Ako si se ikad pitala što je fetiš i kada postaje perverzija - imamo odgovor
- Pojam „fetiš“ poznat je svima
- Međutim, tek malo ljudi doista zna o čemu je zapravo riječ
- Kako ne bi bilo zablude – razjasnit ćemo što je to doista fetiš te ima li nešto perverzno u tome
U svakodnevici koristimo pojam „fetiš“ vrlo često bez potrebe te lakomisleno. Na primjer, ako neka osoba voli cipele i svaki si mjesec kupuje nove – govorimo o fetišu na cipele. Tko se stalno bavi sportom, slovi kao „sportski fetišist“, a za ljude koji vole urednost često govorimo da imaju „fetiš na urednost“.
Premda su te upotrebe maaalo zastranile od definiranog značenja, dobro je kad ih tako koristimo u svakodnevici – naime, fetišizam nije nešto o čemu se treba šutjeti!
Fetiš: definicija i nastanak pojma
Fetiš je definiran kao objekt koji uzrokuje seksualno uzbuđenje.
Pojam dolazi od portugalske riječi „feitiçio“ – što izvorno znači „čarolija“. Na putovanju u Zapadnu Afriku su portugalski moreplovci nailazili na plemena koja su prakticirala „religiozni fetišizam“, odnosno obožavali su objekte kojima su pripisivali čarobnu energiju. Tako je nastao pojam na portugalskom koji je jezična podloga današnjem seksualnom fetišu.
Fetiš i fetišizam: definicija i primjeri
Seksualni fetišizam je posebna sklonost i usmjerenje na posebne objekte (fetiše) koji izazivaju seksualno uzbuđenje. Dakle, fetiš je poticaj seksualne strasti i zadovoljstva.
Fetiši mogu biti živi i neživi, a može se raditi i o materijalima. Primjeri za tipične fetiše su:
• najlonke
• visoke pete
• korzeti
• stopala
• ruke
• kosa
• lak
• koža
• metal
Pojam fetiš može se također koristiti i kad nekoga uzbuđuje određeni scenarij ili praksa. Na primjer:
• spanking (lupanje po stražnjici)
• bondage (vezanje)
• igranje uloga (križa se s fetišom na uniforme)
• SM (sadomazohizam)
Odlučna kod fetišizma – kako ga se ne bi povezalo s nefetišističkim seksualnim sklonostima – jest činjenica da je neovisan od čovjeka, odnosno seksualnog partnera. To znači sljedeće: ako netko ima fetiš na kožu, prilično mu je svejedno tko stoji pred njim u kožnom odijelu – to će mu biti jako uzbudljivo!
Fetiš: što je tu perverzno?
Pojam „perverzno“ ima kod nas negativnu konotaciju, premda zapravo znači „drugačije od 'norme'“ – a slično vrijedi i za fetiš. Mnogi ne razumiju, odnosno ne mogu shvatiti kako se netko totalno seksualno zapali pri pogledu na kožni kostim. Upravo zbog toga nekim ljudima fetišizam ulijeva strah.
Međutim, u praksi postaje problematičan tek kad neka osoba postane ovisna od svog fetiša te ako ga, primjerice, ne može uzbuditi ni jedna žena koja ne nosi cipele s visokim petama. Kako i svaka ovisnost, i fetišizam tada u pravilu ima za posljedicu to da pogođeni više ne može u potpunosti kontrolirati svoje ponašanje. Tada je apsolutno razumljivo da će to ekstremno opteretiti vezu.
Činjenica: fetiš nije bolest
Ako netko ima fetiš i svoj fetišizam prakticira u zdravim razmjerima, može voditi zdravu vezu te živjeti sretno poput svih drugih. Na ono što nas seksualno uzbuđuje ne možemo utjecati – ili tek u malim količinama. Neke pali nježan i mazni seks, drugi rado prakticiraju seks na brzaka na neobičnim mjestima, a za neke seks nije seks ako nema squirtanja. Dok god nema štete za nekoga ili netko nije prisiljen na nešto što ne želi, ne smijemo osuđivati druge. U krajnjoj liniji – svatko od nas je drugačiji – i upravo nas to čini zajedno toliko jakima.