Što s odjećom koju više ne želiš? Znamo gdje ju reciklirati - možeš čak pozvati i dostavljača po nju!

Unsplash / Dan Gold
Vidi originalni članak
  • Samo u Hrvatskoj se godišnje odbace deseci tisuća tona tekstilnog otpada od čega se vrlo malo reciklira pa smo danas, na Dan planeta Zemlje, ovaj članak odlučili posvetiti mjestima i načinima na koje se možeš riješiti stare odjeće, a da pritom pridoneseš očuvanju našeg planeta
  • Odjeću koja je u dobrom stanju, odnosno nije poderana niti prljava, možeš donirati dok onu odjeću koja više nije uporabljiva bi bilo najbolje reciklirati
  • Odjeću koja je u dobrom stanju, prikupljaju humanitarne organizacije, domovi za djecu i slično dok odjeću za recikliranje prikupljaju reciklažna dvorišta, udruge te neke high street trgovine poput Zare od koje čak možeš zatražiti da njihov kurir dođe na tvoju adresu po odjeću
  • Pročitaj također: Nakon Gannija i Stradivariusa, i Ogled & Nedogled ima košulje s mašnicama. Dolaze u 3 boje, a mašnice u 10!

Shopping je mnogima omiljena aktivnost i zaista moramo priznati da je odličan osjećaj ormare napuniti novim krpicama. No, često nam zbog toga, ormari pucaju po šavovima, a većinu odjeće koju posjedujemo, nosimo rijetko ili čak nikada. Kako bismo smanjili prenatrpanost svog prostora (samim time i umova), dobrog dijela te odjeće se potrebno riješiti. No, ponekad čak nije niti problem iz ormara izbaciti staru i iznošenu odjeću te onu koju više ne želimo nositi već - gdje ju nakon toga odnijeti. 

Naš prvi savjet jest da ne bacaš odjeću u obično smeće. Naime, tekstil je vrlo vrijedna sirovina koja se iznova može prerađivati i stvarati nove odjevne predmete. No, ako se baci u obično smeće i pomiješa s drugim otpadom, u potpunosti je neupotrebljiv i dodatno pridonosi zagađenju planeta. 

Gdje reciklirati odjeću? 

Ako imaš odjeću koja je iznošena, poderana i slično te ju više nitko ne može nositi, postoje brojna mjesta na koje ju možeš odnijeti kako bi se netko drugi pobrinuo o njenom recikliranju. Jedna od opcija za to su high street trgovine poput H&M-a te trgovina Inditex grupacije kojoj pripada i Zara. Postupak je sasvim jednostavan te svoju odjeću posloži u vrećice, dobro ih zatvori i odloži u spremnik u trgovini ili predaj osoblju na blagajni - ovisno o tome kakvo pravilo ima koja trgovina.

No, ako nemaš vremena ili volje silnu odjeću nositi u trgovinu, Zara nudi opciju da putem njihove web stranice zatražiš dolazak kurira na svoju adresu i njemu predaš svoju donaciju u kojoj se mogu nalaziti odjeća, obuća i dodaci. 

Druga opcija je predaja odjeće u spremnike socijalne zadruge Humana Nova koji se nalaze na nekoliko lokacija u Hrvatskoj, u reciklažna dvorišta koja također surađuju s ovom udrugom ili osobno u zadrugu na adresi Ulica žrtava fašizma 3, Čakovec. Osim očuvanja planeta, tvoja donacija će ovoj zadruzi značiti tim više jer će njome biti osiguran posao za 30 osoba s invaliditetom te 18 osoba iz marginaliziranih skupina koje će, od te odjeće izraditi potpuno nove predmete i pustiti ih u prodaju.

Humana Nova spremnici: 

  • Ikea Zagreb
  • Lepoglava, Trg kralja Tomislava 8
  • Komunalne usluge Đurđevac

Reciklažna dvorišta: 

  • GKP Čakom - Čakovec 
  • GKP PRE-KOM d.o.o. - Prelog
  • Čistoća d.o.o. Varaždin
  • Novokom Ltd. - Novi Marof
  • KOMUNALAC d.o.o. - Garešnica
  • VIRJE, reciklažno dvorište
  • Komunalac Koprivnica
  • Drava Kom d.o.o. - Virje
  • Lukom - Ludbreg
  • KOMUNALNO PODUZEĆE d.o.o. Križevci
  • MURS-EKOM d.o.o. - Mursko Središće
  • Komunalno poduzeće 6. maj - Umag

Gdje donirati očuvanu odjeću? 

Odjeću koja je očuvana, čista i u nosivom stanju, najbolje bi bilo donirati i njome usrećiti još puno osoba. Prva opcija za donaciju je Crveni križ u čije centre, osim odjeće, možeš donijeti i posteljinu, ručnike, krpe i sve što je potrebno za kućanstvo. S obzirom na to da se centri Crvenog križa nalaze u svim županijama Hrvatske i to na nekoliko lokacija u svakoj županiji, centar najbliži sebi možeš pronaći na ovoj poveznici

Druga opcija za donaciju odjeće su domovi za nezbrinutu djecu koji se nalaze u Zagrebu, Rijeci, Osjeku, Splitu, Lovranu, Koprivnici, Slavonskom Brodu, Sisku... Treća opcija za osobnu donaciju očuvane odjeće su udruge poput Are You Syrious, Mali zmaj te humanitarne organizacije Dora. 

Prodavanje odjeće

Ako svoju, dobro očuvanu, odjeću ne želiš donirati, možeš ju prodati. Najjednostavniji način za to je fotkanje odjeće i postavljanje na svoje društvene mreže gdje ponudu mogu vidjeti tvoji bliski ljudi. Cijenu možeš odrediti sama ili svojim pratiteljima dati na izbor te lako možete dogovoriti način primopredaje stvari.

Drugi način za prodaju je putem već poznatih platformi poput Moje krpiceRestyloh i slično na kojima ponudu tvoje odjeće, obuće i modnih dodataka može vidjeti puno više ljudi. U ovom slučaju, novac od kupca dobivaš na račun, a s obzirom na to da su kupci često iz drugih, udaljenijih gradova, paket šalješ poštom, putem kioska ili kako se već dogovorite. 

Posjeti Miss7.24sata.hr