Vrijeme je jagoda – evo kako ćeš lako napraviti 4 staklenke neodoljive domaće marmelade
- S proljećem i prvim toplim danima na stolove nam dolaze i sočne, slatke i mirisne jagode
- Marmelada od jagoda neizostavno spada u tople dane jednako kao i sladoled, na primjer
- Dakle, vrijeme je da sama spraviš marmeladu od jagoda te sačuvaš to slatko voće za zimu
Osim što jagode volimo svježe, možemo do njih spraviti razne ukusne slastice, kolače, torte, kreme, ali i marmeladu. Stoga pogledaj kako ćeš je lako sama spraviti kod kuće – uz recept donosimo ti i detaljne upute i brojne savjete…
Sastojci za 4 staklenke
• 1,2 kg jagoda
• 500 g šećera
• 1 limeta
• 1 pakiranje praška za želiranje
Priprema
1. Oprezno operi jagode toplom (ali ne tekućom) vodom pa ih ostavi da se ocijede. Pri tome pazi da se osjetljivo voće ne ošteti, inače će brzo bit gnjecavo. Ostavi ih u situ da se ocijede.
2. Očisti jagode te izreži eventualna gnjecava ili gnjila mjesta. Potom jagode nareži na komade.
3. Izvaži 1 kg jagoda te ih pomiješaj sa sokom od limete.
4. Pomiješaj šećer i prašak za želiranje. Sve zajedno zakuhaj.
5. Postepeno uz miješanje dodaj preostali šećer, zakuhaj te ostavi da kuha oko minute.
6. Vruću marmeladu od jagoda odmah nakon kuhanja stavi u 4 staklenke oprane vrućom vodom (od 400 ml). Staklenke obavezno napuni do ruba te odmah čvrsto zatvori.
Marmelada od jagoda – kakvog ti je okusa?
Spravljenu marmeladu možeš – ovisno o želji – začiniti s malo vodice od narančinog cvijeta. Tu vodicu možeš nabaviti u ljekarni. Dovoljno je 2-4 žlice po staklenki marmelade.
To ti nije dovoljno neobično? Onda isprobaj smrvljeni zeleni papar, malo limunske trave ili čak vermuta. I viski je sjajan dodatak voću – ali, naravno, nije za svakoga. Ovdje postoji puno prostora za eksperimentiranje.
Savjeti i trikovi
Tko po prvi puta spravlja marmeladu, doći će do trenutka kad će se pojaviti neka pitanja. Naime, marmelada nije uvijek automatski lijepe crvene boje. Naprotiv: boja marmelade zadala je mnogim hobi-kuharicama puno glavobolje. Donosimo odgovore na najčešća pitanja:
Zašto je marmelada koju sama spravljam smeđa ili siva?
Samo voće izgledalo je predivno crveno, a marmelada je brzo izgubila boju te je postala smeđa ili siva – a to, nažalost, ne izgleda toliko ukusno. Međutim, to nije neobično, a niti nezdravo. Promjena boje je prirodan proces kod jagoda. Osobito su tome sklone sorte s vrlo svijetlom bojom ploda ili bobice koje su prerano ubrane.
Neće izgubiti na okusu, ali ako je nekome baš jako bitna boja marmelade, neka je kuha od sorti koje kasnije zriju (npr. malwina). Općenito vrijedi: što se kasnije uberu bebice, toliko će se duže zadržati boja.
Zbog toga se preporučuje sljedeće: ranije sorte jedi svježe, a marmeladu kuhaj tek na kraju sezone od potpuno zrelih bobica. Osim toga, zamrznute jagode daju lijepu crvenu boju marmeladi. Za to trebaju biti najmanje mjesec dana, pa čak do tri mjeseca zamrznute. Onda neće izgubiti boju. Tako možeš marmeladu spravljati tijekom godine.
Kako će marmelada od jagoda ostati lijepo crvena
Osim odabira voća i pravog vremena branja, možeš iskoristiti i sljedeći trik. Naime, jednostavno dodaj male količine crnog ribiza, aronije ili cikle. Malo soka od limuna također će pomoći te dodaje i okus marmeladi. Nemoj dodavati askorbinsku kiselinu. Dok prirodni vitamin C kod mnogih drugih sorti voća sprječava promjenu boje, kod jagoda djeluje suprotno, to jest ubrzava proces.
I pohranjivanje marmelade od jagoda može utjecati na boju – naime, na temperaturama ispod 5 stupnjeva boje će ostati duže vremena sjajnije. Marmeladu od jagoda možeš i zamrznuti te je tako imati cijele godine.
Što ako se marmelada od jagode ne stisne (zgusne)?
Osim boje, često se javlja problem s gustoćom marmelade. Zapravo, često se ne stvrdne, nego ostane više poput umaka. To se često događa kad se šećer za želiranje koristi u omjeru 2:1 ili 3:1.
Kako bi marmelada od jagoda ima finu gustoću, najbolje je koristiti šećer za želiranje u omjeru 1:1 te dodati još malo soka od limuna. Ako ne voliš toliko slatko, onda možeš nabaviti takozvani „želin fix“ ili „džemfiks“.