Oprezno pri uređenju dječje sobe
“Kod uređenja dječje sobe, kao uostalom i kod cijelog stana, prvo krećemo od organizacije prostora. Kako bi soba bila što funkcionalnija, važno je dobro posložiti sav potreban namještaj kojeg čine krevet, ormar za odjeću, pisaći stol te ormar i police za igračke i knjige. To su osnovni elementi koje u prostor slažemo prema određenim pravilima i karakteristikama prostora”, komentira arhitektica Jasminka Naranđa iz studija Domenico Leonardi.
“Kod uređenja dječje sobe, kao uostalom i kod cijelog stana, prvo krećemo od organizacije prostora. Kako bi soba bila što funkcionalnija, važno je dobro posložiti sav potreban namještaj kojeg čine krevet, ormar za odjeću, pisaći stol te ormar i police za igračke i knjige. To su osnovni elementi koje u prostor slažemo prema određenim pravilima i karakteristikama prostora”, savjetuje Jasminka.
Za početak je najvažnije pronaći dobro mjesto za smještaj kreveta, s obzirom da on zauzima najviše prostora. Probajte ga postaviti dalje od prozora, pazeći da ne stoji na liniji koja povezuje vrata i prozor, te ga orijentirati tako da se s njega lako vide vrata.
Kao i odraslima, i djetetu će dobro doći noćni ormarić sa svjetiljkom za čitanje prije spavanja. Nadalje, ormar za odjeću obično će zauzeti preostali slobodan zid, dok ga kod malih soba možete smjestiti i ispod povišenog kreveta.
Takav način “pametnog” uređenja prostora pripada kreativnim rješenjima koja su, kako kaže Jasminka, sve popularnija. Pojedini komadi namještaja se integriraju na način da se uređenje sobe više ne osmišljava samo horizontalno (tlocrtno) već i vertikalno. Tako možete uštediti prostor i ujedno stvoriti zanimljiva i dinamična oblikovna rješenja kreveta na kat. U takav sistem često se integrira i pisaći stol. Ovdje savjetujemo da pripazite na poziciju njegovog smještaja, koja mora biti dobro prirodno osvijetljena. Kao dobra pozicija preporučuje se zid uz prozor, iako se pozicija direktno ispod prozora izbjegava zbog otežanog otvaranja ili zaklanjanja radijatora koji se obično tu nalazi. Važno je pripaziti na još jednu bitnu stavku, naglašava Jasminka: “Nije dobro postaviti stol tako da je dijete, kada sjedi, leđima okrenuto prema vratima jer onda ne može lako vidjeti tko ulazi u sobu što utječe na stvaranje nesigurnosti, a time i na pad koncentracije prilikom učenja.”
Ukoliko imate dvoje ili više djece koji dijele sobu, vjerojatno ste se suočili s poteškoćama u pronalaženju praktičnih rješenja. Svakom djetetu potrebno je osigurati njegov mir pa se soba često dijeli na dva dijela. To je najbolje postići namještajem, primjerice otvorenim policama. Možete ju pregraditi i panel zavjesom, punom pregradom ili pregradom od pleksiglasa ili stakla, ako su djeca starija. Pazite da su takve pregrade malo niže od visine prostorije, zbog protoka zraka i boljeg osvjetljenja. Bez obzira na to koju vrstu pregrade ćete odabrati, potrudite se pretvoriti ju u dekorativni element. Za takve namjene idealne su LED trakama, maštovite naljepnice ili različiti ukrasni detalji.
Nakon što jednom odredite položaj namještaja u sobi, vrijeme je da se poigrate bojama i uzorcima materijala. Danas je vrlo popularan bijeli namještaj za dječje sobe, bilo da je u visokom sjaju, ukoliko želite potpuno moderan look, ili pak s vidljivim godovima drveta u slučaju da preferirate za romantičniji izgled sobe. Bijeli namještaj također pruža puno mogućnosti igre s bojama i njegova je prednost što vam ne može dosaditi. Ipak je puno jeftinije promjeniti boju zida, dekoracija ili zavjesa nego mijenjati cijeli namještaj.
Boje zidova koje najviše odgovaraju dječjim sobama su: žuta, narančasta, plava, zelena i ljubičasta. Žuta, narančasta i ljubičasta potiču kreativnost i igru, plava jača koncentraciju, dok zelena opušta i smiruje. Pri odabiru boje važno je uzeti u obzir želje, ali i karakter djeteta. Živahno dijete smirite blagim nijansama zelene i plave, a nesigurno dijete potaknite narančastom ili ljubičastom bojom. Sve navedene boje pogodne su za oba spola, osim ljubičaste koja je prikladnija za djevojčice.
Ako sobu dijele oba spola preporučujemo kombinacije ljubičasto-zelene ili narančasto-plave. Žuta je već dobro poznata i često korištena boja za dječje sobe pa ako želite nešto originalnije, izmiješajte žutu i zelenu kako biste dobili svježe zelenu nijansu, koja je istovremeno opuštajuća, ali kreativna i na taj način odgovara svakom karakteru djeteta. Mnoge djevojčice će vjerojatno poželjeti rozu boju za svoje carstvo, koja je također vrlo prikladna za dječje sobe. Koju god boju da izaberete, budite oprezni s količinom da ne postane prenapadna. Jače boje koristite u detaljima kao što su zavjese, jastučići ili razne dekoracije. U svakom slučaju, u izbor svakako uključite i svoje dijete. I ne zaboravite – funkcionalnost i raspored namještaja vrlo su važni u uređenju dječje sobe, ali estetika je ipak glavni poticaj da vaše dijete bude sretno i zadovoljno!