Pretvorite vrt u vodeni raj

Thinkstock / Spencer Davies
Život na Zemlji se razvio iz vode, kućica na moru san je mnogih, a rijeke su mjesta na kojima su osnovani prvi gradovi. Vodenu čaroliju možete prenijeti i u svoj vrt.
Vidi originalni članak

Vodene površine u vrtu uvijek djeluju atraktivno i zanimljivo. Žubor potočića i kreketanje žaba opušta, bazenčići omogućuju raznovrsniji uzgoj biljnog i životnjiskog svijeta, a ujedno su i dobra tema za početak razgovora. Mnogo je načina da se element vode uklopi u vaš vrt ili terasu.

Jedna od najčešćih predrasuda je da za postavljanje vodene dekoracije, morate imati veliki vrt. Međutim, suvremeni dizajn i tehnologija nude rješenja i za manje vrtove. Istina, možda nikada nećete moći imati svoj vlastiti potočić s pogonskom pumpom na izvoru i jezero puno žaba, ali fontana smještena na zid između raslinja djeluje jednako opuštajuće (a da ne spominjemo koliko su takvi dekorativni elementi lakši za održavanje).

Različita rješenja

Stavljanje vodene površine u vrt ne znači nužno kopanje. Moguće je postaviti i povišenu fontanu ili bazenčić. Povišeni bazen možete napraviti sami, uz drvenu konstrukciju. Drvena konstrukcija se zatim oblaže posebnom folijom i striporom te oblaže montažnom pjenom i vrtnom folijom za pravljenje bara i bazena. Vanjski dio bazena se obično prekrije daskama ili nekim drugim materijalom s vodootpornim premazom.

Možete napraviti i baru iskopanu u zemlji. Ovakav oblik vodene površine idealan je za velike vrtove. Bioplan ili aquaplan folije se postavljanju u iskopani oblik i dekoriraju po želji. Ono na što valja obratiti pažnju je da za optimalnu ravnotežu flore i faune veličina bare mora biti minimalno 400 litara na metar kvadratni. Želite li u svojoj bari imati i životinje, znajte da je minimalna dubina takve bare oko 80 cm te da uz životinjski obično ide i točno određeni biljni svijet.

Gotovi bazeni od plastičnih materijala idealni su za vrtove srednje veličine. Mnogi od njih već imaju ugrađene "džepove" za sađenje biljaka, a često i rebrastu površinu za koju se hvataju biljni ostaci.

Biljni i životinjski svijet

Vodene površine zahtijevaju i posebne biljke, a nerijetko privuku i životinje. Naviknite se na to da će leptiri, vilinski konjici i žabe biti stanovnici vašeg vrta. Neka vas to ne uzrujava, jer najveći broj tih životinja jede nametnike. Sami možete nabaviti ribe ili kornjače te se brinuti o njima, ovisno o vrsti. Ono što nikako ne biste trebali raditi je puštati ih na slobodu, jer mogu narušiti eko-sustav.

Ukoliko je vaš bazen dublji od 80 cm u njemu životinje mogu i prezimiti. Zahvaljujući posebnim materijalima od kojih su izrađeni, već gotovi bazeni neće puknuti pod utjecajem hladnoće. Ukoliko je vaš bazen dubine do 50 cm, već na jesen morate spremiti sve životinje na sigurno. Jedina je iznimka vanjsko grijanje bazena. 

Posjeti Miss7.24sata.hr