Stil je vječan: Kad haljinama zavlada retromanija

Guliver Image/Getty Images
Današnja je modna scena kao kostimografska šetnja prošlim stoljećem, a ovo su haljine koje obožavamo
Vidi originalni članak

Nakon sramežljivog i detaljima skromnog minimalizma u devedesetima, ovo je stoljeće počelo listati slikovnicu stilova koji su usmjeravali modnu scenu desetljećima prije toga. Rezultat: neodoljiva raskoš trendova koje obožavamo - Anna i Giovanna, kao trendseterice sa svjetskom adresom, pokazuju strukiće u haljinama koje podsjećaju na Diorov New Look s uskom suknjom. A to je samo mali dio veličanstvene palete formi koje su sudjelovale u raznim društvenim promjenama, stavljale prošlostoljetnu ženu na pijedestal ljepote, zatim je otkrivale na razne načine, potom sakrivale i negirale ili isticale njezinu ženstvenu siluetu... Kroj, forma, to je čista vizualna manipulacija, a kad dodaš boje i motive, stvar postaje likovna, dotjerana, može biti prava stilska evolucija. Tako je, na primjer, New Look haljinica s početka priče i dan-danas simbol ženstvenosti, dobrih promjena i apsolutne romantike. Činjenica je da mnoge od nas tijekom godina promijenimo stil. Nekada sam govorila - ja takvu haljinu nikad ne bih nosila. Nema šanse. No danas kad gledam sve te influencerice, i ja poželim nešto tako stilski značajno.

S druge strane, mnoge od nas privlači i bunt sedamdesetih, vrijeme kad su hipiji plandovali i sudjelovali u stvaranju jednog od najraskošnijih boho stilova. Njihova naklonost prema lepršavim formama, negiranje pravila, privlačnost eteričnih tekstura, cvjetni motivi... sve su to djeca cvijeća ukorijenila u svijet stila upravo prije osamdesetih, doba glamura i bogatstva, ekonomske stabilnosti i procvata biznisa na svjetskoj razini. Najednom je hipijevka odrasla, valjalo je odjenuti kostim, natapirati i srediti tu raskuštranu kosu, staviti biserne klipse i krenuti u ured. I to ne samo kao tajnica jer one su u to doba počele osvajati svijet. Moda se okrenula finijim formama, maznula muškarcima odijela i prilagodila ih ženskoj formi. Ponekad je ta nova poslovna žena odjenula onaj čedni prsluk s V-izrezom - upravo njih otkrile su cure u davnim dvadesetima kad su, oslobođene korzeta, stilski istražile mušku garderobu. Jedna od njih bila je Coco Chanel, žena s vizijom i fantastičnom modnom strukturom. Viziju su imale i cure koje su šezdesetima i sedamdesetima žicale svoje krojačice da im skrate suknje, kad je minica osvojila svijet... Javnost je otkrila noge - bila je to autentična revolucija!

Slično je bilo s čizmama, najednom su dobile visoke rese i potplate, nosio ih je čak i tad mladi genijalni glazbenik Elton John. Gola, otkrivena noga ispostavila se kao novo područje istraživanja, pa su razne egzotične teksture na čizmama osvojile i to područje. Moda se poigravala s vrtoglavim visinama, podiji disko klubova, kakav je viđen i u “Groznici subotnje večeri”, postali su novi modni tron na kojemu su se izmjenjivale visoke široke potpetice, uske košulje, minice i trapez hlače. Saten je bio hit - volimo ga i danas, osobito na pidžama-odijelima i tunikama... A onda su došli i pankeri, buntovnice u crnim poderanim čarapama i s irokez kosom. Prošetali smo desetljećima koja su iznjedrila kolažnu modnu priču kakvu poznajemo danas. Definiramo što nam se sviđa, biramo krojeve koji nam pašu i krećemo u avanturu. Upravo zato svake sezone vidimo pistu prepunu retrostilova, dizajneri osmišljavaju vlastitu formulu i, raspoloženi za osvajanje ulice, nude nešto stilski reciklirano. No cijeni se individualnost jer pista je tek početak, a ne kraj. Osobni su stil, želje i pozdravi svake od nas važan moment u stvaranju slike kojoj je ime - ulična moda. To nipošto ne znači da je, kako neki kažu - već sve izmišljeno - nego je stil beskrajno kreativna igra u kojoj možemo uživati do mile volje i sjetiti se kako je to biti dijete. Kad imaš puzzle i slažeš ih, samo slika još ne postoji, moraš je izmisliti. O.K., neke su stvari trenutačno hit kao, na primjer, volumen koji su posebno isticali japanski dizajneri u osamdesetima kad su banuli na modnu scenu poput avangardnog monsuna dekonstrukcije i predložili svijetu neku novu formulu. Bio je to uvod u devedesete, kad su grunge s jedne strane i minimalizam s druge okrenuli svijet naopačke. Onda je novi milenij okrenuo stranicu i igra je počela. Kocka je bačena. Još se kotrlja, tko zna koje ćemo još formule izmisliti...

Posjeti Miss7.24sata.hr