Kako kupovati dizajnerske detalje za dom?

Svi znamo koliko dobar detalj može učiniti dom zanimljivim, ali i koliko onaj loš može nagrditi cijeli interijer. Kako bi to izbjegli, mnogi se odlučuju za kupnju dizajnerskih detalja. Jesu li dizajnerski detalji uistinu uvijek dobar odabir i kako ih kupovati, otkrila nam je mlada produkt dizajnerica Ana Tevšić.
Vidi originalni članak

Vaza s potpisom ovdje, dizajnerska lampa ondje... to je zasigurno san snova svih ljubitelja uređenja interijera. Kolikogod mi šutjeli o tome, dizajnerski detalji za dom uvijek plijene našu pažnju, a s time se slaže i ana koja kaže kako je upravo to isticanje posebna karakteristika detalja s potpisom: "Dovoljno je imati samo jednu sitnicu u sobi koja odaje karakter vlasnika kroz njegov odabir u dizajnu. Meni je to uvijek zanimljivo proučavati, jer mogu otkriti tko je samozatajan, a tko se voli pohvaliti."

Mnogi se boje da će kupiti "mačka u vreći" tj. preplatiti nekvalitetan proizvod. Kao i pri kupnji detalja i namještaja bez potpisa, važno je znati što želite, što vam treba, ali i naučiti prepoznati kvalitetu. "Preporučila bih da se ne kupuje naglo i bez razmišljanja. Uvijek je dobro raspitati se ili probati saznati na internetu kakva je tvrtka koja prodaje taj proizvod, pogotovo ako je skuplji. No, nije sve što je kvalitetno, automatski i skupo. Kvaliteta se prepoznaje u detaljima; u šavovima na garnituri, u spoju na lusteru ili u laku na stoliću. Kvaliteta se prepoznaje i u onom osjećaju kada ti je taj komad koji si kupio i dalje super nakon što ga koristiš. Emocije su nam glavni pokazatelj, ali treba se i educirati" kaže Ana Tevšić, sudionica mnogih međunarodnih izložbi produkt dizajna.

Često se nameće pitanje je li bolje uložiti u konkretan komad poput sofe ili pak u neki detalj poput lampe ili zdjele? Ana kaže kako je dizajn uvijek dobra investicija. "Kvalitetna sofa ili fotelja su komadi namještaja koji su uglavnom skuplji, ali nisu sve skupe stvari kvalitetno dizajnerski riješene. S jedne strane, većinu vremena koje provodimo doma provodimo upravo na garnituri, tako da je u tom slučaju isplativije uložiti u kvalitetno sjedenje. S druge strane, neka sitnica poput malog lustera, ili zdjelice na centru stola može potpuno promijeniti izgled i doživljaj nekog prostora" napominje mlada dizajnerica koja kaže  kako se i karakter pojedinih komada razlikuje. "Recimo, neki dizajnerski komad poput fotelje "Barcelona" bih uvijek rado izabrala, ali bih je više doživljavala kao izložbeni nego kao uporabni primjerak u stanu. Ali gumene vaze Menu koje imam koristim i bacam gdje god stignem" kroz smijeh dodaje Ana.

Pri kupovini dizajnerskih detalja se može proći i jeftinije kupujete li na akcijama, popustima ili naručite li komad direktno od dizajnera. Izložbeni primjerci također imaju nižu cijenu, ali budite spremni na pokoje oštećenje. "Bitno je da vjerujete da neki proizvod toliko vrijedi onoliko koliko ste ga platili, bio on u punoj prodajnoj cijeni ili na 20% popusta, jer za 10 godina nećete znati koliko ste ga točno platili, ali ćete znati reći je li se isplatilo odvojiti novce za njega" kaže Ana.

Po njenoj preporuci, dizajnerskih komada u prostoru nikada ne može biti previše. Svaki detalj se ističe po nekoj svojoj karakteristici bez obzira radi li se o obliku, boji ili materijalu te privlači pažnju: "Nekad je dovoljan privjesak u hodniku da se oda tajna da je netko snob. Cilj je ukomponirati dizajnerski komad u ostatak stana da izgleda kao da mu je točno tamo mjesto i nigdje drugdje. To je predivan posao i puno se može saznati o ljudima kada boraviš u njihovom prostoru."

 

Posjeti Miss7.24sata.hr