Kako pravilno očistiti pile?
Piletina ima mnoge prednosti - raznovrsnost pripreme, jednostavnost i brzina čine je jednom od najpopularnijih vrsta mesa. Ima manji udio zasićenih masti nego druge vrste mesa, osobito ako je koža uklonjena, ali i visoku razinu kvalitetnog proteina, kao i vitamina B, željeza, bakra i selena. Pileća prsa imaju lijepu teksturu i blagi okus pa se dobro slažu i mogu kombinirati s mnogo raznovrsnih namirnica. Nakon rada sa sirovom piletinom uvijek se temeljito operu ruke, posuđe i daska za rezanje.
Odaberite najbolju
Zbog aktivnosti tijekom njihova života organski pilići mogu biti manji nego pilići uzgojeni u zatvorenom prostoru. Pilići se mogu uzgajati i imati neki pristup otvorenom prostoru i oni su jeftiniji od organskih. Pilići hranjeni kukuruzom imaju lijepu žutu boju kože koja blijedi pri kuhanju. Tvornički uzgojena piletina najdostupnija je i najjeftinija vrsta. Ovako uzgajani pilići žive kratko (do 6 tjedana) i imaju najlošiji standard uzgoja s malo prostora za kretanje i malo ili nimalo pristupa suncu što stvara osjetno slabije i često vrlo masno meso.
Priprema i čišćenje
Cijeli pilići su dobri za pečenje u pećnici. Za ostale dijelove kao sto su prsa, krila, batak i zabatak (bilo s kožom ili bez, s kostima ili bez kostiju) primjenjuju se razne termičke obrade kao sto su kuhanje, pečenje, pirjanje, prženje, roštilj ili grill. Najbolji dio piletine su prsa ili bijelo meso, ujedno i dio s najmanje masnoće osobito bez kože.
Odvajaju se od tijela pileta preciznim rezom između prsne kosti i samih prsa prateći kost. Kada se prsa odvoje, odstrani se dio krila (airline breast) potpun ili se ostavi zglob krila najbliži prsima. Prsa možemo obradjivati termički s kožom ili bez nje. Preporuča se suha termička obrada i nastojati prsa ne presušiti tj. prekuhavati. Prsa bez kože se mogu isjeći i na tanke odreske kao prilog tjestenini ili salatama.
Više informacija o tome kako očistiti pile, saznajte na portalu Gastro.hr.