Predstavljen projekt ''Život je ples''

Jan Iveta
Na konferenciji za medije koja se održalau četvrtak 25. rujna na Akademiji dramske umjetnosti predstavljen je projekt ''Život je ples''. Projekt je inicijativa tvrtke ENTI - ŠPORT d.o.o. koja je povodom svog 20 rođendana i 10 godina postojanja dućana NTS sportswear pokrenula društveno odgovornu akciju s ciljem osvještavanja javnosti o važnosti i održanju kulture plesa.
Vidi originalni članak

Prepoznavanje potreba plesača, suosjećanje sa zadacima i praćenje trendova koji su im omogućili nesmetan i siguran rad tajna su dugogodišnje ljubavničke veze između NTS-a i plesača koja je urodila plesnim zanosom.

''Cilj projekta ''Život je ples'' je prikupiti sredstva kao financijsku podršku održanju novoosnovanih plesnih studija na Akademiji dramske umjetnosti u Zagrebu. U tu će svrhu 12 dizajnera i kostimografa dizajnirati špice koje će biti prodavane putem aukcije, a sredstva će biti uplaćena u Fond za inozemne pedagoge'', izjavila je Nina Tarnovski, vlasnica NTS-a.

Kreativci koji će svojim angažmanom dati infuziju Studiju plesa su: Alan Hranitelj, Silvio Vujičić, Boudoir, Elfs, Juraj Zigman, Ivona Martinko, Matija Vuica, Link by Ogi Antunac & Zoran Mrvoš, Dženisa Pecotić, Ivana Bakal, Mario Miše i Boris Pavlin.

Pokretanje prvih sveučilišnih studija iz područja plesne umjetnosti u Hrvatskoj, u sklopu Akademije dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu 2013. godine bio je značajan povijesni korak kojim se okrunilo prepoznavanje doprinosa i značaja plesa u društvenom i kulturnom životu Republike Hrvatske. Upisivanjem prvih studenata na studijske programe Suvremenog plesa i Baletne pedagogije učinjen je prvi korak ka konačnom uspostavljanju kompletne obrazovne vertikale u plesu, što je u zapadnom svijetu norma već preko 50 godina.

''Nepostojanje visokoškolskog plesnog obrazovanja u Republici Hrvatskoj marginaliziralo je ples i sve njegove predstavnike te ugrožavalo kvalitetu opstanka i mogućnost sustavnog razvoja cijelog jednog umjetničkog područja čiji rezultat je zaostajanje za europskim trendovima u kulturi i obrazovanju'', upozorila je Andreja Jeličić, predstojnica odsjeka plesa na ADU.

Također je naglasila kako je posebnost Odsjeka plesa na ADU to što se studiji iz područja baleta i suvremenog plesa odvijaju pod jednim krovom; u svijetu su, tradicionalno, odvojeni u zasebnim institucijama. Studenti neke predmete slušaju zajedno, surađuju, što je značajno u današnje vrijeme interdisciplinarnosti i labavljenja konvencionalnih granica među granama umjetnosti, žanrovima i formama.

''Nastava na studijima oslanja se osim na domaći kadar i na ekspertizu inozemnih nastavnika, a zajedno s još neriješenim prostornim pitanjem to iziskuje značajne izdatke'', zaključila je Jeličić.

Ivana Bakal, kostimografkinja i predsjednica Udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti koja se pridružila projektu, stavila je naglasak na razvoj kreativnosti kao neograničeno bogatstvo HrvatskeOvakvi kreativni projekti s ciljem da se u konačnici povežu svi naši kreativni potencijali su neophodni za naše bolje i kreativnije sutra.

Partneri projekta su: Akademija dramske umjetnosti, Hrvatsko narodno kazalište u Zagrebu, Škola za balet i ritmiku, Škola za klasični balet, Hrvatsko društvo profesionalnih baletnih umjetnika i Udruga plesnih umjetnika Hrvatske.

U galeriji detaljnije pogledajte fotografije...

Posjeti Miss7.24sata.hr