Bonsai - umjetnost oblikovanja drveća

Thinkstock / Spencer Davies
Bonsai fascinira ljude diljem svijeta već stoljećima, jer ta mala stabla traže potpunu predanost od svojih vlasnika i ne trpe zanemarivanje, a zauzvrat pružaju vrhunsku relaksaciju i očaravaju više nego ijedna druga biljka. Sve o bonsaiju otkrio nam je Dean Ćebić iz bonsai udruge Zen iz Samobora.
Vidi originalni članak

Legenda o bonsai drvcima seže čak do 200. godine pr. Kr. Vladar dinastije Han, prema predaji, nije bio oduševljen idejom da putuje po cijeloj Kini kako bi vidio svoje kraljevstvo, a ipak ga je zanimalo što se u njemu krije. Kako bi imao svoju zemlju na dlanu zatražio je maketu kraljevstva, sa svim brežuljcima, nizinama, rijekama i drvećem koji je predstavljaju, kako bi je mogao promatrati kroz prozor. Han je bio toliko oduševljen maketom, da je zabranio repliciranje bilo kojeg dijela makete, ali tako se razvila kineska tehnika oblikovanja minijaturnih vrtova penjing, a iz nje i bonsai koji potječe iz Japana.

"Bonsai je teško definirati jednom kratkom i jednostavnom rečenicom, jer je bonsai za neke umjetnost, za neke vrtlarska vještina, a u svojoj postojbini je često način života. Naziv bonsai je japanski izgovor  dva kineska znaka koja u prijevodu znače  drvo ili biljka u posudi", otkrio nam je Dean Ćebić iz bonsai udruge Zen. Kaže kako bonsai u jedinstven oblik sjedinjuje ljepotu skulpture koju je napravio čovjek sa skladom i savršenošću prirode.

"Svi dijelovi bonsaija (korijen, deblo, grane, lišće i posuda) moraju izraziti osjećaj umjetnika za ravnotežu, oblik i liniju. Kada se sve to još spoji sa prolaznošću, dobije se puno dublji smisao. Možemo reći da je bonsai svijet u malome, koji je nepromijenjen u svemu, osim u veličini", napominje.

Dean ističe kako je bonsai kao i svaka druga živa biljka i treba osnovne životne uvjete: dovoljno vode, svjetlosti i gnojiva. S druge pak strane, za lijep bonsai potrebni su umjetnička vizija i dobro poznavanje vrtlarskih tehnika, jer je cilj napraviti iluziju starog stabla koje raste u prirodi.

"Kako bi održali njegov izgled, potrebno ga je stalno orezivati i ožičavati. Orezivanjem i omotavanjem žica oko grana i debla oblikujemo minijaturno drvce. Napomenuo bih da je bonsai poput skulpture - to je umjetnost u živom materijalu i zapravo nikada neće biti dovršena", dodaje Dean.

Upravo spoj umjetnosti i vrtlarstva čini bonsai zanimljivim, ali i zahtjevnim. Kao najbolji način da savladate uzgoj bonsaija, naš sugovornik navodi učenje uz iskusnog bonsaista. Knjige o uzgoju bonsaija također su od pomoći, a internet vrvi forumima i edukativnim filmovima koji mogu biti itekako korisni u početku.

"Za rad na bonsaiju se koristi specijalizirani alat koji je idealan, ali nije obavezan. Dobro naoštrene vinogradarske škare, električarska kliješta za rezanje žice i kombinirke biti će sasvim dovoljni za početak. Idealna biljka za početak je sadnica iz rasadnika, bilo bi dobro da je to otporna vrsta biljke, koja je prilagođena našoj klimi i  pristupačna cijenom", kaže Dean iz udruge Zen.

Objašnjava kako nije važno samo da je drvo malo rastom, nego u da je debljina debla napram visine stabla 1:6. Mora imati i grane pomoću kojih se može oblikovati trokutasta krošnja, a deblo ne smije biti potpuno ravno. Postoji više načina na koje je moguće nabaviti bonsai, a Dean nam je pomogao da razbijemo neke predrasude:

"Jedan od najčešćih mitova koji se još uvijek može čuti je da se jedino iz sjemena može dobiti pravi bonsai. Istina je da se bonsai može uzgajati iz sjemena, možete imati  i dobre rezultate. Ipak, potrebno je dosta umijeća i upornosti da se ustraje do kraja (što obično početnicima nedostaje), a da ne spominjem desetke godina prije nego što vidite bilo kakve značajne rezultate."

Kao drugu opciju navodi iskapanje drva iz prirode – Yamadori. Ta japanska riječ u prijevodu znači 'prikupljanje s planine'. Kao i za uzgoj iz sjemena, i za ovu metodu potrebno je znanje i iskustvo.

"Treća mogućnost nabave bonsaija je kupnja u specijaliziranim bonsai rasadnicima. Tamo se i za početnike i za profesionalce mogu naći jako dobri materijali za rad. Nažalost, takvih rasadnika za sada nema u Hrvatskoj. I ovdje postoje mnoga iznenađenja koja očekuju bonsai entuzijaste - visoke cijene bonsaija. Daleko najlakši način da nabavite bonsai je kupnja sadnice u tegli u običnom vrtnom centru i pridružite nam se na bonsai tečaju", za kraj je poručio Dean.

Više slika pogledajte u galeriji...

Posjeti Miss7.24sata.hr