Počinje 5. Muzej ulične umjetnosti
Svjetski poznati ulični umjetnici okupirat će Vlašku 87
Već pet godina zaredom MUU okuplja umjetnike iz različitih dijelova svijeta. Ove će godine u Zagreb dovesti umjetnike iz Izraela, Njemačke, Kine, Mongolije, Srbije, Bosne i Hrvatske, a po prvi puta limitirane edicije umjetničkih printova moći ćete kupiti na samoj lokaciji.
Osim umjetnika s kojima MUU godinama surađuje, a to su Bruno Pogačnik Wukodrakula (Hrvatska), Mario Kolarić (Hrvatska), Vladimir Dodig Trokut (Hrvatska), Gaella Gottwald (Hrvatska), Zvonimir Tadić (Hrvatska), Duje Jurić (Hrvatska), ESH (Bosna i Hercegovina), Ema Ema Ema (Srbija), ove će godine Muzej ulične umjetnosti ugostiti i njemačkog suvremenog umjetnika Borisa Hoppeka, najpoznatijeg po kontroverznim karakterima “Negritos” koji prikazuju “male crnce” i autorov su apel za osvještavanje problema afričkih emigranata u Europi i stravičnih žrtava koje svake godine padaju u pokušajima njihovog prelaska na europski kontinent.
Xu Wang i Tuguldur Yondonjamts su umjetnici koji, iako porijeklom iz Azije (Kina i Mongolija), u svom radu problematiziraju teme koje su aktualne u bilo kojem kulturnom kontekstu. Xu istražuje dinamiku vozača taksija kroz tip vozila koji voze u pojedinoj zemlji dok se Tuguldur bavi fenomenom šverca i crne trgovine između Azije i ostatka svijeta.
Eksperimentalni filmski program
Još jedan novitet jubilarnog 5. Muzeja ulične umjetnosti je i filmski program koji se sastoji od dvadeset kratkih filmova umjetnika iz cijeloga svijeta, a u kojemu sudjeluju neki od najinteresantnijih umjetnika današnjice. Ističemo Maju Čule, hrvatsku umjetnicu s njujorškom adresom, koja godinama plijeni pozornost na post internet kulturnoj sceni. Tu je i Jeremy Couillard, jedan od važnijih mlađih umjetnika koji u video unosi iskustva online gaming subkulture te Jon Kessler, svjetskoj javnosti poznat po svojim kinetičkim skulpturama od kojih se neke nalaze u stalnom postavu najvećih muzeja (Muzej suveremene umjetnosti New York, Withney muzej New York).
Ostavite svoju “Poruku u boci”
Gaella Gottwald, likovna umjetnica i donedavna ravnateljica Hrvatskog društva likovnih umjetnika u Zagrebu, na ovogodišnjem MUU izvest će umjetničku instalaciju “Poruka u boci”. Tijekom trajanja instalacije posjetitelji će moći donijeti plastičnu bocu i postati dio umjetničkog rada fotografiranjem i pisanjem poruke na isprintanoj fotografiji koju će ostaviti u boci. Ovom instalacijom umjetnica želi podići socijalnu i ekološku svijest i privući pozornost javnosti na socijalne i ekološke probleme u Hrvatskoj. Gaelli Gottwald pridružit će se i Zoran Tadić koji će u dvorištu vojne bolnice raditi instalaciju od recikliranog materijala.
Umjetnost na plakatu
Ovogodišnji MUU plakat nastao je kolaboracijom umjetnika Brune Pogačnika Wukodrakule i Xu Wanga. Svaki idući MUU-ov plakat bit će samostalno umjetničko djelo. Vizualni identitet potpisuje Damir Gamulin.
Muzej ulične umjetnosti organizira Centralna jedinica, neprofitna udruga osnovana 2009. godine u svrhu promicanja, razvitka i unapređenja kulture i umjetnosti, poticanja kreativnosti te stvaranja platforme za razmjenu znanja i vještina. Cilj Muzeja ulične umjetnosti je promicanje ulične umjetnosti, decentralizacija kulturne ponude Zagreba i oživljavanje zanemarenih dijelova grada. Partneri su Grad Zagreb, Ministarstvo kulture, Zaklada 'Kultura Nova', Agencija 404 i Cerovski Print Boutique.
U galeriji detaljnije pogledajte kako je bilo prošle godine...