Kreativna rješenja za dječje sobe
Pritom je važno imati na umu da je dječja soba primarno prostorija koja pripada vašem djetetu, stoga se ukus i mišljenje malih stanara mora obavezno uzeti u obzir prilikom uređenja njihovih malih carstava. Dobar početak za uređenje dječje sobe je izbor neke teme ili motiva. Tema može biti safari, gusarski brod, balet Labuđe jezero, lizalice, baloni, auti – samo je mašta granica! Uređenje interijera dječje sobe ovisi o kvadraturi kao i obliku sobe, dok osnovni namještaj dječjih soba najviše ovisi o njihovoj dobi. Ipak, za sva godišta bit će potrebna dva osnovna elementa – krevet i ormar. Prije kupovine namještaja dobro proučite njegove dimenzije, a dobro je prethodno i dodatno provjeriti naznačene dimenzije u samoj sobi. Prostor ispred ormara mora biti dovoljno velik da se nesmetano može potražiti odjeća, dok će za djecu mlađeg uzrasta biti potrebno osigurati i jedan prazan dio prostorije koji će služiti kao prostor za igru.
U dječjim sobama je iznimno važan faktor lakog održavanja podnih obloga. Uz drvene podne obloge postavljene u najrazličitije oblike te laminat, danas se u dječje sobe vraća i zaboravljeni linoleum, koji je prirodan, antistatičan i ugodan, antialergijski i vizualno sve atraktivniji materijal. Što je najvažnije, linoleum se lako održava.
Dječje se sobe mogu prekriti i tepisonom od zida do zida, preko kojeg se opet mogu postaviti i manji komadi na ,,prometnijim'' mjestima. Kod postavljanja tepisona moralo bi se voditi računa o tome da ga je iz higijenskih razloga poželjno svakih nekoliko godina u potpunosti promijeniti. U sobama tinejdžera dobro će se uklopiti i lijevani podovi te sve popularniji beton.
Uz središnje rasvjetno tijelo, djeci će biti potrebne i noćne lampice uz uzglavlja, a na radnom stolu je obavezna dodatna stolna lampa. Ako je dijete dešnjak, stolnu lampu postavite na lijevu stranu, dok za ljevake vrijedi obrnuto.
Manja djeca obožavaju i dječju ambijentalnu rasvjetu koja će im tijekom noći ulijevati sigurnost, a obično se može naći u obliku nekog omiljenog lika iz crtića, nogometne lopte i slično. Za manju djecu posebno preporučam ambijentalnu rasvjetu od sigurnih materijala, kao što su atraktivne lampe od gume.
Dječje sobe za djecu od 0-2 godine
Osnovni namještaj za djecu ovog uzrasta je dječji krevetić, ormar, stolić za presvlačenje, ogradica za igranje i stolica/fotelja (vrlo praktičnim će se rješenjem pokazati stolice za njihanje). Ako nema gostinjske sobe, u ovim sobama će dobro doći i sofa na razvlačenje. Mladim majkama nerijetko je potrebna pomoć s bebama u prvim najnapornijim mjesecima pa "pomoć'' iscrpljenim roditeljima često prenoći u stanu. Također, kad dijete prohoda i počne samostalno uživati u igri, sofa će poslužiti kao mjesto s kojeg odrasli mogli nesmetano uživati promatrajući ili sudjelujući u njihovoj igri, kao i zajedničkom čitanju slikovnica.
Krevetić mora imati kvalitetan madrac, a posteljina bi trebala biti od prirodnih materijala. U sobama djece do dvije godine dobro je staviti malen stolić sa stolicama prilagođenima njihovom uzrastu, gdje će djeca moći crtati ili podijeliti popodnevnu užinu s prijateljima. Ne preporuča se namještaj oštrih kutova, kao niti laganiji koji bi djeca mogla povući na sebe. Iz istog razloga u sobama najmanje djece ne treba postavljati dugačke zastore, kao niti rasvjetu sa slobodnim kablovima.
Dječje sobe za djecu od 2-7 godina
U ovom razdoblju "kinderbeti'' polako napuštaju dječje sobe te se zamjenjuju dječjim krevetićima. Za one koji žele uštedjeti, dobra je opcija veći "kinderbet'' kojem se uklanja ogradica te se transformira u normalan krevetić. Vrijeme je i za uklanjanje stolice koju ste koristili za dojenje ili samo nadzor nad djetetovom igrom, a stolić za presvlačenje već je davno stvar prošlosti.
