Trebaju li se muškarci depilirati?
Danas se muškarci sve češće depiliraju, a mišićavo i "uglancano" tijelo bez dlaka popularizirali su slavni metroseksualci poput Davida Beckhama, Christiana Ronalda i Nikole Karabatića. Posljednjih godina depilacija je postala sve popularnija i među „običnim“ muškarcima, a ne samo sportašima koji to čine radi poboljšanja performansi (npr. plivači i biciklisti).
Za mnoge je depilacija postala pitanje osobne higijene, a ne estetike. Leđa i prsa najčešća su područja tretiranja, ali ne i jedina. Pod muške depilacije danas spadaju i noge, pazuh te ruke. Muškarci se na depilaciju najčešće odlučuju prije godišnjeg odmora, kako bi bili atraktivniji na plaži, a nerijetko nastave s tim tretmanom tijekom cijele godine. Pošto je broj žena koje cijene glatko muško tijelo sve veći, tako su i muškarci sve češći gosti u kozmetičkim salonima.
Usprkos predrasudama, to više nisu „feminizirani, meki i sumnjivi muškarci“, nego muškarci koji se brinu o svom izgledu. Tako će se tetovaže mnogo bolje istaknuti na obrijanom, nego na dlakavom listu, a dlakava leđa ionako nikad nisu visoko kotirala kod žena. Muška depilacija je definitivno u trendu; koliko dugo će se taj trend zadržati, teško je reći i vrijeme će pokazati (kao i to hoće li oni koji se sada depiliraju i nastaviti kada trend eventualno prođe).
Depilacija tijela se u pravilu obavlja u kozmetičkom salonu, ali ako to radite kod kuće (bez britvice!), potrebno je slijediti neka pravila tijekom, kasnije i nakon depilacije. Depilacija se vrši na čistu i suhu kosu koja nije tretirana kremama i losionima. Vosak ili traka s voskom mora biti odgovarajuće temperature – hladan vosak neće ništa počupati, dok vruć može izazvati opekotine. Pokoju tvrdoglavu dlačicu morat ćete počupati pincetom. Nakon depilacije kožu obavezno očistite od viška voska uljem za njegu nakon depilacije (ako koristite trake, često u pakiranju s njima dolaze uljne maramice). Nakon depilacije leđa i prsa znaju izbiti sitni crveni prištići, stoga je higijena jako bitna i ne gine vam češće mijenjanje majica, ali i redovita njega kože.
Nastanu li veći problemi u vidu upala, osipa koji ne prolazi ili ožiljaka, vrijeme je da posjetite dermatologa. To ne znači da se morate prestati depilirati zauvijek – u pravilu je dovoljno pričekati neko vrijeme i promijeniti proizvod kojim se depilirate. Važno je napomenuti i da nakon depilacije ne izlagati kožu suncu, moru ili solariju sve dok se crvenilo ne povuče i koža smiri.