Zašto mladenke nose veo, čemu služi kum i koga mame djeveruše? Što se krije iza 10 tradicija na vjenčanju
- Sezona vjenčanja ponovno je u jeku, ali odakle potječu neke tradicije bez kojih ni jedno vjenčanje ne prolazi?
- Malo smo istražili i otkrili izvornu ulogu kuma i prave razloge zašto mladenke nose veo
- Podijeliti ćemo s tobom neke od romantičnih i ne baš romantičnih korijena 10 tradicija s vjenčanja
Sada kada su karantene ukinute, sezona vjenčanja u punom je jeku, a parovi su zauzeti planiranjem svog velikog dana s novim entuzijazmom. S obzirom da su mnogi morali ili željeli odgoditi svoja vjenčanja i svadbene proslave, lista parova koji se planiraju vjenčati ove ili naredne godine poduža je.
Dok se neki odlučuju za modernije opcije (mislimo na digitalne pozivnice i nebijele haljine), drugi se rado drže tradicije. Premda zvuči pomalo zastarjelo mnoge se mladenke vjerojatno drže one: "Znam da bi moglo zvučati pomalo tradicionalno, ali želim bajku". A to naravno uključuje ogromnu bijelu vjenčanicu, prvi ples i oca koji kćer dovodi do oltara. Iako sve ovo zvuči prilično standardno, koliko nas se ikada zapitalo odakle točno potječu te tradicije i znamo li njihovo podrijetlo? Upravo ćeš saznati.
1. Kum = tjelohranitelj
Sada poznat po pisanju duhovitih, ali smislenih govora i planiranju "epske" momačke večeri, kum je mladoženjina desna ruka. No, u ono doba (smatra se da običaj potječe od Gota, iz 16. stoljeća), izabran je zbog svoje snage i sposobnosti da se bori protiv prezrenih udvarača i napadača - pa čak i očeva koji ne odobravaju vjenčanje i onih koji bi mogli pokušati oteti mladenku i spriječiti održavanje vjenčanja.
2. Bijela haljina: prikladna za kraljicu
Iako većina zapadnih nevjesta sada traži savršenu bijelu vjenčanicu, to nije bio slučaj sve do udaje kraljice Viktorije 1840. za voljenog Alberta. U to su vrijeme mladenke u zapadnoj Europi, osobito one aristokratskog podrijetla, tradicionalno nosile jarke boje (obično crvene) sa zlatnim vezom. Bio je to šok kada je kraljica odlučila nositi bijelu boju i izašla iz svoje kočije u prekrasnoj bijeloj haljini, boji koja je u to vrijeme predstavljala bogatstvo.
3. Otimačina za podvezice dok se mladenci seksaju
Iako se seks na prvu bračnu noć može činiti tako posebnim, istina je da većina parova (52 posto) prve noći zapravo ne radi mnogo više od spavanja. Drugačije je to bilo u prošlosti kada su se parovi "prihvatili posla" odmah nakon što su rekli "da". Ponekad i pred članovima svoje obitelji.
Poznat kao "ceremonija posteljine", ritual je obično započinjao tako što je svećenik blagoslovio krevet dok je par pio slatko i začinjeno vino. Članovi obitelji okupljali bi se oko sobe kako bi svjedočili konzumiranju braka, a kako je bila sreća imati komad mladenkine odjeće, prisutne su žene često pokušavale dograbiti njezine podvezice. Prilično bizarno!
4. Buket kao prirodni dezodorans
Kao i mnoge tradicije, bacanje buketa kroz povijest je doživjelo nekoliko inkarnacija. U starim civilizacijama nevjeste su često nosile vijence ispunjene cvijećem i biljem za zaštitu od zlih duhova. Tijekom srednjeg vijeka miris u cvjetovima pokazao se korisnim u rješavanju drugog uobičajenog problema: prikrivanja tjelesnog mirisa i neugodnih mirisa okoliša uzrokovanih kugom. Danas većina mladenki bira verzije svog omiljenog cvijeća bez mirisa ili one koje simboliziraju kvalitete za koje se nadaju da će ih imati u partneru i braku. Bacaju ih kao način dijeljenja sreće, a djevojka koja ga uhvati iduća će se udati, prema pričama naroda.
