Od šampona do odjeće, zbog 'ružičastog poreza' žene plaćaju više od muškaraca. Još je nepravednija priča s ulošcima
- Ponosni smo na sve različitosti, ali one nipošto ne bi trebale raditi ovakvu razliku: proizvodi namijenjeni ženama u prosjeku koštaju 7% više od onih namijenjenih muškarcima
- Kad je riječ o higijenskim potrepštinama ta je razlika i veća, 13%. Čak i igračke u "boji za djevojčice" koštaju više od igračaka za dječake
- I menstrualne potrepštine svrstavaju se u skupinu ružičastog poreza, dodatnog iznosa koji žene plaćaju zbog biološke različitosti
- Uloške i tampone koje smo primorane koristit u prosjeku 3-7 dana mjesečno zakon ne smatra esencijalnom životnom potrebom te se oni oporezuju s 25% PDV-a. Na taj način mnoge žene čini statistikom menstrualnog siromaštva u Hrvatskoj
Žene neke stvari u životu ne mogu birati – poput biološki određene menstruacije. U prosječnom životu to znači da će žena sveukupno imati menstruaciju sedam godina (sedam godina po 365 dana!). Uz, sve financijske troškove koje za sobom nose menstrualne potrepštine (ulošci, tamponi, čašice…), one zapravo tako dobivaju ulogu stabilnog izvora prihoda za državu – preko poreznih opterećenja od 25% na menstrualne potrepštine što znači da u grubo uprihođuju višemilijunske godišnje iznose.
Puno je govora o ovoj visokoj cijeni oporezivanja odnosnog tzv. 'Tampon taxa’ ili, mnoge će se žene složiti, 'seksističkog poreza' - jer ovako biološki uvjetovan trošak za muškarce jednostavno ne postoji. Muškarci nisu primorani kupovati proizvod za kojeg nemaju izbora žele li ga koristiti ili ne, a da zato nije pravedno žene oporezivati viskom stopom u slučaju menstrualnih potrepština slaže se sve veći broj europskih država, a odavno već i svjetskih.
No, Hrvatska još nema namjeru pridružiti se ovom osvještenijem društvu, već svojim odlukama pridonosi neugodnim statistikama - onima o menstrualnom siromaštvu u Hrvatskoj.
Menstrualno siromaštvo u Hrvatskoj
Jesi li znala da dobar dio žena kod nas: trećina žena u Hrvatskoj prisiljena je štedjeti na ulošcima jer su im preskupi. Sukladno svojim primanjima opskrbljuju se i menstrualnim potrepštinama - 44,1% sudionica može se svrstati u kategoriju koja na menstrualne potrepštine mjesečno troši do 35 kn, a više od pola sudionica (55,9%) na menstrualne potrepštine mjesečno troši od 40 kn na više. Pri tome trećina sudionica (33,5%) mjesečno na menstrualne potrepštine troši od 40 do 50 kn, a 22,4% od 55 kn naviše.
Ove rezultate pokazalo je istraživanje o menstrualnom siromaštvu kojeg je provela Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter krajem 2020. godine putem online upitnika. Riječ je o prvom takvom istraživanju provedenom kod nas i jednom od rijetkih u Europi, a upitnik su ispunile čak 6084 osobe koje su imale menstruaciju u posljednjih godinu dana.
Prihvatljivijim cijenama higijenskih potrepština već su doskočile zemlje EU tako što su poreze na ove proizvode smanjile na 3-9%. Na svjetskoj razini bez poreza su Australija, Kanada, Indija, Kenija, Nikaragva, Malezija i Libanon, a od Brexita i Velika Britanija. Prva zemlja na svijetu koja je uvela besplatne higijenske potrepštine je Škotska tako što je postavila automate na kojima se mogu uzeti higijenski ulošci i tamponi. Ta odluka državu košta, ali naravno, Škoti dobrobit žena stavljaju ispred profita. No, ne i Hrvatska koje je za to već duže vrijeme propušta priliku.
Naime, Hrvatska je smanjila stopu PDV-a na 5% (revolucionarnom rezolucijom EU-a iz 2018.), na proizvode kao što su kruh, mlijeko, lijekovi, ali čak i na silikonske implantate za grudi te kino ulaznice. Odredila je i da se na odsjedanje u hotelu, dječje pelene, dječju hranu, lijesove, sadnice i ulaznice za koncerte, plaća 13 posto poreza. Međutim, menstrualne potrepštine, tada je ocijenjeno, nisu pronašle mjesto u toj esencijalnoj skupini proizvoda pa ni i u posljednjoj odluci Vlade u ožujku ove godine.