Kako je ovo doba igre i bezbrižne dječje razonode, važno je osluškivati djetetove usvojene stavove i afinitete koji se već u ovoj dobi počinju jasno definirati. Većina djevojčica će željeti sobu poput princeza iz bajki, dok će dječaci trebati više prostora za mačevanje i neke druge aktivne igre. Danas postoje kreveti dizajnirani na način da se iznad kreveta radi platforma na koju se mogu postaviti šatori ili se s njih spušta toboganom ili brodskim ljestvicama. Glavni pokretač uređenja soba za djecu ove dobi je mašta, kao i veći broj igračaka za koje je najbolje nabaviti veće dekorativne drvene ili plastične kutije kako bi sobe ostale urednima.
Dječje dobe za djecu od 7-12 godina
Doba cjelodnevne igre zamijenile su obveze - djeca ove dobi suočit će se s novim svijetom škole i organiziranog učenja. To je vrijeme kada će uz krevet, pisaći stol postati najvažnijim elementom svake dječje sobe. Ovaj dio namještaja mora pratiti i adekvatna, ergonomski oblikovana stolica koja će omogućiti udobno učenje i rješavanje školskih zadataka. Dječje stolice za radne stolove ne razlikuju se bitno (osim po dimenzijama) od onih kakve nalazimo u uredima odraslih – najbolje su na kotačiće, s mogućnošću reguliranja visine. Dobar radni stol je čvrst, stabilan, dovoljno dugačak (cca 140-150 cm) i širok da na njega stanu sve školske potrepštine, kao i računalo. Zbog lakšeg učenja i preglednosti, predlažem radne stolove s ladicama.
Kako biste ,,pokrili'' potrebe djeteta u sljedećih pet godina, dobro je razmisliti o namještaju koji se kasnije, kako dijete raste, može nadopunjavati. Za djecu školske dobi dobro je izabrati krevet čiji se donji dio može izvući u još jedan krevet ako netko od prijatelja želi prespavati. Ovo je i doba kada dijete u potpunosti samo bira svoju odjeću. Stoga je važno da je visina ormara i njegovih polica i vješalica prilagođena djetetu. Igračke na policama zamjenjuju knjige i bilježnice, pohvalnice i diplome za završene stupnjeve stranog jezika ili sportski trofeji... za sve to obvezno predvidite mjesto!
Dječje sobe za djecu od 12-18 godina
Za sobe djece ove dobi, koja se nalazi između djetinjstva i odraslog uzrasta, osnovni elementi namještaja su isti – krevet, ormar, pisaći stol i stolica, s dodatkom polica, komoda i fotelje na rastezanje za druženje i kao mjesto gdje će eventualno prespavati njihovi prijatelji.
Zbog potrebe za odlaganjem više predmeta koje je dijete nakupilo u svojoj sobi, a ti predmeti, poput diploma i pohvalnica, prvog teniskog reketa i sl. imaju za nju ili njega posebno sentimentalno značenje, predlažem da se u sobama tinejdžera posebna pažnja posveti raznovrsnim policama, bilo gotovim ili naručenim u stolarskoj radnji. Danas su u trendu police koje oblikom podsjećaju na pčelinje saće, ili drvene ili metalne cijevi većih dimenzija, u koje se mogu ugraditi i rasvjetna tijela. Poželjni su svi otkačeniji oblici, u kojima police nisu simetrično raspoređene, već kao da prkose bilo kakvom redu i predvidivosti, unoseći u interijer razigranost i originalnost.
Dok se u sobama male djece mora voditi računa da se ostavi mjesto za igračke, a za djecu ranije školske dobi pisaći stol, u sobama tinejdžera u pravilu se ostavlja prostor za tehniku – televizija, kompjuter/printer, hi-fi, pa čak i telefon s posebnom, odvojenom linijom. Kako bi ostali organizirani, tinejdžerima je poželjno u sobu postaviti veći zidni sat zanimljivih linija.
Pisaći stol i stolica ne moraju se razlikovati od onih kakve nalazimo i u uredima odraslih, a dječji detalji netragom nestaju s bilo kojeg vidljivog mjesta. Za ovu je dob karakteristično snažno isticanje vlastite osobnosti, a njihova soba postaje njihovim utočištem gdje će, kada su kod kuće, provoditi najviše vremena. U razgovorima s tinejdžerima o uređenju njihove sobe računajte na njihovu isključivost, što će ostaviti vrlo malo prostora pregovorima. Ali kako je ipak ovdje riječ o njihovoj sobi kroz čiji se izgled ponajprije sami izražavaju, predlažem da kao roditelji intervenirate samo kada je to krajnje potrebno.