'Vrt nemogućeg' koji je izrastao usred kamenoloma zahvaljući jednoj ženi

Instagram@giardinodellimpossibile
Vidi originalni članak
  • Vrt nemogućeg zadivljujući je botanički vrt nastao u kamenolomu na otoku Favignana pokraj Sicilije
  • Mnogi su smatrali da je nemoguće da ikad nešto zaživi na toj neplodnoj zemlji i u pustoši, međutim jedna je žena mislila drugačije
  • Danas se tamo 40 tisuća četvornih metara prekrasnog botaničkog vrta s gotovo 500 vrsta biljaka koji itekako vrijedi posjetiti

Volimo prekrasne, zelene eksterijere, još više kad su neobični. A nedavno smo otkrili jedan vrlo neobični vrt imena 'Vrt nemogućeg' ili Giardino dell' Impossible. A zašto nemogući?

E to je priča koja nas vodi u Italiju, točnije na obalu Sicilije, još preciznije - na Egejske otoke. A jedan od tih Egejskih otoka posebno nam je zaokupio pažnju. Radi se o otoku Favignana na kojemu je smješten naš prekrasni, nemogući vrt. No, prije nego dođemo do vrtova, potreban nam je mali uvod u čitavu priču.

Vrtovi iznikli iz kamenoloma

Dugo, dugo godina, stanovnici otoka Favignane, uz ribarstvo, bavili su se još jednom tradicionalnom djelatnosti - vađenjem vapnenca. Vrsta vapnenca koji se nalazi na Favignani jedinstven je materijal koji se široko koristio u građevinarstvu diljem Zapadne Sicilije i od njega je, primjerice, građena katedrala Monreale u Palermu. Učinci ove tradicionalne rudarske aktivnosti vrlo su očiti na cijelom otoku koji je pun kamenoloma, čak i u centru grada.

Otočani su domišljato pretvorili ove sada ugašene kamenolome u prekrasne vrtove i voćnjake koji su postali glavna atrakcija, a ne potencijalna opasnost. “Vrt nemogućeg”, nekadašnji kamenolom vapnenca u četvrti Bue Marino, nedvojbeno je najljepši primjer “zelene” pretvorbe. A zasluga pripada njegovoj vlasnici Mariji Gabrielli Campo koja je s velikom odlučnošću uspjela na ovom mjestu stvoriti botanički vrt zanimljiv brojnim posjetiteljima, unatoč nevjerici mnogih.

Velika ljubav prema Favignani i njezinom krajoliku, u kombinaciji s interesom za produbljivanjem znanja stečenog tijekom vremena u botaničkom području, navela je nju i njenog supruga da izvedu pothvat koji su mnogi u početku definirali kao "nemoguć", a to je da se područja tih drevnih kamenoloma, napuštena i desetljećima korištena kao odlagališta otpada, pretvore u zelene vrtove i voćnjake.

I tako je ovaj vrt dobio svoje ime "Vrt nemogućeg". Sasvim opravdano ime, uzevši u obzir sve prirodne neprijateljske okolnosti poput neplodne zemlje, vjetra koji nikad ne jenjava, i tuneli dokle seže pogled. 

Nekadašnji napušteni kamenolom danas je dom za nešto manje od 500 vrsta biljaka uključujući drveće, grmlje, bilje, puzavice, sukulente i cikadofile koji se prostiru na površini od oko 4 hektara kao rezultat različitih faza intervencija koje su vlasnici provodili od 1960-ih godina.

Obnova nekih postojećih vikendica na poljoprivrednom zemljištu omogućila je njihovu prenamjenu te se u bivšem kamenolomu, među današnjim vrtovima nalazi luksuzni hotel resort Villa Margherita. Vrt nemogućeg nalazi se i u mreži “Velikih talijanskih vrtova”, a otvoren je za posjetitelje i obilazak od 2003. godine.

 

 

Posjeti Miss7.24sata.hr