5. Veo štiti od zlih duhova
Prema povjesničarima, veo je najstariji dio vjenčanog kompleta koji datira još iz drevnih civilizacija kada su nevjeste bile omotane od glave do pete kako bi se zaštitile od zlonamjernih zlih duhova. S vremenom se koristio za pokrivanje lica mladenke u dogovorenim brakovima, ponekad je služio i da se mladoženja oženi sestrom žene koju je preferirao. U moderno doba često se nosi kao jednostavan dodatak, koji je ponovno inspiriran kraljicom Viktorijom, koja je bila prvi monarh koji je ikada nosio veo na dan vjenčanja.
6. Momačka večer
Od 5. stoljeća prije Krista, proslava mladoženjine "posljednje noći kao samca" započela je sa Spartancima, koji su napravili večeru i nazdravili u čast predstojećeg vjenčanja njihovih prijatelja. S vremenom su se proslave pretvorile u nešto malo manje civilizirano. Jedna od takvih je momačka večer unuka poznatog političara iz 19. stoljeća P.T. Barnuma o kojoj postoje glasine kako je zbog trbušne plesačice došlo do policijske racije i skandaloznih novinskih naslova. Danas su momačke večeri obično kombinacija sportskih aktivnosti, klupskog druženja i da, povremeno striptiz plesa.
Kakvo bizarno vjenčanje! Gostima je prisjela svadbena torta kada su čuli da svaku pojedenu krišku trebaju platiti
7. Svadbena torta - ključ plodnosti
Danas su vjenčani kolači često umjetnička djela vrijedna vlastitih Instagram galerija, ali još u rimsko doba kruh se služio na svadbama i lomio se nad mladenkinom glavom jer je pšenica simbolizirala plodnost. Slatki kruh služio se tek 1655. godine, kada je začinjeno pecivo ovalnog oblika s ribizlom poznato pod imenom Banbury kolač postalo popularno za posluživanje na vjenčanjima.
Možemo zahvaliti kraljici Viktoriji (da, još jednom) i princu Leopoldu, vojvodi od Albanyja, za našu modernu svadbenu tortu. Osim bijele haljine, kraljica Viktorija imala je 1840. bijelu glazuru na svom kraljevskom kolaču. Četiri desetljeća kasnije, princ Leopold imao je prvi potpuno jestivi kolač na više nivoa koristeći vrlo gustu glazuru između svakog sloja koja bi stvrdnula i zadržala slojeve. Tada je to bilo revolucionarno i predstavljalo je i prosperitet i bogatstvo para.
8. Poljubac: pravno obvezujući ugovor
Iako se izraz "zapečaćen poljupcem" često koristi za isticanje znaka naklonosti, podrijetlo izraza (i prakse) manje je romantično. U rimsko doba mnogi muškarci (i žene) nisu znali čitati ili pisati, a poljupci su se koristili umjesto potpisa na pravno obvezujućim ugovorima. Stoga je ljubljenje na kraju svečanosti doslovno bilo "zapečaćivanje dogovora".
9. Djeveruše su zapravo mamac
Danas su djeveruše ili skupina djece ili odabrana ekipa najboljih prijateljica. No, prije nego što su postale grupa djevojaka sa haljinama roze boje, djeveruše su bile mamci sa misijom da zaštite nevjestu. U starom Rimu i Kini to je bilo osobito važno jer nije bilo rijetkost da mladenka i njezina obitelj pješače nekoliko kilometara do mladoženjinog sela, često noseći miraz. Zbog toga je postala ranjiva na napade suparničkih udvarača, lopova i, naravno, zlih duhova. Djeveruše su bile odjevene u haljine koje odgovaraju mladenkinoj kako bi nadmudrile one s mane časnim namjerama.