništvu priznala je kako na poduzetničkom putu nikad nisi miran, stalno se moraš educirati i informirati. "Što se tiče poslovnih financija, svaki dan gledam tablicu i cashflow, a što se tiče osobnih financija - dosta sam rano počela štedjeti, npr. u vidu stambene štednje i trećeg mirovinskog stupa."
Ana Hrgovčić, vlasnica tvrtke BILJKE.PLANTS, započela je svoj biznis jako mlada, s 22 godine. Priznaje kako je tada stvari gledala dosta kratkoročno jer nije imala koga pitati za savjet. U svom biznisu izrade terarija napredovala je do više od deset zaposlenih te dućana u Zagrebu, Osijeku, Splitu i Rijeci te je sada svjesnija da se u biznisu treba posvetiti planiranju.
Nakon inspirativnih priča poduzetnica, Dijana Bojčeta Markoja, direktorica Udruge za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava, upozorila je kako je bitno razmišljati o budućnosti i tome što ćemo kada više ne budemo radno sposobni.
Trebali bismo razviti dodatnu odgovornost prema sebi i svojoj mirovini te ulaganju putem prvog i drugog stupa te dobrovoljne mirovinske štednje: "Ne radi se o velikim novcima, važno je da osvijestimo potrebu da imamo svoj fond, da stavimo iznos sa strane i da investiramo." Savjetovala je da kod mirovinske štednje ne treba sva jaja stavljati u istu košaru, disperzija je dobra, a za poslodavce je dobrovoljna mirovinska štednja velika prednost jer donosi poreznu olakšicu.
Partneri projekta Poduzetnice 3.0 su Erste banka, Phillip Morris Zagreb, Udruga društava za upravljanje mirovinskim fondovima i mirovinskih osiguravajućih društava, Fina i Cedevita.