Vertikalni vrtovi – idealni za gradsko okruženje

Thinkstock / Spencer Davies
Posljednjih godina sve je izraženiji trend vertikalne sadnje biljaka. Bilo zbog zaštite od nametnika ili zbog manjka prostora, ovaj trend uzima sve više maha, posebno jer što osim estetskog ima i ekološki aspekt.
Vidi originalni članak

Ljudi koji žive u urbanim sredinama postaju sve svjesniji prirode koja nestaje nauštrb gradnje novih stambenih objekata. Broj zelenih površina je sve manji, a uzgoj vlastitih biljaka nerijetko se svodi na nekoliko lončanica u dnevnom boravku ili na balkonu. Ljudska kreativnost nema granica, pa se tako prije nekoliko godina javio trend vertikalne sadnje – bilo u za to posebno namijenjenim posudama ili improviziranim teglama za cvijeće.

Kada govorimo o vertikalnoj sadnji, razlikujemo dva trenda – trend doslovne vertikalne sadnje u posebne posude koje omogućuju da biljka, koja inače raste iz zemlje, raste naglavačke i vertikalno slaganje posuda. Posebne posude omogućuju sadnju paprika, krastavaca i rajčica, dok je slaganje posuda jedne iznad druge kao stvoreno za začinsko bilje i ukrasne puzavce.

Prednosti ovog tipa vrta, osim uštede prostora i lake prilagodbe, olakšavaju i održavanje te zaštitu biljaka, pošto nametnici teže dolaze do njih, a korov se sporije širi. Korijen dobiva dovoljno vode i nutrijenata, posebno kod okrenutih posuda te je više nasada izloženo svjetlosti. Posude za vertikalnu sadnju biljaka možete napraviti i sami od plastičnih boca, kanistera ili galona za aparate za vodu, pa predstavljaju i značajnu uštedu.

Mane ovakvog načina sadnje, posebno kada se radi o sadnji u posebnim posudama, je taj što težina ploda može previše opteretiti stabljiku koja će pod opterećenjem puknuti, a cijeli vrt također mora biti dobro zaklonjen od vjetra, ali ipak na dovoljno osunčanom mjestu.

Više slika pogledajte u galeriji...

Posjeti Miss7.24sata.hr