Danas počinje New York Fashion Week: Donosimo nepoznate činjenice o ovom Tjednu mode
1. New York nije bio prvi izbor za lokaciju Tjedna mode
Tjedan je mode prije bio poznat kao "Press Week", a prvi se održao u Parizu 1943. godine. Kako je Drugi svjetski rat bio u punom mahu, Amerikanci nisu mogli sigurno putovati u Francusku i dolaziti na najprestižnije revije. Baš zbog toga organizirali su revije kod sebe u hotelu Plaza. Od tada održava se i u New Yorku.
2. New York je bio zadnja postaja na kalendaru Tjedna mode
Iako je danas Velika jabuka poznata kao glavni svjetski grad mode, pet godina New York je bio zadnji Fashion Week na kalendaru. Dok su Pariz, London i Milano imali već uhodane modne kuće, američke su dizajnere svi još gledali kao amatere. Tek 1999. dizajneri poput Calvina Kleina i Helmuta Langa dokazali su kako i Amerika ima što za pokazati
3. Ista je žena organizirala svaki Tjedan mode
Ruth Finley organizirala je prvi njujorški Tjedan mode 1944. i nastavila to raditi čak 71 godinu. Ona je uspjela organizirati 300 revija u osam dana bez ikakvog problema, a njen savršen vodič s crvenim koricama i ružičastim stranicama ono je na što svi računaju za vrijeme trajanja revija.
4. No, bez obzira na strogi raspored, na kraju ništa ne bude na vrijeme
Kako manekenke hodaju na revijama više dizajnera dogodi se da zbog kašnjenja jedne revije one kasne na spremanje za drugu. Domino efekt... Zato revije nekada znaju kasniti i po sat vremena, a brojni dizajneri i čekaju s početkom jer im još nisu došli najvažniji gosti poput Anne Wintour.
5. Manekenke ne zarađuju onoliko koliko biste pomislili
Poznata imena naravno ne ulaze u ovu kategoriju, no ona su rijetkost. "Nepoznate" manekenke dobiju poklone poput para cipela ili komada odjeće, ali u životopisu hodanje na reviji NYFW ipak nešto znači pa to rade "besplatno".