Niskoenergetska kuća za 350 dana
Svaki investitor koji se je upustio u avanturu gradnje vlastite kuće zna da je to veliki projekt koji iziskuje mnogo vremena, truda i financijskih izdataka. Pritom mora biti spreman na nepredviđene troškove i pomicanje rokova radi vremenskih uvjeta, kašnjenja dobavljača ili izvođača. U slučaju gradnje niskoenergetske kuće obitelji Jelušić, radovi jesu zaostajali u odnosu na hodogramom predviđenu dinamiku izvođenja, ali sve u granicama očekivanog.
Duga zima s mnogo snijega usporila je radove, no izvođač je nastojao uhvatiti korak kasnije, u suhom i stabilnijem razdoblju. Za dobru koordinaciju podizvođača na gradilištu najodgovorniji je bio Marko Jelušić, svjestan činjenice da je prisutnost investitora na gradilištu vrlo važna. Prosječna brzina gradnje kuće površine oko 400 m2 je oko godinu dana, a do potpunog uređenja interijera i eksterijera može proći i do 2 godine. Razlog usporavanja radova kako se oni bliže kraju jest pad entuzijazma i financijska iscrpljenost investitora. Mnogi krenu u projekt gradnje s mnogo elana, ali do faze uređenja interijera on splasne pa investitori nerijetko usele u kuću, a uređuju je još godinama dok u njoj žive.
Jelušiće, čini se, još uvijek nosi entuzijazam s početka gradnje, a posebno sada kada je kraj izvjestan a useljenje blizu.
Više o projektu izgradnje niskoenergetske kuće saznajte na 24sata.