''Ne botoksu u dvadesetima!''
''Kožu prije svega treba štititi od sunca i to ne samo u dvadesetim godinama, već od najranijeg djetinjstva tj.prvog eksponiranja suncu. Znači, ako se već izlažemo sunčevoj svjetlosti onda svakako stavljati maksimalan zaštitni faktor kao i hidratantne kreme nakon eksponiranja suncu, no idealno je, za kvalitetu kože u starijim godinama, jednostavno izbjegavati sunce'', započinje dr. med. Glumičić.
Izbjegavati cigarete i prostorije u kojima se puši
Kao drugu obaveznu stvar koju trebamo poštivati kako bismo očuvali mladost svoje kože je svakako izbjegavanje pušenja. I to ne samo ne pušenja, već i izbjegavanje prostorija u kojima se puši. Utjecaj nikotina i duhanskog dima na starenje, elastičnost i vitalnost kože je poguban. Također, kvalitetna prehrana te puno tekućine i to prije svega vode odličan su način za očuvanje zdrave kože.
Sve navedeno u velikoj mjeri će imati kvalitetna utjecaj na zdravlje i elastičnost kože, a kao i na drugim našim organima. Isto tako nastavlja kako je vrlo važno dobro definirati svoj tip kože (masna, suha) već u najranijim godinama puberteta i znati se pravilno brinuti o njoj. Održavati higijenu kože, bez pretjeranog isušivanja epitela, kao i izabrati dobre kreme s kojima će se koža njegovati. Pri tome nema potrebe trošiti silne novce na neke skupe i marketinški naglašene kreme, već jednostavno naći kremu koja daje kvalitetnu hidrataciju i koja je ugodna.
Estetski zahvati u toj dobi su nepotrebni
''U dvadesetim godinama se i ne rade neki anti-age zahvati, osim eventualno kemijskog pilinga koji može osvježiti ten i ubrzati promjenu starog epitela kože i njegovu kvalitetnu zamjenu novim epitelom. Korekcije nosa, iako nemaju veze sa samim anti-age zahvatima, isto tako mogu vrlo pomladiti i osvježiti lice. Pravi anti age zahvati kao što su face Lifting, korekcije spuštenih kapaka, podočnjaka i sl. postaju aktualne tek u poznijim godinama života'', pojašnjava dr. med. Glumičić.
Objašnjava kako mu dolaze klijentice s raznim upitima te da ima djevojaka koje žele iskušati botoks već u dvadesetim im godinama, no to je uistinu nepotrebno i nema prave indikacije za botoksom u tim godinama. Vrlo je rijetko da netko ima takvu genetsku predispoziciju da već u dvadesetima ima naglašene bore smijalice oko očiju, a ako to i je slučaj, onda se botoks može primijeniti na pragu tridesetih.
''Mladim pacijenticama koje žele neku vrstu face liftinga ili pak korekciju spuštenih kapaka uvijek im obrazložimo da to stvarno nema smisla, kako je jednostavno prerano te da nisu uopće ušle u fazu kada bi se koža opustila i struktura lica počela ''padati'. Općenito, nikada ne preporučujem lifting prije navršene četrdesete godine, a i tada rijetko. Tek u kasnim četrdesetima i pedesetima o tim se zahvatima može ozbiljno razgovarati i nešto poduzeti'', zaključuje dr. med. Glumičić.
Za kraj ponovno naglašava kako prije svega treba izbjegavati sunčanje, pušenje, i alkohol. Ako već ne možete odoljeti tim ''užicima'', onda svakako budite umjereni. Nastojte održavati hidrataciju kože, kako unošenjem vode, tako i kvalitetnom njegom lica uz povremene stručne tretmane limfne drenaže i čišćenja. I smijati se čim više – iako će to možda ubrzati dolazak bora smijalica, lice uvijek izgleda bar pet godina mlađe ako se smijete!
U galeriji detaljnije pogledajte fotografije...
Sve ostale tajne uspješnog anti-aginga, pročitajte ovdje...
Više o neinvazivnim metodama pomlađivanja saznajte na posrtalu Zdrava Krava.