Retro fotelje koje oduzimaju dah
Dnevni boravak bez fotelje je ponekad jednostavno nezamisliv. Koliko god trosjeda i dvosjeda smjestili u jednu sobu, fotelja će uvijek biti kraljica i dominirati prostorom. Međutim, fotelje često ne nalazimo u boji, materijalu ili stilu koji bi željeli i tu na scenu stupaju Aleksandra Popović i Ranko Haslinger, poznatiji kao che-chair.
Ekipa iz che-chaira bavi se restauracijom starih fotelja. Na tu ideju su došli sasvim slučajno kada su se useljavali u prvi zajednički stan. Zbog ograničenog budžeta, ali i želje da njihov stan bude poseban i cool, kopali su po Rankovom podrumu u potrazi za namještajem i naišli na fotelje njegove prabake. „Kako je Ranko uz djeda i tatu, koji su oduvijek bili sami svoj majstori, naučio baratati sa raznim alatima te ništa nije bilo nemoguće, a ja sam oduvijek imala želju studirati arhitekturu i biti u svijetu dizajna namještaja, sve se poklopilo. Bacili smo se na posao i tako su nastale naše prve stolice - Daca i Ranko. Svi koji su dolazili do nas su im se divili i bili smo ugodno iznenađeni reakcijama“, prisjeća se Aleksandra.
U potrazi za prvim stolicama koje bi mogli obnoviti, Ranko i Aleksandra nisu zazirali niti od varaždinskog glomaznog otpada i upravo tamo su pronašli neke komade koji danas krase dnevne boravke diljem Hrvatske. „Kroz dvije godine napravili smo desetak stolica i odlučili da ih negdje izložimo pa da vidimo kako će ljudi reagirati“, kaže Aleksandra koja je u to vrijeme radila u Imagu. Okruženi kreativnim ljudima dobili su poticaj za nastavak rada, a kolege su im bili od velike pomoći. Tako je Vanja Blumenšajn, i sam vlasnik jednog che-chaira, dao ime brendu, a Darko Bosnar je kreirao logo.
Svoje stolice i fotelje pronalaze svuda: nakon što su „očistili“ tavane i podrume obitelji, dobili su pozive od bližih prijatelja koji su im donosili zanimljive komade namještaja spremne za novi život. Drugu priliku su dobili i komadi ostavljeni na ulici, spremni za odvoz na krupni otpad. Ono što je posebno zanimljivo kod ovog brenda je osobni pristup: svaka stolica ili fotelja dobiva ime po osobi koja ju je posjedovala, našla ili po ulici u kojoj je nađena.
„Kada smo se predstavili javnosti, u podjednakoj mjeri su se javili oni koji žele kupiti već gotove stolice, kao i oni koji kod kuće imaju neku spremnu za kompletnu restauraciju i transformaciju“ tvrdi ljepša polovica ovog dvojca koji je zaljubljen u dizajn šezdesetih godina prošlog stoljeća. „Ranko je zaljubljen u automobilizam, a ja u arhitekturu i dizajn namještaja tog perioda. Dovoljno mi je da pogledam samo neku unutrašnjost kuće iz 60-tih i odmah mi na pamet pada tisuće kombinacija. Volim žive boje i neobične vesele uzorke, a uz Ranka koji također obožava retro i lud je za oldtimerima kombinacija postaje cjelovita“, dodaje simpatična djevojka.
Ranko i Aleksandra su i privatno par pa nas je zanimalo kako funkcioniraju na poslovnom planu i čija je zadnja? „Nije nam teško raditi skupa jer svatko ima svoju ulogu u radu, ali se na kraju oboje moramo složiti oko ideje i kombinacija. Posao raspoređujemo kao u manufakturi, svatko radi određeni dio i u fazama. Ranko je vrlo vješt s alatom (što je naučio od svoga oca i djeda) tako da što se tiče obrade drveta njegova je zadnja, dok je na meni više raspored boja, traženje materijala i kombinacija stolica“, objasnila je sukreatorica che-chaira.
Više o ovim zanimljivim stolcima i foteljama saznajte na službenoj i Facebook stranici che-chaira.
Više fotelja pogledajte u galeriji...