Ovaj francuski dvorac izgleda toliko predivno da su mnogi uvjereni da je slike kreirala umjetna inteligencija
- Château de Sannes jedan je od uvjerljivo najljepših provansalskih dvoraca, a izgleda toliko veličanstveno da su mnogi sumnjičavi u vjerodostojnost njegovh fotogafija
- Francuski biznismen i njegova obitelj, osim što su dvorac iz 17. stoljeća učinili svojim domom, otvorili su za posjetitelje vinski podrum i trgovinu te ponudili brojna zanimljiva iskustva
- Teško je reći koji dio ovog čarobnog zdanja izgleda posebnije, no unutarnji bazen ukrašen raskošnim zelenilom nama se izuzetno svidio
- Pročitaj više: Kako izgleda najljepši bazen na svijetu? Onaj toskanski s pogledom na tisućljetni dvorac je možda upravo taj
Baš poput Toskane o kojoj smo pisali nedavno, i Provansa se može podičiti svim onim ljepotama kakve je samo priroda u stanju naslikati. Maslinici, vinogradi i polja lavande što zavode, kako svojim plavičastm nijansama, tako i opojnim mirisom što obavija okolne brežuljke, samo su dio njezine čarolije, a u prilog joj svakako idu i stoljetne vile i dvorci što gledaju na svu tu ljepotu što ih okružuje.
Château de Sannes jedan je od uvjerljivo najljepših, a sagrađen je još u 17. stoljeću, originalno kao lovačka kuća, a nakon čega se ova bajkovita rezidencija postupno širila ne bi li u konačnici poprimila oblik koji ima i danas. U njegovoj se pozadini smjestila planina Luberon, a 55 hektara veliko imanje uključuje vinograde koji pokrivaju više od polovice zemlje i zahvaljujući kojima nastaje prefino bijelo vino Luberon s vlastitom etiketom zamka. Uz to, maslinici godišnje daju 200 litara ili više od 50 galona ulja, a obnovljena vjetrenjača iz 18. stoljeća na imanju zaslužna je za proizvodnju brašna.
Do glavne kuće od 600 kvadratnih metara dolazi se kroz impozantnu aleju platana, a ispred nje terasasti vrtovi vode prema jugu pored bazena do formalnog vrta. Dio njegovog dizajna izvorno je izradio André Le Nôtre, krajobrazni arhitekt iz 17. stoljeća najpoznatiji po svojim vrtovima u Versaillesu i Vaux-le-Vicomteu.
Glavni ulaz vodi u veliku dvoranu s podovima od poliranog kamena koji reflektiraju sunčevu svjetlost, a oko nje su se raporedile velika obiteljska rustikalna kuhinja s kaminom, glavni salon, dvije blagovaonice, knjižnica, radna soba i pristup prekrasnom unutarnjem bazenu. Tu su još i kapelica te vinski podrum, dok se na otvorenom nalazi još jedan bazen i gostinska kućica kraj njega.
Središnje kameno stubište obloženo je gipsarijem, tradicionalnom ukrasnom žbukom popularnom u Provansi, a maleni je lift diskretno dodan iza još jednog stubišta kako bi se omogućio lakši pristup do gornja dva kata. Na prvom se smjestilo pet spavaćih soba s pripadajućim kupaonicama, još jedna središnja dnevna soba te pristup velikom balkonu smještenom iznad unutarnjeg bazena. Na drugom katu nalaze se još tri spavaće sobe s pripadajućim kupaonicama te veliki središnji prostor koji se može koristiti kao ured.
Što zbog impozantne arhitekture, što zbog umjetnina i raskošnog zelenila kojim je zdanje ukrašeno, ovaj dvorac izgleda toliko lijepo da su mnogi sumnjičavi kada vide njegove fotografije pa se tako nerijetko može naletjeti na komentare kako je riječ o AI fotografijama, no Château de Sannes doista postoji, izgleda veličanstveno i nudi brojna prekrasna iskustva s kojima su Pierre Gattaz i Marie Aude stigli naoružani kada su 2017. postali vlasnici.
Francuski biznismen i njegova obitelj, osim što su dvorac iz 17. stoljeća učinili svojim domom, otvorili su za posjetitelje vinski podrum i trgovinu kako bi njome nadopunili iskustvo obilaska vinograda i degustacije vina, a ponudili su i iskustvo pjevanja, joge u vinogradu, vođene šetnje s druidom namijenjene boljem upoznavanju prirode, upoznavanje s pčelarstvom, posjet vjetrenjači, koncerte na otvorenom, satove glazbenih koktela i još mnogo toga. Oh da, dvorac je dobio i svoja vlastita dva parfema, nastala u suradnji sa Céline Ellenom, poznatom parfumijerkom, i inspirirana olfaktornim iskustvom koje boravak u dvorcu nudi. I uopće ne sumnjamo da je sve ovo tek početak!