Pretvorite dvorište u dječje carstvo

Thinkstock / Spencer Davies
Odrastati uz prirodu je postalo privilegij, zato ako imate vrt, prilagodite ga dječjim potrebama i željama. Osim što ćete potaknuti njihovu znatiželju, djeca će više vremena provoditi na otvorenom.
Vidi originalni članak

Mališani postavljaju najviše zahtjeva, ne samo zato jer traže prostor za igru, što nije uvijek kompatibilno s cvjetnim vrtom kojeg ste zamislili, već i stoga jer biljke u blizini prostora za igranje moraju biti toliko čvršće da podnesu slučajne lopte ili povremene nestašluke. Dobra zamisao je u tom području isključiti trnovite ili bodljikave biljke, poput ruža, kako bi izbjegli nepotrebne ozljede i suze zbog probušenih lopti.

Pri dizajniranju i uklapanju dječjeg kutka u vaš vrt potrebno je razumjeti ne samo osnove vrtlarenja i uređenja krajobraza, već i  dječje potrebe i želje. Dječji vrt bi trebao uzbuđivati svih pet osjetila i unijeti malo prirode i divljine u maleni dječji svijet. Naravno, potrebno je voditi brigu i o željama odraslih, kao i o željama djece. Odrasli okolinu vide kao cjelinu, dok djeca uočavaju detalje, koje mi možda smatramo nevažnima. Stoga je potrebno pronaći „zlatnu sredinu“- urediti svoju zelenu oazu tako da ona bude savršeno mjesto za igru za malene, a opuštajuće mjesto za odmor za roditelje, kao i idealan prostor za obiteljski objed.

Što djeci treba?

Prostor za igru bi trebao bi odražavati dob djeteta, a elemente tih vrtova, nakon što ih djeca prerastu, trebalo bi se moći premjestiti ili prenamijeniti. Osnovni elementi dječjeg prostora za igru na otvorenom su:

  • Otkrivanje - koje je ključno tijekom djetinjstva.
  • Voda – možda i najuzbudljiviji dio svakog vrta i dječje igre. Voda je najpoželjniji element prostora za igru, no i najmanje uklopljen u te iste prostore - zbog sigurnosti.
  • Rastresiti prirodni materijali – blato, lišće, pijesak, malč u djeci razvijaju kreativnost. Pješčanik je nezaobilazna zabava manje djece, a ako je zanimljivog može se kasnije prenamijeniti u ribnjak ili povišenu gredicu.
  • Visina – djeca tornjeve tobogana ili kućice na drveću vide kao sigurna utočišta. No, s druge strane, odrasli u većini slučajeva visinu smatraju vrlo opasnom.
  • Pokret – mobili, ljuljačke, razne igračke su itekako poželjne u vrtovima za djecu.
  • Skloništa - što je igra skrivača ili rata bez dobrog mjesta za sakrivanje? Djeca vole vlastiti prostor za igru, a naročito će uživati u kući za igru ili kućici na drvetu. Većina dječjih aktivnosti odvijati će se u njihovom dijelu, te će ostatak vrta biti lijep i uredan.
  • Biljke.

Tratina za igranje bitan je dio vrta u kojem mogu uživati mala djeca, no može biti i izazov za postavljanje velikih igračaka poput ljuljačke ili tobogana.

Dječje gredice

Mnogi se vjerojatno pitaju kako uopće privući dijete u vrt, u onaj korisni dio? Kako djetetu pokazati ljepotu sadnje, nicanja jedne biljke, branja plodova, a da mu to ne dosadi? Dajte mu samo njegovo mjesto u vrtu.

Za početak, poklonite mu oruđe za rad u vrtu. Mjesto na kojem će biti gredica nikako ne smije biti smještena na manje vrijedan položaj u vrtu. Ona treba biti normalno obrađena, osunčana i biti prilagođena dobi djeteta (manje dijete, uža gredica). Svako dijete mora samostalno odabrati što će uzgajati na svojoj gredici. Djecu će privući cvijeće, jer će uživati u njegovim bojama (suncokret, zlatni mak, ljetna azeleja), zatim raznobojno povrće (bundeve, grah,rotkvica, rajčica) te sljedeće godine i jagode mjesečarke.

Za dječje gredice uvijek je bolje nabaviti gotove sadnice, jer ipak nisu oni vrtlari, a i dogodit će se da zaborave neko vrijeme obići gredicu te ne treba misliti kako će ju svakodnevno zalijevati i čupati korove. Pomoć odraslih je uvijek dobrodošla.

Oprezno sa odabirom biljnih vrsta za vrt u kojem borave djeca. Treba izbjegavati biljke sa trnjem i oštrim lišćem, sukulente i kaktuse. Djeca su sklona opipati i okusiti stoga nikako nemojte saditi ili sadite sa velikim oprezom sljedeće:

  • Šimšir - niska živica, čitava je otrovna
  • Mrazovac – čitava biljka je otrovna, sadrži alkaloid
  • Đurđica – cijela je otrovna, a najviše mesnati korijen, nikako ne kušati crveni plod
  • Naprstak – najotrovniji listovi
  • Zlatna kiša – ukrasni grm, čitava biljka otrovna, najgore mahune i cvijet
  • Mak – otrovan u malim količinama, samo zrele sjemenke nisu otrovne
  • Ricinus – samo zrele mahune sadrže otrov ispod ljuske
  • Tisa – iglice otrovne.
  • Kukurijek i šumarice - izazivaju mjehure na koži i nesvjesticu
  • Digitalis – cijela biljka je otrovna, izaziva nesvjesticu i povraćanje
  • Narcisa i amarilis – lukovice izrazito otrovne, listovi i tučak nešto manje.
  • Hortenzija – svi dijelovi otrovni.

Više slika pogledajte u galeriji...

Posjeti Miss7.24sata.hr