Biti samac – put prema sebi
Samac po izboru
Jednom smo se svi našli u situaciji „biti samac kao stil života“ i to nam je odgovaralo. Nekima zbog puno posla i razvoja karijere, neki su se zasitili partnera, odnosa, svađa, kompromisa i ostalih čari ljubavi. A neki su možda odustali od ideje života u dvoje misleći da su drugačiji i da nikada neće naći svoju srodnu dušu. Kako god, biti samac im je bio izbor i uživali su u tome. U današnjem društvu učestale i brze komunikacije te njegovanja ideje da je važno biti ekstrovertiran i okružen mnoštvom prijatelja, biti sam postaje privilegija. Kad ste zadnji puta ostali sami sa sobom i svojim mislima, željama i potrebama, posvetili se samo i isključivo sebi? Kad ste zadnji puta na miru bez jurenja za obavezama ostali u druženju s dragim ljudima, a da to nije bio vaš partner ako ste u vezi? Intimni odnos zahtijeva ulaganje truda i energije u njegovanje samog odnosa i uglavnom u tome uživamo i niti ne osjećamo napor ili da nešto zaista radimo. Ali sasvim je ok odlučiti biti samac, za dugo ili za kraće vrijeme. Čak i zauvijek, ali ja se vodim onom starom nikad ne reci nikad. Biti samac ima toliko prednosti. Ima i mana, ali nam omogućuje da se posvetimo sebi, preispitamo svoje želje, ciljeve i snove. Preispitamo svoje ideje o intimnom odnosu i partneru kakvog bismo željeli.
Samac zbog okolnosti
Manje inspirativna i oslobađajuća opcija je kad smo sami, ali ne po vlastitom izboru. Kad čeznemo za odnosom, ali nikako da pronađemo pravu osobu za sebe ili nikako da se ta osoba zaljubi u nas. Osjećaj neuzvraćene ljubavi je vrlo težak i direktno pogađa naše samopoštovanje. Radi se o osjećaju koji je teško promišljati racionalno i logično. Ipak, može pomoći ako dođemo do zaključka da s osobom koja nam ne uzvraća ljubav ne bismo nikada bili sretni jer ona u biti ne vidi nas kakvi jesmo. Također, odbacivanje i odbijanje možemo iskoristiti, kad se izvučemo iz rupe samo sažalijevanja, za vlastiti razvoj i promjenu.
Možemo propitkivati sebe, kakvi bismo željeli biti i posvetiti se sebi, ulagati u sebe da si povećamo „vrijednost“ kao partnera. Samopoštovanje je dio nas koji gradimo, koji se razvija i pod utjecajem je iskustava u životu. Naravno da ga nemamo ako smo imali puno teških i odbacujućih iskustva. No, ima ljudi koji nas cijene, misle da vrijedimo, razumiju nas, prošli su slična iskustva kao i mi i pružit će nam potrebnu podršku. Važno je ne odustati. Možemo sigurnost u sebe steći na način da puno radimo na sebi, puno uložimo u sebe i tek kad smo sigurni i zadovoljni opet krenuti u potragu za svojom srodnom dušom. Ono što nas štiti je da kad sretnemo pravu osobu, ona će biti prava za nas jer ćemo joj se svidjeti upravo takvi kakvi jesmo.
Ono što je svakako važno imati na umu je da sve dok mi ne dođemo do razine osobnosti i ponašanja kakve očekujemo od našeg budućeg partnera, nećemo ga niti pronaći jer bi tada partner mogao pomisliti, uh nikako da nađem onog ili onu pravu…
Sunčana Rokvić, psihologinja
InsideOut, portal za primijenjenu psihologiju