Hugh Grant kakvog ne znamo: umjesto engleskog šarmera jezivo je briljantan u horor trileru 'Heretic'
- Da je Hugh Grant talentiran za puno više od onoga što nude romantični naslovi po kojima je najpoznatiji, dao nam je do znanjaviše puta, no u filmu 'Heretic' je kao dežurni negativac briljirao kao nikada do sada
- U jezivom trileru glumi dementnog vjerskog učenjaka koji u zamku lovi dvije mormonske misionarke te ih u svojoj kući odlučuje mučiti sve dok ne budu spremne odbaciti svoju vjeru u Josepha Smitha i sva njegova učenja
- Proračunat, bešćutan i nimalo bezazlen, Hugh Grant je kao gospodin Reed briljantno jeziv, a 'Heretic' je štivo koje nijednom ljubitelju horor trilera ne bi smjelo proći ispod radara
Sigurni smo da nismo jedini koji na sam spomen Hugha Granta pred očima imamo galantnog zavodnika čijem je osmijehu, razigranoj kosi, otmjenom britanskom naglasku i šarmu nemoguće odoljeti, mahom zahvaljujući ulogama u filmovima kao što su 'Ja u ljubav vjerujem', 'Bridget Jones' ili 'Zapravo ljubav', po kojima ga najviše pamtimo, no u filmu 'Heretic' gledamo ga u potpuno drugačijem svjetlu.
Ok, da je Hugh Grant talentiran za puno više od onoga što nude romantični naslovi po kojima je najpoznatiji, dao nam je do znanja i u seriji 'Slom' u kojoj je glumio Jonathana Frasera, onkologa s mračnom tajnom, i u filmovima Guyja Ritchieja, no u filmu 'Heretic' je kao dežurni negativac briljirao kao nikada do sada.
U jezivom trileru redatelja Scotta Becka i Bryana Woodsa Hugh Grant glumi dementnog vjerskog učenjaka koji u zamku lovi dvije mormonske misionarke te ih u svojoj kući odlučuje mučiti sve dok ne budu spremne odbaciti svoju vjeru u Josepha Smitha i sva njegova učenja.
Kada gospodin Reed u toplom džemperu i s naočalama na očima otvori vrata, mlade žene (Chloe East i Sophie Thatcher) nemaju razloga sumnjati u njegove motive ili njegovu velikodušnu ponudu da se okrijepe svježe pečenom pitom od borovnica, no čim su se našle u njegovom domu, stavlja ih na test. Soba u kojoj se nalaze ima dvoje vrata na kojima je kredom ispisao riječi 'VJEROVANJE' i 'NEVJEROVANJE', a kako bi slobodno otišle, samo trebaju odabrati ona prava... ili barem on tako kaže.
Istina je, dakako, malčice kompliciranija jer je njegov dom projektiran kako bi im maksimalno onemogućio mogućnost bijega, s vratima i prozorima koji se zaključavaju i metalnim stropovima i zidovima koji blokiraju signale mobitela. U svom je domu slobodan glumiti Boga, ili pedagoga, propovijedajući ono što on naziva 'jedinom pravom religijom', i koristeći se referencama iz pop kulture kako bi iznio svoj slučaj te sugerirajući da su sve religije iteracije jedna druge, baš kao što je 'The Air That I Breathe' Holliesa inspirirala Radioheadovu 'Creep', a koja je vjerojatno utjecala na Lanu Del Rey i njezinu pjesmu 'Get Free'.
Iako je najpametnija osoba u prostoriji, gospodin Reed baš i ne uspijeva objasniti svojim žrtvama kako se religijski sustavi koriste za manipulaciju i kontrolu masa, ali nas zato do zadnje minute drži na rubu sjedala, dok napeto navijamo da sestre Paxton i Barnes uspiju pobjeći iz noćne more u kojoj su se našle. Proračunat, bešćutan i nimalo bezazlen, Hugh Grant je kao gospodin Reed briljantno jeziv, a 'Heretic' je štivo koje nijednom ljubitelju horor trilera ne bi smjelo proći ispod radara.