Ima karijera u tranziciji i dobrih strana, iskoristi ih!
Kao što sam rekao u svom prethodnom postu, ima i dobrih strana kada gradiš karijeru na tržištu u tranziciji. Opet ću se držati liste od 5. Kada sam bio izdavač magazina, naučio sam od svog sjajnog šefa Franka da čitatelji vole liste od 5 ili 10 ili čak 19. Nadam se da to još uvijek vrijedi!
- U dobroj si poziciji da budeš prva u onome što radiš na svom tržištu. Ovo donosi mnogo izazova, ali i mnogo zadovoljstava. Ja vjerujem da je u ljudskoj prirodi da želi biti prvi u nečemu i otkrivati nove stvari. Za većinu nas koji nismo tako genijalni da izmislimo baterije koje se pune bez punjača ili Facebook, može biti itekako zanimljivo da uvedemo, recimo, novi način rada u lancu snabdijevanja u maloprodaji.
- Možeš isprobavati nove, lude, sveže ideje i pokretati projekte, jer ako propadneš – nije tako skupo. Osobno, imao sam priliku sudjelovati u kreiranju nekoliko časopisa, specijalnih izdanja, događaja, online projekata… Neki su bili veoma uspješni, a neki doživjeli debakl. Ali koliko Francuza ili Britanaca može reći da je imalo priliku lansirati visokotiražni, profesionalni magazin prije svoje tridesete godine?
- Ako radiš za pristojnu multinacionalku, bez obzira što ne pridonosiš globalnom P&L-u previše, oni će ipak ulagati u tvoj razvoj. Dobit ćeš priliku da sudjeluješ na konferencijama, treninzima i edukacijama koje nikada ne bi mogla platiti od vlastite plaće. I moći ćeš prenijeti to znanje na kolege i poslovne partnere. Sve kompanije za koje sam do sada radio su mi to priuštile. I duboko sam im zahvalan.
- Naučiš kako pristupati poslu na poduzetnički način. Preuzimati više rizika, improvizirati i boriti se. I ako nakon takvog iskustva odeš na neko veće tržište zaista se možeš istaknuti. Nikada neću zaboraviti lica mojih kolega iz Engleske kada su gledali fotografije s događanja koje sam organizirao za 50.000 EUR. Mislili su da sam potrošio bar milijun.
- Možeš dosta toga postići i napraviti sjajnu karijeru s prilično malo godina. Kako većina zemalja u tranziciji (ili post tranziciji) imaju ovu cijelu generaciju “izgubljenu u tranziciji”, mlađi ljudi su ti koji dobijaju prilike za brz napredak. Imao sam 24 godine kada sam dobio tim od 15 ljudi. Sa 27 godina – vodio sam tim s više od 50. I to definitivno nije samo zbog činjenice da sam sjajan lider!
Pokušavam generalno u životu smanjiti broj saveta koje dijelim ljudima, ali ovo je sada jače od mene: ako radiš u zemlji u tranziciji, probaj ne doživljavati to previše dramatično – zabavi se malo! Jer, nekoliko godina kasnije nećeš se sjećati poslovnih rezultata ni budžeta iz 2007. godine, ali ćeš se sjećati sjajnih večeri u konobi pokraj Dubrovnika ili konferencije u New Delhiju gdje sam bio jedini muškarac koji prezentira pred 100 urednica Cosmopolitan magazina iz cijelog sveta. Cheers!