Ovaj tihi ubojica napada baš milenijalce?
Stres je, pogotovo u zapadnim zemljama, prepoznat kao najtiši ubojica te se tom problemu svake godine daje sve više i više važnosti i medijskog prostora. Dok se kod nas još uvijek na psihička oboljenja uzrokovana stresom gleda pod okom, na zapadu je održavanje mentalne higijene na visokom stupnju brige za same sebe.
Stres nam mogu prouzrokovati nebrojeno puno situacija, ali u posljednjih par godina sve više značaja se daje stresu kojeg proizvodi visoki tempo posla i tržišta rada danas.
Najnovije istraživanje predstavljeno od strane MHF (Mental Health Foundation) pokazalo nam je da su prilagodljivi milenijalci ipak pod većim stresom na poslu, od svojih starijih kolega. U istraživanju je sudjelovalo 4500 sudionika, a prema rezultatima istraživanja, čak četvrtina milenijalaca (18-38) je pod većim stresom na poslu od pripadnika baby boom generacije (1946-1964.) i generacije X (1965-1980.), kojih je upola manje - 12%.
Također, jedna trećina milenijalaca (34%) su potvrdili da se osjećaju manje produktivni na poslu kada su pod stresom, dok se manje produktivnima osjeća 19% starijih kolega u istim uvjetima rada. Ono što je zajedničko milenijalcima i starijim kolegama jest to da identično ne vole razgovarati o stresu kojeg proživljavaju sa svojim nadređenim (svega 14% ljudi bi otišlo razgovarati s nadređenim, u odnosu na ogromnih 86% koji ne bi).
'Utjecaj koji posao ima na naše mentalno zdravlje lako nas može slijediti i kada dođemo kući. Dobar posao na kojem osjećamo sigurnost i na kojem imamo podršku može ojačati mentalno zdravlje. No, siromašni i nesigurni uvjeti rada mogu ga lako 'potkopati'. Izjavio je Richard Grange, glasnogovnornik MHF-a za The Times, te dodao, 'Milenijalci su ti koji će češće dobiti nesigurne ugovore, niže plaće i satnice i više posla za obaviti. Pritisak s kojim se današnji radnici na tržištu bore drastično se razlikuje od onoga kojeg su osjećale starije generacije kada su bile u njihovim godinama.'
U istraživanju se nalazi i par alarmantnih podataka, poput onog da čak 32% ispitanika su radi nivoa stresa kojeg proživljavaju na poslu imali suicidalne misli, dok je 16% ispitanika potvrdilo da su se samo-ozljeđivali zbog stresa kojeg su proživljavali na poslu. U ovim grupama prednjačile su žene i mlađi odrasli.
Cilj ovog istraživanja MHF-a jest osvještavanje javnosti o važnosti mentalnog zdravlja, te pozivanje na promjenu percipiranja i liječenja bolesti koje su se manifestirale uslijed jakog izlaganja stresnim situacijama. Također, MHF poziva na izmjene pravila i kod samih poslodavaca, kada su u pitanju njihovi zaposlenici; u kojem se osobe narušenog mentalnog zdravlja, a koje je uzrokovao stres, tretiraju i liječe identično ozbiljno i predano kao kada su u pitanju fizička oboljenja.