Odlični detalji za srce svakog stana - kuhinju

IKEA
Što je za vas idealna kuhinja? Nekome je to centar doma, mjesto gdje se svi ukućani okupljaju, zajednički kuhaju, druže se. Nekima je to mjesto gdje vole biti na miru, gdje satima sami u tišini mogu isprobavati nove recepte, a nekima je to usputna stanica, zapravo nebitna im je jer uopće ne kuhaju.
Vidi originalni članak

Neki vole kada je to posebna prostorija, neki kada je malo uvučena niša koja skriva prljavo posuđe, a nekima ni to, kao ni mirisi koji se šire po kući, uopće ne smetaju... Vjerojatno bi stoga svaka domaćica drukčije opisala svoju idealnu kuhinju, ali ono što ona svakako mora biti je da je funkcionalna. Funkcionalna kuhinja mora zadovoljiti sljedeće: kontinuirani tok rada, dovoljno mjesta za kretanje, dovoljno radne plohe, dobru ventilaciju i rasvjetu te lako održavanje. Najfunkcionalnijim tipom smatra se “U” kuhinja jer omogućuje najkraće linije kretanje tijekom pripreme hrane, dobar raspored elemenata i aparata te dovoljno radne plohe. U školskom smislu svaka kuhinja mora imati barem osnovne aparate za pripremu hrane, a to su hladnjak, perilica posuđa, sudoper, štednjak i pećnica. Zato kuhinja mora minimalno biti duga od 210 do 240 cm, no to, naravno, znači i malo radne plohe zbog čega i to nije posve funkcionalno. Izrazito velike kuhinje također vrlo često nisu funkcionalne, pogotovo ako su aparati i elementi na njezinim različitim krajevima jer tada osoba radi nepotrebno puno veće linije kretanja, pa se dodatno nepotrebno umara. O čemu ovise cijene kuhinja? Prije svega o veličini kuhinje, o načinu izrade i o vrsti materijala kuhinje. Jeftinija varijanta je iveral, a skuplja varijanta je lakirani medijapan (posebno ako se lakira u visokom sjaju) s radnom pločom od kerrocka ili coriana.

Na cijenu utječu način ugradnje i okovi, ali naravno i izvlačni mehanizmi te kuhinjski aparati. Svaki dodatni aparat poput aparata za kavu, ledomata, električnog roštilja, zamrzivača, vinskog hladnjaka, parne pećnice... poskupljuje investiciju, ali to je ona odluka koju već na početku morate donijeti - koliko ćete zaista vremena provoditi u kuhinji i koliko vam je ona doista važna prostorija u stanu. S obzirom na to da je kuhinja velika stavka tijekom uređenja stana te ujedno uz kupaonicu i najkompliciraniji dio stana koji se sljedećih 10-15 godina sigurno neće mijenjati, treba pomno pristupiti njezinu planiranju i na nekim stvarima ne štedjeti. Tijekom kupnje aparata svakako je savjet kupiti kvalitetnije aparate kako ih ne biste trebali u kratkom roku mijenjati, pa na njima nije poželjno štedjeti, što ne znači nužno da treba kupiti top aparate, nego barem srednju klasu cijene i kvalitete.

Estetski izgled ponekad ne ovisi o visini cijene nego o maštovitosti i kreativnosti dizajnera ili arhitekata koji će isprojektirati vašu kuhinju, tako da ona može vrlo zanimljivo i atraktivno izgledati i u jeftinijim varijantama materijala. Siguran izbor za uređenje kuhinje s kojim nikako ne možete pogriješiti kombinacija je neutralnih boja kao što su bijela, smeđa, bež i crna, odnosno boje koje će se lako uklopiti s ostatkom namještaja. 

Razmišljate li o nekim jačim bojama poput crvene, zelene, narančaste, naš savjet je da dobro razmislite je li to “prava” boja kako vam kuhinja ne bi brzo dosadila. Ako je odluka pala na neku jarku boju, sitne detalje u istom tonu provucite kroz ostatak stana te će vaš stan dobiti atraktivnu i upečatljivu notu. A ako ne mislite kupovati ili u neko skorije vrijeme raditi novu kuhinju, mi smo vam pripremili male slatke i domišljate stvarčice koje će jako popraviti ukupni dojam. Ukratko, 30 stvari za brzinski “makeover”.

Posjeti Miss7.24sata.hr