Ekološki prihvatljivo vrtlarenje za ljepši vrt

Thinkstock / Spencer Davies
Ekološki prihvatljivo vrtlarenje je rad za prirodu, ne protiv nje. Dizajn takvog vrta ovisi o području na kojem namjeravate saditi. Mediteranski vrt će izgledati potpuno drugačije od kontinentalnog vrta. Idealni "eco-friendly" vrt će biti sačinjen od autohtonih vrsta, i tada će biti stanište ptica, kukaca i leptira tog područja.
Vidi originalni članak

Misliti i biti zelen, znači ne biti rastrošan. Vrt se može zalijevati kišnicom koju ćete skupljati u bačve, ostatke iz kuhinje kompostirati, oprezno odlagati plastične kontejnere sadnica,  gnojiti samo organskim gnojivima koja ne zagađuju okoliš, ne saditi invazivne vrste koje mogu naštetiti autohtonim vrstama.

Pesticide i herbicide koji mogu uništiti više od nekoliko živih organizama treba potpuno izbaciti. Ekološki prihvatljiv vrt uvijek vraća ono što mu dajete. Stvarajući okruženje koje podsjeća na divljinu, koje obiluje hranom, privlačite ptice, guštere, bubamare, leptire i sva ostala zahvalna stvorenja. Ako uključite voćke, povrće i začinsko bilje u kreiranje vašeg vrta, hrana će vam uvijek biti nadohvat ruke. Ne morate birati između jestivog i ukrasnog vrta. Većina grmova i drveća s plodovima ima i lijep cvat i lišće.

Osnova svakog ekološki prihvatljivog vrta je biti oprezan i štedljiv u korištenju vode. To ne mora značiti da će vrt biti manje zelen, to samo znači da treba dobro planirati i odabrati vrste kojima nisu potrebne veće količine vode. Ako ste do sada imali veliku travnatu površinu koju je bilo potrebno zalijevati veći dio godine - smanjite ju.

Izbor biljaka je najvažnija komponenta štedljivog vrta. Obavezno odaberite vrste koje su autohtone ili rastu u sličnom podneblju, tako da su njihovi zahtjevi za vodom podjednaki. Važno je biljke grupirati- prema njihovim potrebama (sunce, voda, sjena...). Npr. lavanda raste na sunčanom položaju, pjeskovitim tlima, ali ako je posadite uz žednu trajnicu- obje biljke će patiti. Podijelite vrt u zone i u njih posadite biljke sa sličnim afinitetima.

Ne zaboravite pomoći tlu da se oporavi koristeći organska gnojiva, kao što je visoko kvalitetni kompost. Mnogo je pozitivnih učinaka korištenja istog: usporava isparavanje vode iz tla, kompost zadržava važne nutrijente koji gnoje tlo i usporava rast i razmnožavanje korova. Budite oprezni sa gnojenjem - nemojte ga ostavljati na hrpama, nego ga jednolično rasporedite po površini. Provjerite koje biljke ne vole kiselo tlo, oko njih gnojite minimalno.

Biljke za ekološki vrt su one koje imaju male zahtjeve za vodom poput agave, juka i čuvarkuće te pokrivači tla poput verbene, kleka i zimzelena. Ukrasne trave te grmovi i trajnice otporni na sušu poput lavande, kadulje, ehinacee, djevojačkog oka i rododendrona također će učiniti vrt ekološki prihvatljivijim. Dobar izbor su i biljke koje odbijaju kukce poput mirte i ružmarina, jer ćete tada koristiti manje sprejeva i sredstava za borbu protiv kukaca. Želite li u svom vrtu više sjene, svakako posadite jasen, javor i vrbe.

Više slika pogledajte u galeriji...

Više savjeta za ekološki način života saznajte na portalu Zdrava Krava.

O energetski učinkovitim domovima pročitajte na portalu Pametna Kuna.

Posjeti Miss7.24sata.hr