Sve o tretmanima laserom
Kako laser djeluje? Lasersko svjetlo, proizvedeno na umjetan način, sastoji se od roja čestica-fotona koje se kreću valno i stvaraju elektromagnetski val. Fotoni se kreću velikom brzinom, a svaki im određenu količinu energije i valnu dužinu. Naziv laser zapravo je skraćenica za 'Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation' ('primjena svjetla iz stimulirane emisije zračenja). Učinci laserskog svjetla uspješno se koriste u medicini i tehnici, no upotrebljavaju se različiti uređaji, ovisno o svrsi primjene.
Jedno od najvažnijih svojstava laserskog svjetla je valna dužina o kojoj ovisi na koji će način i s kojim tkivima lasersko svjetlo reagirati. Moguće je, primjerice, zrakom lasera djelovati na oštećene kapilare ne djelujući pritom na okolnu kožu, a laserom je moguća i dermoabrazija. Određenim tipom lasera postiže s pomlađivanje. Zrake tog lasera prodiru u dublje slojeve dermisa i potiču regeneraciju tkiva, stvaranje kolagena i sintezu novog elastina. Upravo to koži treba da bi izgledala čvršće, napetije i mlađe.
Kolagen je glavni protein vezivnog tkiva i čini 25% ukupne mase vezivnog tkiva. On ima najdužu vlaknastu strukturu od svih proteina, a ima i drugačiju funkciju. Vlakna kolagena su čvrsta, otporna i elastična, imaju izvanrednu sposobnost rastezanja, ali i vraćanja u prvobitno stanje. Kolagen je glavni sastojak ligamenata, hrskavice i kože.
Zagrijavanjem površinskog sloja kože i njenih dubljih struktura zrakom lasera, potiče se njen metabolizam i obnavljanje kolagena, a svakim sljedećim tretmanom dolazi do bržeg obnavljanja, odnosno poboljšanja izgleda. Koža postaje zategnuta, glatka, bore se zaglađuju ili nestaju, ovisno o njihovoj dubini, dužini i starosti.
Više slika pogledajte u galeriji...