Zimsko povrće br.1: zašto je skroman i jeftin kupus tako dobar za naše zdravlje?
Lisnato zeleno povrće dijeli puno jednakih zdravstvenih benefita - ima malo kalorija, puno je vlakna te je prepuno fitonutrijenata i minerala koji su ključni za kratkoročno i dugoročno zdravlje. Dakle, kupus je povrće koje definitivno češće treba uvrštavati na meni.
Zdravstvene prednosti kupusa
Jedenje određene hrane nikada neće napraviti neko veliko čudo, ali kupus je doista dobar za dodavanje na popis namirnica. Evo što ovo lisnato zeleno može učiniti u smislu tvog zdravlja.
Podržava zdravu probavu
Na nešto više od 2 grama po šalici, sadržaj vlakana u kupusu brzo se povećava. Ako ga koristiš u povrtnoj salati, juhi ili gulašima, vjerojatno ćeš dobiti više od 8 do 10 grama ukupno. Konzumiranje velike količine vlakana općenito može poboljšati probavu, sniziti razinu kolesterola i šećera u krvi te promicati zdravu težinu.
Pomaže u zaštiti od kroničnih bolesti
Kupus sadrži posebne flavonoide koji se nazivaju antocijanini, a koji kupusu daju crvenu i ljubičastu boju. Ovi fitonutrijenti štite od oksidativnog stresa i kronične upale – tako pojačavaju imunitet te pomažu smanjiti rizik od srčanih bolesti i dijabetesa.
Može pomoći u smanjenju rizika od nastanka raka
Kupus sadrži spojeve koji se nazivaju glukozinolati, a koji su povezani sa smanjenjem rizika od nastanka raka na temelju toga koliko jedeš. Proces probavljanja i metaboliziranja kupusa bitno oslobađa kemoprotektivni učinak u tijelu te pomaže zaustaviti enzimske reakcije povezane s oštećenjem DNA - tipa koji može s vremenom dovesti do razvoja tumora.
Još uvijek sumnjaš u kupus? Evo što još trebaš znati o Brassica oleracei.
Je li kupus zdraviji od zelene salate?
Teško je reći da je jedno povrće "bolje" od drugog, budući da je svako izvrsno za zdravlje. Kupus je možda pri vrhu što se tiče nutritivne gustoće. Antocijanini koji se nalaze u crvenom kupusu mogu potaknuti cirkulaciju, zaštititi kardiovaskularni sustav i nadoknaditi oštećenja stanica u tijelu.
Međutim, konzumiranje raznih proizvoda ključno je za dugoročno poboljšanje zdravlja. Što se tiče kupusnjača - kelj, kupus, brokula, cvjetača i prokulice - što ih češće jedemo, to bolje. Zato je prioritet konzumirati ih što više te miješati što češće.
Trebam li ga jesti sirovog?
Ne! Istina je da kuhani kupus sadrži manje vitamina C od sirovih varijanti, ali ni o čemu se ne moraš brinuti, jer ćeš vjerojatno dobiti više nego dovoljno drugdje u svakodnevnim obrocima. I dok su prethodna istraživanja s epruvetama povezivala kuhano povrće s manjom količinom hranjivih tvari, noviji nalazi podupiru ideju da je konzumacija kupusa i drugog povrća u bilo kojem obliku dobra za tebe te pomaže u održavanju probave. Zaključak: uživaj u kuhanom, sirovom i hrskavom!
Koja je razlika između zelenog, crvenog i ljubičastog kupusa?
Kupus poprima različite boje na temelju toga koliko sadrži antocijana. Što je viša razina antocijana, to je tamnija boja. To ne znači da je neki "bolji" za zdravlje od drugih, jer povrće općenito sadrži različite količine fitonutrijenata koji ne odgovaraju nužno njihovoj boji. Uzmi, na primjer, cvjetaču. Nije dio "duge", ali je pun antioksidanata s protuupalnim svojstvima. Ono što znamo o svom povrću (osobito kupusnjačama!) jest da kada se konzumira češće na razne načine, može ti pomoći da dugo budeš zdrava i čila.
Nutricionističke statistike za kupus
Veličina posluživanja: 1 šalica nasjeckanog kupusa
• 22 kalorije
• 0 g masti
• 0 mg kolesterola
• 16 mg natrija
• 151 mg kalija
• 5 g ugljikohidrata
• 2,2 g vlakana
• 1 g bjelančevina
• 1% dnevne potrebe vitamina A
• 54% dnevne potrebe vitamina C
• 2% dnevne potrebe željeza
• 2% dnevne potrebe magnezija
• 3% dnevne potrebe kalcija
• 5% dnevne potrebe vitamina B6