Pelargonije su cvjetne kraljice balkona: vodič za kupnju, sadnju i uzgoj pelargonija
- Vrijeme je uređivanja balkona i sadnje novog cvijeća koje će ga krasiti tijekom proljeća i ljeta
- Ako tražiš izdržljivo cvijeće koje se lako održava i voli cvjetati, pelargonije su prvi izbor
- Donosimo savjete kako odabrati mladu biljku, kako njegovati pelargonije i kako postići da obilno cvatu
Tkogod traži otporno cvijeće koje će dugo i puno cvasti, bilo na suncu, bilo u polusjeni, a ne zahtijeva posebnu njegu bez puno dvojbe će odabrati pelargonije. Također, ovom je cvijeću dodatni plus što postoji u bezbroj varijeteta: boja, kombinacija boja, veličine cvjetova, oblika lišća, formira li bujne padajuće grmove ili raste kao pojedinačna biljka.
Ako si fan pelargonija ili ćeš tek to postati (nakon ovog članka), donosimo vodič za kupnju i sadnju: kada je najbolje kupiti i posaditi pelargonije, kakve posude koristiti, kako njegovati pelargonije, treba li ih dohranjivati u vrijeme cvatnje... Ukratko, kako postići da pelargonije cvatu u svoj svojoj raskoši, a tvoj balkon ili vrt pretvore u šarenu oazu koja će raskošnim cvjetovima inspirirati ne samo tebe i ukućane nego i prolaznike.
Savjeti za kupnju pelargonija: što treba uzeti u obzir?
Od sredine travnja ovu kraljicu ljetnog cvijeća može se pronaći posvuda u rasadnicima i vrtnim centrima. Stručnjaci iz inicijative Pelargonium for Europe (PfE) znaju na što obratiti najviše pozornosti pri kupnji pelargonija.
Kako odabrati biljke pelargonije
Želiš li uživati u svojim pelargonijama od prvog dana, odaberite biljke koje imaju toliko listova na snažnim stabljikama da jedva vidiš zemlju u posudi. Grmolike pelargonije s jakim izdancima imale su dovoljno vremena kod uzgajivača da izrastu u zdrave biljke. Osim lišća, imaju i dobro razvijenu korijenovu balu. Pelargonijama je potrebno oboje za brzi rast.
Odaberi pelargonije s puno pupova
Ako želiš da se tvoj vrt, balkon ili terasa brzo pretvore u cvjetnu oazu, pelargonije bi od samog početka trebale imati puno pupova. Zašto? Pelargonije su biljke koje vole svjetlost i ona im je potrebna za cvjetanje. Tek kad dosegnu određenu količinu svjetlosti
počinju cvjetati. Ako imaju vrlo malo pupova, morat ćeš pričekati i nadati se sunčanijim danima u tjednima ispred nas.
Kupi dovoljan broj pelargonija
Prije odlaska u vrtni centar trebala bi znati koliko biljaka trebaš. Da bi se dobro razvijale, pelargonije trebaju puno prostora. U posudi promjera 40 cm ima mjesta za dvije pelargonije, u onoj veličine 60 cm ima mjesta za tri, a u 1 metar stane četiri do pet. U lonac promjera 20-25 cm može se smjestiti jedna pelargonija.
Važno: posude s pelargonijama trebaju biti visoke najmanje 18 cm.
Kad je pravo vrijeme da se obavi kupnja pelargonija
U Europi se staklenici pune pelargonijama od početka do sredine travnja. Najveća raznolikost dostupna je početkom svibnja. Ako svoje biljke ne možeš zaštititi od hladnoće, nemoj ih kupovati prerano. Pelargonije treba saditi na otvorenom isključivo kada noću više ne prijeti mraz, a danju temperature dosegnu dvoznamenkaste stupnjeve. U sjevernim geografskim širinama to je oko sredine svibnja.
Njega i uzgoj pelargonija
Nakon što smo odabrali najbolje biljke i donijeli ih kući, valja ih presaditi, no pritom treba odabrati posude odgovarajuće veličine, a svakako treba razmisliti i o gnojidbi pelargonija jer ove će raskošne ljepotice relativno brzo potrošiti hranjiva iz zemlje.
Posude odgovarajuće veličine
Osim broja biljaka, treba znati i potrebne veličine posuda. Primjerice, pelargonije u posudama od 11-12 cm savršene su za sadnju u balkonskim lončanicama, dok su XL pelargonije u posudama promjera 13 cm ili više prikladnije za žardinjere i druge veće posude, jer će od samog početka izgledati sjajno.
Pelargonije kupuj u pakiranjima od šest komada isključivo ako želiš uložiti puno vremena i ljubavi u njihovu njegu. Imale su malo
vremena za rast i potrebni su tjedni da dostignu veći razvoj.
Zemlja i gnojivo za pelargonije
Kada idešu kupovinu pelargonija, istovremeno kupi i visokokvalitetnu zemlju za lončanice. Za balkonsku žardinjeru od 80 cm potrebno je oko 30 litara zemlje, dok je za lončanicu promjera 20 cm potrebno oko četiri litre.
Treba razmišljati i o gnojivu. Iako je većina zemlje prethodno obogaćena hranjivim tvarima, stručnjaci iz PfE-a preporučuju korištenje gnojiva sa sporim otpuštanjem prilikom sadnje. Pelargonije snažno rastu i imaju vrlo velike potrebe za hranjivim tvarima. Prethodno obogaćena zemlja obično pokriva potrebe za samo nekoliko tjedana.
Važno: Kako bi osigurala da opskrba hranjivim tvarima traje do kraja sezone ujesen, odaberi 9-mjesečno gnojivo. Ako temperatura poraste iznad 20°C, biljka će obično potrošiti hranjive tvari nekoliko tjedana prije očekivanog završetka perioda gnojidbe i trebat će je ponovno gnojiti.