Ružičasti porez nepravedan je i ružan do naše stvarnosti
Zapravo, menstrualne potrepštine često se svrstavaju u skupinu ružičastog poreza - dodatnog iznosa koje žene plaćaju za svakodnevne proizvode poput britvica, šampona, frizura, odjeće… što ih stavlja u financijski nepovoljniji položaj od muškaraca, sjetimo se, i uz činjenicu da su žene još uvijek manje plaćene od muškaraca na istim pozicijama.
Istraživanje Studija New York City Department of Consumer Affairs, objavljenom 2019., analiziralo je cijene gotovo 800 proizvoda u 35 kategorija te ustanovilo kako isti proizvodi, samo namijenjeni ženama, u 30 kategorija koštaju više od onih namijenjenih muškarcima. Prema istoj studiji tako će u prosjeku plaćati i do 7% veće cijene od muškaraca, no ovaj postotak još više zabrinjava u domeni proizvoda za osobnu higijenu koje žene plaćaju za 13% više od muškaraca.
No, osim na žene u dorasloj dobi, ružičasti porez utječe i na djevojčice. Pokazuje se kako igračke koje su razlikuju samo u "boji za djevojčice" koštaju od 2 do 13 % više nego igračke za dječake. Odjeća za curice i bebe ženskog roda, primjerice obična majica, može i do 13% više koštati od one namijenjene muškarcima. O odjeći za odrasle žene koja košta više u odnosu na mušku konfekciju ne trebamo niti pričati.
‘’Nema sumnje da je to stvarno. Jednostavno se može izići u bilo koju trgovinu i vidjeti da, recimo, ružičaste britvice namijenjene ženama koštaju više istih, samo plavih koje koriste muškarci. Frizerske usluge, poput šišanja, koštaju više. Ženska odjeća košta više. ‘Ružičasti porez’ definitno je prisutan i dio je naše stvarnosti’’, rekla je Surina Khan, iz Kalifornijske ženske zaklade, prenose strani mediji.
Prema studiji New York City Department CDA ženama je i skuplje ostarjeti. Oprema za urinarne disfunkcije skuplja je za žene nego za muškarce, a to se u Americi odnosi i na neke zubarske troškove.
Problem koji za sada rješavaju svi onih koji bi trebali
Umjesto da ovaj problem rješavaju ekonomije država, u pomoć priskaču portali sa svojim savjetima ženama kako bi izbjegle plaćanje veće cijene za isti proizvod koji koriste muškarci. Osim uspoređivanja cijena, nerijetko savjetuju i kupnju ‘muških verzija’ britvica, šampona i drugih proizvoda za higijenu. Među osnovne proizvode na kojima se može uštedjeti samo zato što su muški spadaju i obične majice, niske čarape…
Ipak menstrualne potrepštine stoje kao usamljen problem koje najglasnije vrište o problemu tzv. rodnog poreza. Neke hrvatske političarke ukazuju a potrebne promjene, ali prema svemu sudeći, očekuje ih prilično iscrpljujuća borba da bi smanjile PDV s 25%.
Svijetli primjeri za bolju budućnost
Do tada, ukazali su se poneki i svijetli primjeri poput dvije srednje škole u Varaždinu te tri srednje škole u Istri koje su odlučile svojim učenicama osigurati besplatne uloške i tampone.
‘Mislim da je to jedan dobar pristup da upravo prema ženama budemo još otvoreniji, dakle da možemo i kao škola poslati jednu poruku da želimo jasnije pristupiti temama o kojima se inače možda i ne govori tako glasno, ali i češće govoriti o temama poput jednakosti koja je danas jako, jako važna, naglasio je za IstraIN Filip Zoričić, ravnatelj Gimnazija Pula, jedne od škola koja je za svoje učenice osigurala besplatne uloške i tampone.
Nadamo se da će poruka ove škole, brojnih aktivistkinja i ponekih političarki ipak izmijeniti trenutno stanje i odvesti nas još jedan korak bliže toliko priželjkivanoj ravnopravnosti spolova.