Za komedogene i nekomedogene skincare sastojke si sigurno čula, ali znaš li što to zapravo znači? Evo objašnjenja

Instagram @danique.hosmar
Vidi originalni članak
  • Beauty svijet prepun je raznih, prilično stručnih, pojmova koje je ponekad teško u potpunosti razumjeti 
  • Jedan od tih pojmova je i 'komedogeno', odnosno 'nekomedogeno'
  • Sigurni smo da si ove riječi čula više puta, ali znaš li što one zaista znače? Ako nisi sto posto sigurna, nastavi čitati jer ti donosimo odgovore
  • Pročitaj također: 7 top proizvoda s enzimima ananasa - tko bi ih sve trebao koristiti i zašto?

Svijet skincare proizvoda je ogroman, a popis stručnih pojmova i naziva koji se vežu uz sastojke za njegu kože, ponekad nam se čini beskonačanim. Osobito zato što svako malo čujemo neku novu riječ koju svi najednom spominju. U moru svih tih pojmova, jedan od najčešćih koji se nalazi na brojnim proizvodima od krema i seruma za lice pa sve do gelova za tuširanje i losiona za tijelo je i - 'nekomedogeno' te njegova suprotnost 'komedogeno' koja se malo rjeđe izravno nalazi na proizvodima, ali se o njoj itekako govori, te od koje svi zaziru. No, znaš li što točno znači ako je neki sastojak u skincare proizvodu komedogen ili nekomedogen? Ako ti treba još malo pojašnjenja, nastavi čitati. 

Što znači komedogeno? 

U stvarnosti je rijetko da će neki proizvođač na proizvodu istaknuti oznaku 'komedogeno' (iako to može biti), što znači da, želiš li zaobići takav proizvod, treba obratiti pozornost na neke od njegovih sastojaka koji potencijalno uzrokuju komedone. Komedoni su vrsta akni koje nastaju tako što se u porama ili folikulima dlaka nakupljaju bakterije, mrtve stanice kože, masnoće i slično. Komedoni izgledaju kao sitne izbočine na koži koje se vide pod određenim kutem i određenom svjetlosti ili kao crne točkice, odnosno miteseri. 

Komedogeni sastojci, osim sitnih nepravilnosti, kod osjetljivih tipova kože mogu oštetiti kožnu barijeru što može izazvati upale te pogoršati i neka prijašnja stanja. 

Što znači nekomedogeno? 

Za razliku od komedogenih proizvoda, odnosno sastojaka, većina skincare proizvoda koja jest nekomedogena, to jasni ima istaknuto. Oznaka 'nekomedogeno' znači da je baš svaki sastojak u tom proizvodu nekomedogen, odnosno da ne začepljuje pore i na taj način ne uzrokuje komedone. Nekomedogeni proizvodi u sebi najčešće imaju određene vrste sapuna, hijaluronsku kiselinu, antioksidanse, peptide i druge sastojke na bazi vode. 

Iako nekomedogeni proizvodi, u teoriji, ne bi trebali uzrokovati začepljenje pora, to se ipak može dogoditi ako, recimo, koristiš proizvode koji ne odgovaraju tvom tipu kože. 

Koji su komedogeni sastojci? 

Komedogeni skincare proizvodi u sebi najčešće imaju sastojke na bazi ulja. Najčešći komedogeni sastojci koji se nalaze u skincare proizvodima su pčelinji vosak, kokosovo ulje, kakaov maslac, palmino ulje, vazelin i dimetikon - polimer na bazi silikona koji se često koristi u proizvodima za zaštitu od sunca.

Iako je svaki od ovih sastojaka označen kao komedogen i može uzrokovati začepljenje pora, neki od njih pore začepljuju više, a neki manje. To ovisi o tipu tvoje kože i njenom stanju prije nego što si počela koristiti određen skincare proizvod. Ako imaš suhu kožu koja nije pretjerano sklona pojavi prištića i začepljenju pora, poneki komedogeni sastojak u skincare proizvodu neće imati loš utjecaj na nju. 

Koji su nekomedogeni sastojci? 

Ako je tvoja koža sklona pojavi akna i jako se masti, skincare proizvodi s nekomedogenim sastojcima su jako važni za njen oporavak. Nekomedogeni sastojci uključuju BHA i AHA kiseline, bakuchiol, adapalen, benzoil peroksid i sastojke na bazi vode. Kod korištenja proizvoda s bilo kojim od ovih sastojaka, važno je naglasiti da ih treba upotrebljavati točno onako kako piše na pakiranju ili prema savjetu svog dermatologa jer nepravilno korištenje tih proizvoda također može oštetiti kožnu barijeru i pogoršati prethodni problem. 

Posjeti Miss7.24sata.hr